Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Nejstarší sídliště v Prostějově propojí cyklostezka s centrem o rok dřív

  7:49
Minimálně o rok dřív se lidé z nejstaršího prostějovského sídliště dočkají cyklostezky. Dotaci na její výstavbu se totiž radnici podařilo sehnat rychleji, než očekávala. Sídliště Šárka na jihovýchodním okraji Prostějova nyní získává novou tvář za 70 milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Cyklo Zlín

Obyvatelé nejstaršího prostějovského sídliště Šárka na jihovýchodním okraji města si v minulosti pravidelně stěžovali na špatný stav celé lokality.

Na sídliště nikdo nesáhl více než padesát let a situace tomu odpovídala. Lidem vadila zanedbaná veřejná prostranství, málo zeleně, rozbité komunikace, hluk z blízké frekventované dálnice nebo zoufalý nedostatek parkovacích míst pro automobily.

Poslední stížnosti se dotýkají také bezpečnosti cyklistické dopravy. „Je to již delší dobu, co jsem se ptal, zda by město mohlo řešit situaci s cyklisty v ulici Okružní,“ stěžuje si pravidelně jeden z obyvatel. Zlobí se, že cyklisté ohrožují chodce, milovníci kol zase namítají, že se musí proplétat v hustém provozu.

Jeden milion na stezku

Město před dvěma roky zahájilo celkovou revitalizaci sídliště, letos je na řadě čtvrtá a pátá etapa. Cyklostezka byla původně součástí šesté etapy. Nyní radnice oznámila, že bezpečná trasa pro cyklisty se bude stavět již letos.

„Z Olomouckého kraje jsme získali dotaci na vybudování cyklistické stezky ve výši jednoho milionu korun, která měla původně vzniknout až v rámci šesté etapy. Na základě toho rozšíříme rozsah prací o tuto cyklostezku, která měla vzniknout až v roce 2019 včetně přiléhajících chodníků. Cena se navýší zhruba o 3,2 milionu korun,“ potvrdil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer, který má na starosti investice.

Šárka a přiléhající Okružní ulice jsou poslední frekventované úseky na tomto okraji Prostějova, kde cyklisté ještě musí kličkovat mezi automobily. Milovníci kol se nyní dočkají cesty od brněnské výpadovky až k supermarketu včetně Šárky. Na druhé straně výpadovky je trasa vybudovaná až k akvaparku.

Právě k supermarketu zejména před víkendem přijíždějí tisíce lidí, další sem chodí nakupovat přímo ze Šárky, a dopravní situace v této části města je proto velmi komplikovaná. Na bezpečnost a parkování aut, která často stávají i na trávě, se proto zaměří městští strážníci.

„Městská policie každoročně řeší kolem 6 tisíc dopravních přestupků, z toho v průměru 500 cyklistů. Bohužel panuje značná nekázeň všech účastníků provozu na pozemních komunikacích. Nicméně v daném úseku se zaměříme na kontroly a věřím, že dojde ke zlepšení situace,“ slibuje ředitel Městské policie Prostějov Jan Nagy.

Letošní 4. a 5. etapa revitalizace Šárky přijde na téměř 24 milionů korun. Podle náměstka Fišera půjde o vybudování nové dešťové kanalizace, rekonstrukci komunikace o délce 350 metrů, chodníků, veřejného osvětlení, přeložky sdělovacích a silnoproudých kabelů a obnovu zeleně. Celkem spolkne generální oprava Šárky přes 70 milionů korun a skončí příští rok.

Sídliště postupně procitají

Historie Šárky spadá do poloviny minulého století. Sídlištní výstavbě v této části Prostějova předcházel projekt prvního sociálního bydlení v Prostějově. Ve druhé polovině třicátých let radnice pověřila městského stavitele architekta Miroslava Putnu, aby na okraji lokality postavil dům pro chudé.

Žák Jiřího Krohy z brněnské techniky, který se podílel na počátcích funkcionalistické architektury u nás, navrhl soubor čtyřiadevadesáti malometrážních bytů.

Jednoduchá a úsporná pavlačová stavba ve tvaru písmene U slouží na Šárce dodnes. Získala přezdívku Parlament a bohužel je známa potížemi se zdejšími problémovými nájemníky.

Další panelová sídliště vznikala v Prostějově později a jejich údržbu radnice nepodceňuje, protože zde bydlí tisíce lidí. V minulých letech se město pustilo například do regenerace největšího prostějovského sídliště Svobody a v roce 2014 dokončilo modernizaci sídliště E. Beneše.

Pokračují rovněž opravy sídliště Brněnská, které zahrnují modernizaci ulic Tylova, Libušinka a Tetín. V současné době město pracuje také na regeneraci sídliště B. Šmerala.

  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena třikrát skočila na stejný trik, pak už jen zírala, jak jí vysávají účet

Na svoji neopatrnost a důvěřivost doplatila žena z Olomoucka, která si chtěla přivydělat. Naletěla totiž podvodníkům,...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Na východě Čech platí výstraha před bouřkami. Hasiči už evakuovali cestující

Na Olomoucku a na východě Vysočiny platí během středeční noci výstraha před silnými bouřkami. Podle předpovědi...

Blesk udeřil do hromosvodu, přerovský bazén zůstane celé léto bez atrakcí

Jedna rána za druhou stíhá během letošního léta plavecký areál v Přerově. Sotva mohl po dlouhé koronavirové pauze...

Pole na Hané jsou hladová po kompostu, pro zemědělce je však drahý

Zemědělci a provozovatelé kompostáren v Olomouckém kraji se shodují, že by pole potřebovala více kompostu. Hnojení...

Sokolí páry letos v Jeseníkách odchovaly přes čtyřicet mláďat, je to rekord

Kriticky ohrožený sokol stěhovavý se v Jeseníkách a Rychlebských horách zabydlel. Tamní ochránci přírody hlásí, že...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...