V Ostravě se na výměnu kloubu čeká roky. Netrpěliví musejí jinam

  9:55aktualizováno  9:55
I dva a půl roku čekají pacienti ostravských nemocnic na výměnu kolenního či kyčelního kloubu. Nová vyhláška přitom stanovuje, že pacient má na operaci nárok do jednoho roku. Kdo nevydrží čekat, musí za lékaři do jiného města.
Dojeďte si do jiného města, doporučují pojišťovny lidem, kterým se nechce na operaci dlouho čekat. (Ilustrační snímek)

Dojeďte si do jiného města, doporučují pojišťovny lidem, kterým se nechce na operaci dlouho čekat. (Ilustrační snímek) | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Většina obyvatel kraje se dočká výměny kyčelního nebo kolenního kloubu do jednoho roku. Jen Ostravané mají smůlu. A to i přesto, že v Ostravě jsou hned dvě velké nemocnice, jejichž lékaři zničené kolenní či kyčelní klouby nahrazují.

Čekací doby v kraji

Fakultní nemocnice Ostrava
* kolenní i kyčelní kloub
2,5 roku

Městská nemocnice Ostrava
* koleno i kyčel 2 až
2,5 roku

Slezská nemocnice Opava
* kolenní kloub 55 týdnů
* kyčelní kloub 42 týdnů

Frýdek-Místek a Orlová
* koleno i kyčel do 52 týdnů

Nemocnice v Krnově
* kolenní kloub 16 až
24 týdnů
* kyčelní kloub 42 týdnů

Pozn.: Pojišťovny by měly zařídit novým pacientům výměnu kloubů do 52 týdnů.

Fronty lidí čekajících na operaci jsou v krajském městě bezkonkurenčně nejdelší v kraji. "Na plánovaný zákrok u nás čekají lidé průměrně 2,5 roku," netají mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Podobně jsou na tom pacienti městské nemocnice.

Lidé, kteří nechtěli tak dlouho snášet urputné bolesti, dříve žádali o pomoc lékaře z jiných měst. "Odjela jsem na vyšetření do Orlové, kde mi kloub vyměnili za šest týdnů," vzpomíná na loňský rok Jana Jakubková z Ostravy.

Situaci měla změnit vyhláška

Pacienti z krajského města, kteří se na zákrok chystají, doufali, že letos se tristní situace díky nové vyhlášce konečně změní k lepšímu. Věřili, že nařízení ministerstva zdravotnictví o dostupnosti péče i jim umožní dočkat se výměny kloubu do 52 týdnů, tedy do jednoho roku.

Naděje, že se extrémně dlouhé čekání v Ostravě zkrátí, se však ukázaly jako liché. Šéfové pojišťoven i nemocnic totiž Ostravanům shodně vzkazují: Buď budete na zákrok "doma" dál čekat roky, nebo odjedete do nemocnic mimo město.

"Loni jsme operovali kolem čtyř set pacientů, z toho 124 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zájemců indikovaných k výměně velkého kloubu máme však na seznamu mnohonásobně víc, proto jsou čekací lhůty tak dlouhé," řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Její ortopedy vyhledávají i přespolní pacienti, hlavně ti s různými komplikacemi. "Jako jediní v kraji měníme klouby například i pacientům s poruchou srážlivosti krve. Jde o velmi drahý a složitý výkon, u kterého je nutná spolupráce lékařů z více oborů," vysvětlil Oborný.

Na čekacích listinách jsou i mrtví

Lékaři fakultní i městské nemocnice, kde poptávka vysoce převyšuje nabídku, tvrdí, že by zvládli a rádi udělali mnohem víc operací, jen kdyby na ně dostali od zdravotních pojišťoven víc peněz.

Pojišťovny však přidávat nechtějí. Nemají z čeho. Jak tedy splní vyhlášku, která jim nařizuje zajistit klientům operaci do roka? Jednoduše: pokud je klient z Ostravy požádá o pomoc, doporučí mu zařízení v okresech, kde je čekání kratší.

"Sledujeme dostupnost zdravotních služeb v kraji. Pokud se na nás obrátí klient kvůli dlouhé čekací době na operaci váhonosných kloubů, zajistíme mu včasnou péči v síti smluvních partnerů," uvedla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Totéž potvrdil i odborný ředitel krajské pobočky VZP Michal Vojáček. "Pokud bude klient chtít, ať mu zajistíme výměnu velkého kloubu do roka, doporučíme mu kvalitní zařízení v dojezdové vzdálenosti do 60 minut," řekl Vojáček.

Podle něj má velký rozdíl mezi Ostravou a zbytkem kraje několik příčin. Jednou z nich je nižší počet operací v letech, kdy je pojišťovny ještě platily paušálem - nebyly tedy tak výhodné jako nyní. "Nemůžeme z roku na rok nemocnicím markantně zvýšit rozpočet. Ale třeba fakultní nemocnici jsme loni peníze přidali," řekl Vojáček.

Podle mluvčího nemocnice však rozpočet nijak nevzrostl, proto počty operací byly a zůstanou stejné.

Vojáček míní, že čekací lhůty by se mohly v Ostravě o něco zkrátit poté, co si pojišťovny a nemocnice ujednotí zásady vedení a kontroly čekacích listin. "V seznamech jsou i lidé, kteří už zemřeli či zákrok odmítli," říká Vojáček.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz