Podle starostky Kralic na Hané Veroniky Petrželové Bašné jde o zhruba 30 tisíc tun nelegálně uloženého odpadu na orné půdě v ochranném pásmu zdroje pitné vody.
Soukromá společnost tak zadělala na problém, který pro místní obyvatele představuje obrovské riziko.
Ekologická bomba |
„Jedná se o nebezpečný odpad s vysokou mírou toxicity, s obsahem ropných látek, těžkých kovů a dalších kontaminantů. Existuje reálná hrozba šíření nebezpečných látek do okolí. Podzemní voda v bezprostředním okolí již byla ovlivněna,“ popisuje situaci starostka.
Hromady jsou vysoké až tři metry, nemají pevné skupenství a vytvářejí jezírka. V polotekutých kalech může někdo utonout.
V případu již padlo první obvinění. „Z přečinu neoprávněné nakládání s odpady viní prostějovští kriminalisté třiapadesátiletou jednatelku firmy a firmu samotnou. V letech 2015 až 2017 měli obvinění na pozemek v katastru městyse Kralice na Hané neoprávněně navézt přibližně 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod z regionu střední Moravy,“ potvrdil mluvčí policie František Kořínek.
Společnost Spreso v Kralicích na Hané provozovala kompostárnu. „Po zaplnění svých kapacit nemohla přerušit smluvně sjednaný odběr odpadu. Situaci proto vyřešila uložením materiálu na pozemek u Kralic na Hané,“ uvedl mluvčí. Bývalé jednatelce u soudu hrozí až pět let vězení, firmě pak likvidace.
Obviněná jednatelka už v Kralicích nebydlí
Společnost Spreso měla v letech 2015 až 2017 dvě jednatelky. Věkem odpovídá Lenka Zapletalová. Její stanovisko však není k dispozici. Podle starostky už v Kralicích nebydlí, a kde se v současné době zdržuje, není známo.
Společnost Spreso mezitím dvakrát změnila majitele a noví jednatelé se k nebezpečným odpadům nehlásí.
Pro městys a jeho obyvatele ovšem kaly představují ekologickou bombu. „V případě dalšího šíření nebezpečných látek prostřednictvím podzemní vody, která je pod deponií již těmito látkami ovlivněna, by to znamenalo ohrožení zdraví lidí, kteří používají vodu z místních studní,“ varuje starostka.
Městys si u specializované firmy objednal průzkum znečištění a analýzu rizik. „V kalech byla zjištěna kontaminace ropnými látkami, dále látkami ze skupiny PAU (polyaromatické uhlovodíky, často karcinogenní, pozn. red.) a těžkými kovy,“ uvedla odborná firma ve své zprávě.
„Výsledky z celé deponie kalů rovněž vykazují velmi vysokou ekotoxicitu, jak na vodní organismy, tak na rostliny. Podzemní voda v okolí deponie vykazuje obsah dusičnanů nad limit pro pitnou vodu, rovněž obsah chloridů ve všech odebraných vzorcích podzemní vody překračuje limitní hodnoty pro pitné vody v ČR,“ stojí ve zprávě.
Náklady na odstranění kalů v nejlevnější variantě odhadla minimálně na čtvrt miliardy korun.
Nápravu řeší Česká inspekce životního prostředí
O sanaci by nyní měla rozhodnout Česká inspekce životního prostředí, od které už společnost Spreso dostala tři pokuty.
„V současné době je ze strany ČIŽP Olomouc vedeno se společností Spreso, s provozovatelem zařízení k využívání odpadů – kompostárny, řízení o opatření k nápravě podle vodního zákona a také řízení o přestupku za porušení zákona o odpadech. Ani jedno řízení zatím nebylo pravomocně ukončeno,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Starostka Kralic na Hané ubezpečuje, že obec dělá, co může. Opakovaně oslovila všechny dotčené orgány, město Prostějov, krajský úřad, inspekci nebo ministerstvo životního prostředí a podala trestní oznámení i žalobu.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Snažíme se minimalizovat možná rizika, informujeme občany, deponii jsme označili, provádíme monitoring a rozbory. Pevně věříme, že nakonec dojde k odvozu nebezpečného materiálu a následné sanaci. Vše je nyní na dotčených orgánech, kterým jsme předali všechny podklady tak, aby mohly konat. Zahájení trestního stíhání je pro obec dobrý signál,“ řekla starostka.