Hřbitov se sune ze svahu, ohrožena je i památná kaple

  11:31aktualizováno  11:31
Sesuv půdy ohrožuje hřbitov v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Pohyb zeminy se nedaří zastavit, dokonce už ohrožuje vzácnou kapli se šlechtickými náhrobky. Město proto rychle žádá o milionové dotace, které by zaplatily nutné rozsáhlé záchranné stavební práce.

Ředitel Technických služeb v Hradci nad Moravicí Roman Celta ukazuje jeden z náhrobků, který se zřítil po sesuvu půdy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Denně projdou či projedou na kole stezkou kolem řeky pod hřbitovem v Hradci nad Moravicí desítky lidí. Místo je však velmi nebezpečné, za deště hrozí uvolnění a sesunutí svahu. Dal se do pohybu loni v červnu po vydatných deštích a stále se uvolňuje. S ním se sesouvá i hřbitov na jeho vrcholku. A to i s ceněnou kaplí sv. apoštola Jakuba z přelomu 16. a 17. století s náhrobky rodu Lichnovských uvnitř.

Další sesuvy půdy či kamení

Se sesuvy bojovala od loňského jara i Orlová. Potrápily obyvatele v ulici Na Olmovce či poblíž Bezručovy ulice, kde ohrožovaly klubovnu tělesně postižených. Ti si právě teď sami zorganizovali sanaci nebezpečného svahu.

Další etapa je ještě čeká. Záchranné práce od července běží i v Petřkovicích, kde se v březnu zřítily ze skály kameny. Ohrozily dva rodinné domky i přístupovou cestu k hornickému muzeu. Práce skončí v říjnu.

"Délka pohyblivého sesuvného území je zhruba dvacet metrů, šířka pětaosmdesát metrů," popisuje kulturní referentka místního městského úřadu Jitka Kotačková. Uprostřed svahu je jasně vidět čtyři metry široké koryto hlavního proudu sesuvu. Dole téměř u řeky leží kamenné obruby hrobů a části náhrobků. K řece sjely z dvacet metrů vysokého srázu s proudem půdy.

"Zatím to vzalo jen staré rámy hrobů a části náhrobků uložené na okraji hřbitova," popisuje ředitel místních Technických služeb Roman Celta.

Zastavení sesuvu se odhaduje na 17 milionů

Kolemjdoucí o nebezpečnosti svahu varuje výstražná cedule. Radnice Hradce nad Moravicí podala žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

"Náklady na záchranu území na dalších více než dvacet let představují sedmnáct milionů. Jde o velmi nebezpečné místo, předpokládáme, že dotaci dostaneme," říká Jitka Kotačková. S modelací a zpevněním terénu by se mělo začít příští rok v květnu.

"Zase po zimě se to pravděpodobně sesune. S každým jarním táním přijde pohyb půdy. Zpevnění je nutné," dodává Kotačková. Záchrana svahu v Hradci bude výjimečná, už kvůli vzácné hřbitovní kapli. Ta by měla být během prací nepřetržitě monitorována památkáři a dalšími odborníky.

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky

Sesuv půdy v Hradci nad Moravicí ohrožuje i vzácnou kapli s náhrobky šlechtického rodu Lichnovských na městském hřbitově.

Země stále pracuje i v okolí obcí Hrčava a Bukovec na Frýdecko-Místecku. Tam se loni na jaře sesunula půda v blízkosti chaty Gírová. "Sesuv zabral plochu šest set krát tři sta metrů. Místo se pořád pohybuje, je aktivní. Stromy, které půdu zatěžovaly, jsou už vykácené, ale půda pracuje dál," líčí místostarosta Bukovce Daniel Hořava.

Situace se sesuvem na Jablunkovsku se zdá neřešitelná

Dělníci právě opravují silnici mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou, kterou sesuv poškodil. "Máme tam uzavírku, cesta je rozkopaná v celém profilu. Hotovo bude v listopadu. Ale půda nad cestou bude pravděpodobně pracovat dál, je to problém spodní vody, která se hromadí v propustné pískovcové vrstvě," doplnil starosta Hrčavy Petr Staňo.

Pohyblivá plocha je pouhých dvě stě metrů od silnice. "A z druhé strany jen padesát metrů od chaty Gírová. K silnici i chatě se půda posouvá," popisuje místostarosta Bukovce Hořava. Naději na stabilizaci svahu však místní lidé nemají.

"Podle odborníků to nejde nijak zastavit. Voda kopec vymílá zespodu a část se jakoby propadá dovnitř. Je to sice v lese, ale ohrožuje to právě spojnici s Hrčavou," doplňuje místostarosta Hořava.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

Ostravské stopy: Lipus ukázal jinou Ostravu, líčí básnířka Putzlacher

Pro básnířku Renatu Putzlacher se Ostrava v poslední době stala přestupní...

Ostravská secese, silueta kostela navrženého vídeňským architektem nedaleko hlavního nádraží, ale také řada přátel z...

Najdete na iDNES.cz