Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Nejdřív padaly komíny, pak domy. Před dvaceti lety Troubky smetla povodeň

  20:01
Nejdřív pokaždé spadl komín. Pak jako by někdo dělal tužkou čáru na zeď – když dojela dolů, dům se zřítil. I tak popisují pamětníci začátek zkázy, která před dvaceti lety poznamenala hanáckou obec Troubky na Přerovsku. Především pak osudovou noc na 8. července.
Zničené Troubky na Přerovsku po povodních v roce 1997.

Zničené Troubky na Přerovsku po povodních v roce 1997. | foto:  David Neff, MAFRA

Například tehdy sedmapadesátiletý František Šiška pozoroval dění ze střechy hospodářského stavení na dvorku svého domu. Stavba z pálených cihel byla jedna z mála, které v místě zvaném Loučky v červenci 1997 odolaly přívalu vody z Bečvy. Zabalení v dekách a za neustálého deště strávili noc a den na térem potažené střeše i sousedé ze čtyř okolních domů.

Všechny tenkrát zachránil vojenský vrtulník a téměř všichni se do ulice po povodni vrátili, aby od nuly začali znovu. V bezpečí se tu ale dodnes nikdo necítí.

„Když jsem se v pondělí večer vrátil domů z práce, všichni v ulici už kvůli vodě zmatkovali. Já byl klidný. V korytě Bečvy bylo ještě místa dost, svodnice byly prázdné a pole holá. Pak nás ale v noci vzbudil křik souseda ‚Voda už je tady!‘,“ líčí dvacet let staré zážitky pan Šiška a mhouří oči do prudkého poledního slunce na rozpáleném dvoře.

Tenkrát stál na stejném místě po krk ve vodě. „Šel jsem otevřít vrata, abych se podíval. Proud vody z ulice okamžitě vrazil i k nám,“ vzpomíná.

S manželkou nejprve prchali do prvního patra, ale instinkt je nakonec zavedl až na plochou střechu hospodářského stavení. Ve voliérách dole pod nimi se topily desítky papoušků, které starý pán chová. Všude kolem naříkaly také prasata a krávy, jež nikdo nestihl odvázat. A křičeli i lidé.

„Nevzpomínám na to ráda. Bylo mi patnáct a já brečela, že nechci umřít,“ říká Jana Borková, která se na střeše Šiškových také zachránila. Dnes vede jeden z místních obchodů. Otřesné zážitky ji ale – stejně jako většinu sousedů – od života v Troubkách neodradily.

Doma je doma, říkají lidé, kteří po povodni v Troubkách zůstali

Během nynější návštěvy Troubek je typický červencový den, horko jen na chvíli přerušila bouřka. Déšť, který zalil zahrádky, na vyprahlé půdě skoro není poznat. I taková malá epizoda ale znamená pro místní stres. Strach z každého většího mraku jako by Troubeckým vstoupil do krve.

Troubky při povodni a dnes

„Když hlásí bouřky, pokaždé znervózníme,“ potvrzuje Věra Butorová, která právě zavřela branku, za níž stojí malý domek s vyvýšeným přízemím. Podobných se ve vesnici dají najít spousty. Hlavně starým lidem, kteří po povodni neměli sílu pouštět se sami do stavby nových domů, je pomohl vybudovat Český červený kříž.

Rodičům paní Butorové je dnes kolem devadesáti a patří k těm, kdo se o povodni odmítají bavit. Ani jejich dcera, která se tu o ně stará, nemá to téma ráda.

„Mám z té doby schované noviny, ale nelistuju jimi,“ tvrdí. Ona sama si tu nový dům už nepostavila.

„Byla jsem rozvedená se třemi dětmi. Chvíli jsme bydleli v nedalekých Říkovicích, pak jsme se ale vrátili do Troubek na byt. Doma je doma,“ říká.

Povodeň vzala v osudnou noc osm životů

Povodeň v červenci 1997 nebyla první, která Troubky ohrozila. Místní byli zvyklí, že Bečva občas při jarním tání zaplavila okolní pole, zůstala tam pár dní a pak zmizela. Tentokrát to však bylo jiné. Proud vody, který se po několikadenních deštích vylil z nízkých břehů pod Přerovem, víc než pět hodin tekl do obilných lánů.

Když obilí slehlo, pustila se voda prudce do vesnice a během deseti minut vystoupala do téměř dvou metrů. Kolem půlnoci začaly padat první domy. Během osudné noci ze 7. na 8. července přišlo o život osm převážně starších lidí.

Nejmladší z obětí byl čtyřiadvacetiletý muž. Z bortícího se domku stačil vynést vyděšenou osmdesátiletou sousedku, ale zabil ho padající trám, když se vracel pro její věci. Devátou oběť si povodeň vzala o pár dní později. V nemocnici zemřela na podchlazení sedmdesátiletá žena, která strávila příliš mnoho hodin uvězněná v ledové vodě.

Ze dne na den z vesnice zmizely staré selské usedlosti postavené z vepřovicových cihel. Sto osmdesát domů spadlo hned, dalších sto padesát musely srovnat se zemí demoliční bagry. Celková bilance škod se vyšplhala na víc než půl miliardy. Dnes jsou Troubky úplně jinou vesnicí. Staré statky nahradily novostavby s barevnými fasádami a pestrými předzahrádkami.

„Je mi moc líto lidí, kteří to odnesli životem, ale k něčemu byla povodeň i dobrá – místní vyklepali strožochy, vymetli šuplíky a postavili nové domy. Vesnice zkrásněla,“ myslí si sedmdesátiletý důchodce Josef Šimek. Povodeň změnila život i jemu a jeho ženě. Od chvíle, kdy jim zemědělskou usedlost zaplavila voda, pověsili na hřebík hospodaření a začali cestovat.

„Měli jsme čtyři býky, dvě prasata a kozy. Po pás ve vodě jsme je ještě stihli pustit. Jeden býk se utopil zachycený na plotě, ostatní přežili, ale na podzim jsme je nechali porazit. Od té doby už žádná zvířata nechováme,“ popisuje pan Šimek na terase svého přízemního domku. Postavil jej v roce 1996 jako výměnek, když původní dům s manželkou nechali dceři.

Dvacet let po záplavách není protipovodňová ochrana hotová

Z obrovské zahrady za domkem po roce 1997 kus prodali – dnes tam stojí novostavba lidí, kteří se do Troubek po povodni přistěhovali. Šimkovi si nechali jen pár ovocných stromů a několik záhonků se zeleninou. Kolem pozemku mají živý plot z habrů, který vypadá, že jej dlouho nikdo nestříhal.

„Nemám na to čas, jsem pořád na dovolené,“ usmívá se spokojený muž, jenž s manželkou autem procestoval celou Evropu.

20. výročí od katastrofální povodně si Troubky připomínají v trochu paradoxní situaci. Místo aby místní oslavovali začátek stavby státem slibovaných protipovodňových hrází, musejí bojovat o to málo, co si na svou ochranu proti velké vodě vybudovali sami.

Přerovský stavební úřad totiž chce, aby obec zbourala část valu, který si Troubečtí postavili za obcí načerno po druhé povodni v roce 2010 (psali jsme zde). Správní řízení ještě neskončilo, ale šance Troubek na úspěch není velká. S hrázkou proti dvaceti až padesátileté vodě totiž nesouhlasí Povodí Moravy. Podle něj Troubky touto stavbou ohrožují sousední Henčlov.

V roce 2010 přišla další povodeň:

18. května 2010

Spása či megalomanie? Názory na ochranu obce se liší

Plány na prstencové ohrázování obce, které navrhli projektanti Povodí, jsou ale pořád jenom na papírech, kde zůstanou, dokud obec nezmění územní plán a nevykoupí pozemky od zhruba 240 vlastníků. Mezi majiteli je i Josef Šimek, který se toho svého rád vzdá – ani na něj už nemá čas. Řada dalších ale prodat nehodlá.

Nejde ani tolik o to, že by lidé měli oželet část pole, zahrady nebo dvorku, vadí jim návrh jako takový.

„Nevíme, jak to bude fungovat, protože něco podobného nikde jinde nestojí. Je to megalomanský a zbytečně předražený projekt,“ vysvětluje svůj nesouhlas Zuzana Janoušková, kterou hráz připraví o kus zahrady za domem.

Povodí navrhuje obehnat Troubky dva až tři metry vysokými hrázemi s odlehčovacími studněmi a přečerpávacími bazény za zhruba 200 milionů korun. Zuzana Janoušková by se ale raději vrátila k myšlence, s níž před lety přišla část tehdejších zastupitelů. Ti prosazovali stavbu hráze v lokalitě Oulehle, což je asi o kilometr dál, než navrhuje Povodí.

Hráz tam podle starých map kdysi stávala. Její zastánci byli přesvědčení, že díky ní se voda Troubkám vždy vyhnula a dotekla až do lužních lesů u Zářičí. Povodí Moravy ale varovalo, že by se tak zhoršily podmínky v jiných obcích. Po letech diskusí a sporů nakonec Troubky kývly na státní variantu a jsou prakticky na začátku.

„Bude to ještě běh na dlouhou trať,“ odhaduje Ivana Plhalová, kterou obec zaměstnala, aby s vlastníky pozemků pod hrázemi jednala (více čtěte zde). Když začínala, myslela si, že bude mít práci na dva roky. Momentálně to spíš vypadá na pracovní smlouvu na dobu nekonečnou.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

Úřadům a pokutám navzdory. Vlivný exekutor buduje nelegální nádrž u skiareálu

V ukázkový příklad bezzubosti úřadů se podle kritiků mění kauza vodní nádrže vybudované u lyžařského střediska pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kalendáře mají ukázat, že vzpěračky jsou krásné, říká úspěšná trenérka z Hané

Když Julie Švecová otvírala před sedmi lety v Náměšti na Hané malý prostor za budovou pošty, kde by mohla s ostatními...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Královskému harmoniu vadila vlhkost, jeřáb ho přestěhoval na kůr chrámu

Hudbu v barokním poutním chrámu svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě obstarává harmonium královny Marie...

Úřadům a pokutám navzdory. Vlivný exekutor buduje nelegální nádrž u skiareálu

V ukázkový příklad bezzubosti úřadů se podle kritiků mění kauza vodní nádrže vybudované u lyžařského střediska pod...

V Litovli řeší, jak zabránit úhynu labutí. Zabíjí je kontaminované bahno

Městský úřad v Litovli se v pondělí na svém jednání zabýval úhynem labutí na rybnících. Může za něj botulismus, labutě...

Technologie současné kapely tlumí, kreativita chybí, říká rocker Heavy Holeček

Premium Zdeněk Holeček je nejen na Moravě známý především jako Heavy. Přezdívku si vysloužil svým zarputilým celoživotním...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...