Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Chirurg, trenér, herečka... Olomoucká ODS hledá spásu u nestraníků

  8:38
Zcela odlišné strategie nasadily letos úplně poprvé do předvolebního boje o olomoucký magistrát ODS a ČSSD. V posledních letech se z nich po ukončení tradice velkých oranžovo-modrých koalic stali rivalové, teď se už výrazně liší i skladba jejich kandidátek. A to především díky ODS.

Jedním z architektů nové strategie ODS v Olomouci je její místopředseda Martin Novotný. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Občanští demokraté totiž ve snaze o záchranu dali neobyčejně výrazný prostor nestraníkům a známým olomouckým osobnostem, jako je například chirurg Čestmír Neoral, trenér Pavel Hapal, politický vězeň Milan Sehnal či herečka Ivana Plíhalová.

Prosazují je teď v první části kampaně, v níž zároveň prozatím upozaďují tradiční logo strany a vlastní politiky včetně primátora a lídra Martina Majora.

Naopak olomoucká ČSSD se drží letitého receptu. Čelo kandidátky drží straníci, byť lídrem je relativně nová tvář – proděkan Pedagogické fakulty UP a zastupitel Antonín Staněk.

Lídr ČSSD chtěl v čele kandidátky i politické veterány

Na Staňkovo přání se však na cenném třetím a čtvrtém místě objevují političtí matadoři ČSSD a exnáměstci primátora z dob kritizované velké koalice – Jaromír Czmero a nynější ředitel technických služeb Miroslav Petřík. Právě ten se tímto vrací do aktivní politiky po dlouhých osmi letech.

Čelo kandidátky ČSSD

1. Antonín Staněk, proděkan PF UP

2. Pavel Urbášek, šéf Archivu UP

3. Miroslav Petřík, ředitel

Technických služeb města Ol.

4. Jaromír Czmero, tajemník

Regionální rady

5. Filip Žáček, právník

6. Danuše Boková, důchodkyně

7. Jiří Kropáč, ředitel pojišťovny

8. Radek Čapka, ředitel gymnázia

9. Jitka Weiermüllerová, vedoucí

Baletního studia při MDO

10. Petr Čulík, informatik

11. František Mezihorák, uni. prof.

12. Antonín Krček, podnikatel

13. Gabriela Medveďová, VŠ učitel

14. Pavel Zatloukal, provozní

technik Povodí Moravy

15. Zdeněk Ptačovský, technik

16. Václav Hušek, učitel

17. Jan Bednář, technik

Podle politologa Tomáše Lebedy z Univerzity Palackého donutil občanské demokraty ke změně strategie při sestavování kandidátky dramatický propad volební podpory v předcházejících volbách.

„ODS byla jednou ze stran, které byly známé tím, že jen zcela výjimečně nominují na své kandidátky nestraníky. Teď však ODS musí udělat velmi výraznou sebereflexi a zásadním způsobem změnit politický styl, má-li vůbec přežít. Tady už se nehraje o to, kolik bude mít procent, ale o to, jestli vůbec přežije,“ míní Lebeda.

Jak dalece v tom ODS v Olomouci při říjnových volbách pomůže dvanáct nominovaných nestraníků, si Lebeda říct netroufá. „Je to podle mě jediná možná strategie, která dává nějakou naději. Je to ovšem nutná, nikoli však postačující podmínka,“ přemítá.

Straníky a logo strany zapojí ODS do kampaně v září

Jedním z architektů neobvyklé kandidátky ODS je její místopředseda, poslanec a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný. Odmítá, že by se strana obracela těsně před volbami účelově na nestraníky jen kvůli jejich popularitě.

„Oslovili jsme lidi, s nimiž jsme dlouhodobě v kontaktu a kteří mají podobné názory jako ODS,“ vysvětluje Novotný.

Čelo kandidátky ODS

1. Martin Major, primátor

2. Jan Holpuch, nám. primátora

3. Čestmír Neoral, chirurg

4. Věra Novotná, zakladatelka

o. s. Dobré místo pro život,

krajská manažerka ODS

5. Pavel Hejtmánek, gynekolog

6. Ivan Kosatík, ředitel VHS Olom.

7. Marcela Hanáková, řed. školy

8. Radim Schubert, vedoucí

oddělení kultury na MmOL

9. Ivo Mareš, ředitel Zdravotnické

záchranné služby Ol. kraje

10. Ivana Plíhalová, herečka

11. Zdeněk Černohouz, právník

12. Radim Kašpar, politolog

13. Pavel Hapal, fotbalový trenér

14. Jan Frank, podnikatel

15. Tomáš Bubeník, jednatel firmy

16. Vladislav Kvapil, ředitel MFO

17. Jiří Skácelík, výtvarník, galerista

Potvrzuje to i přednosta první chirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Čestmír Neoral. Na modré kandidátce mu patří hodnotné třetí místo.

„Po zralé úvaze jsem řekl, že jsem ochoten ODS podpořit. Já i moje rodina jsme ji vždy volili. Nikdo mě přitom nemůže obvinit, že ODS podporuji kvůli nějakému svému prospěchu,“ podotýká Neoral.

Novotný příliv nestraníků označuje jako součást dlouhodobé snahy o oživení ODS. Za své logo a dlouholeté politiky, jako je například nynější primátor a lídr kandidátky Martin Major, dvojka náměstek Jan Holpuch či její šestka – důležitý hráč z časů velké koalice Ivan Kosatík, se ODS podle Novotného nestydí. Svoji roli sehrají v další části kampaně, s níž modří začnou v září.

U ČSSD je situace jiná, důležitá místa na kandidátce patří straníkům. Lebeda má za to, že se mohou spíše než občanští demokraté spolehnout na své tradiční voliče.

„Ti volí ČSSD ve sněmovních volbách, řekněme, ze statusových sociálně-ekonomických důvodů. V komunálních volbách pak v podstatě tento vzorec chování pouze zopakují,“ upřesňuje politolog.

Ke změně strategie může ČSSD dotlačit až krize

Olomoučtí sociální demokraté se tak drží klasického modelu sestavování kandidátky. Ke změně by je podle Lebedy teoreticky mohla, stejně jako ODS, dotlačit až zásadní krize.

„Dokud se zdá být daleko či dokud věříte, že vás nepotká, tak vás k tomu nic nenutí,“ říká Lebeda.

Olomoucký lídr ČSSD pro komunální volby Antonín Staněk upozorňuje, že čelo oranžové kandidátky má dvě části. Nové tváře reprezentuje on a také dvojka - historik a ředitel univerzitního archivu Pavel Urbášek.

„Ale nejsme nezkušení. Máme za sebou například práci v komisích městských částí a nyní i práci v zastupitelstvu. Je však nezbytné, aby do politiky byla vnesena i určitá zkušenost a kontinuita. A tu představují pan Petřík a pan Czmero,“ srovnává Staněk.

Za těmito exnáměstky velké koalice stojí. Navzdory tomu, že díky ní modří a oranžoví v Olomouci několik volebních období vládli společně bez ohledu na to, kdo z nich vyhrál volby.

Staněk v reakci na to připomíná, že člověk dvakrát nevstoupí do téže řeky. Upozorňuje, že členové někdejší velké koalice figurují i na kandidátkách dalších stran. Navíc je přesvědčen, že jak Petřík, tak i Czmero, mají z této doby čistý štít.

„Chceme nabídnout i novou tvář komunální politiky. A to rozhodně není o stylu, který tady byl před osmi či dvanácti lety,“ podotýká Staněk.

Sám Petřík svůj návrat do politiky vysvětluje osobním přáním lídra Staňka, jenž chtěl na kandidátce i lidi s praktickými zkušenostmi z místní politiky.

„Druhý moment pro návrat je ten, že si myslím, že se v komunální sféře přeceňují velké megalomanské akce. Nemyslí se na drobné věci, které jsou součástí každodenního života občana,“ uzavírá Petřík.

  • Nejčtenější

Výluka měla přinést nové zastávky, lidé ale budou muset do autobusů znovu

Třítýdenní výluka na regionální trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla tento měsíc přinést rekonstrukce zastávek na...

Olomouc - Slavia 0:1, utrápená výhra, gól Kuchty zřejmě platit neměl

Slávističtí fotbalisté po pěti týdnech znovu porazili Olomouc 1:0 a i po 17. kole pokračuje jejich série vítězství bez...

Štefková skončila kvůli infekci z Číny, teď pomáhá Muchové: Chci jí ulehčit život

Premium V kavárně si objedná rostlinné kapučíno a vypadá šťastně. Přitom před dvěma roky se usměvavé slečně Barboře Štefkové...

Opilá řidička po nehodě usnula za volantem, policii přivolalo její auto

Ukázkovou funkčnost systému automatického volání na tísňovou linku po nehodě vyzkoušela řidička, která nabourala na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kamenolomu se z výšky deseti metrů zřítil nakladač, řidič vyskočil

Velkou duchapřítomnost prokázal řidič nakladače v kamenolomu na Jesenicku. Když se pod strojem utrhlo podloží a začal...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

První skiareály v Olomouckém kraji zahajují sezonu, další ještě vyčkávají

Minulá zimní lyžařská sezona trvala kvůli epidemii koronaviru jen pár dní, letos tak vlekaři v Olomouckém kraji na nic...

Zimní jarmark lidem stačí, sjíždějí se do Olomouce a roušky neřeší

Stánkařům, kteří pochybovali, zda se návštěvníci vrátí na zimní jarmark v centru Olomouce a zda o znovuotevření trhů...

Hacker napadl přerovskou školu, za zašifrovaná data žádá výkupné

Základní škola Trávník v Přerově čelí rozsáhlému počítačovému útoku. Hacker nebo jejich skupina zašifrovali část dat na...

Panda v zoo utekla na vysoký strom, slezla až po sprše z hasičské hadice

Soužití dvou samců pandy červené Françoise a Gerarda, kteří přicestovali do olomoucké zoo z Francie, bylo klidné pouze...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...