Služby psích hotelů jsou o prázdninách velmi žádané.

Služby psích hotelů jsou o prázdninách velmi žádané. | foto: Filip Fojtík, MAFRA

Psí hotely hlásí plno, kontakt se zvířetem si majitel udržuje i na sítích

  • 0
Kam s domácím mazlíčkem, když ho není možné vzít s sebou na dovolenou. Takovou otázku řeší o prázdninách tisíce lidí v regionu. Mnozí psa vzít s sebou nemohou. Ubytování pro svého psa sháněla i paní Alena z Olomouce. Její úsilí však bylo marné. Místo v psím hotelu v požadovaném termínu nebylo.

„Máme amerického buldoka, do zahraničí s ním nesmíme. Hotel jsme pro něj ale už nesehnali, všude měli plno. Nakonec se nám nabídl známý, že psa pohlídá,“ ulevila si.

Psí hotely jsou v létě v kurzu a mnohé z nich jsou téměř plné. „Pár volných termínů ještě máme, ale je jich opravdu málo,“ řekla provozovatelka psí školky při Veterinární klinice Špruček v Olomouci Libuše Špručková.

Školka poskytuje ubytování maximálně pro deset psů. „Hodně se nám klienti vrací, znám tak už nejen pejsky, ale i jejich majitele. A občas přibude nový pejsek,“ popsala.

Přerovský psí hotel, který funguje pod hlavičkou města jako součást Útulku pro zatoulaná zvířata a nachází se v zahrádkářské kolonii mezi Předmostím a Dluhonicemi, je v červenci téměř plný.

„Máme jedno volné místo v posledním červencovém týdnu. Na srpen a září ale ještě volno máme,“ ujistila vedoucí útulku Gabriela Navrátilová.

Ubytovat může až osm psů ve čtyřech venkovních kotcích. „Pokud má majitel dva pejsky a jsou na sebe zvyklí, mohou být v jednom kotci. Jinak má každý pejsek svůj kotec,“ vysvětlila Navrátilová.

Plno je téměř všude

Podle průzkumu MF DNES jsou na tom i ostatní provozovatelé psích hotelů v Olomouckém kraji s kapacitou podobně. Místa na prázdniny mají téměř všechna zaplněná, našlo by se jen pár volných.

Důvody, které vedou majitele k využití služeb psího hotelu, jsou různé. „V létě k nám pejska dávají hlavně z důvodů dovolených, ale může se jednat i o pracovní cestu, pobyt v lázních nebo hospitalizaci v nemocnici,“ vyjmenovala Navrátilová.

Obvykle stráví psi v přerovském hotelu tři až čtrnáct dní, výjimkou ale není ani měsíční pobyt.

I psi mají svůj nadstandard

Mnohé hotely nabízejí svým klientům ubytování v „jednolůžkovém“ kotci s vlastním výběhem a singl venčení tak, aby mezi nimi nemohlo dojít k potyčce a zranění.

Jinde se pohybují ve společných venkovních, ale i vnitřních prostorách. Příkladem je třeba olomoucká školka při Veterinární klinice Špruček, kde psi mají v herně k dispozici gauč a křeslo, na kterých mohou podle libosti lenošit.

I když mají psí hotely volnou kapacitu, každého neberou. Podmínek pro přijetí je několik.

Majitelé si musí přinést potvrzení o platném očkování na vzteklinu a infekční choroby, pes musí být odčervený a načipovaný. Měl by být také v dobrém zdravotním stavu.

Den v psím hotelu má svá pravidla

A jak takový den v psím hotelu vypadá? „Ráno začíná krmením, pejsci se krmí každý zvlášť, poté tráví čas hrou i odpočinkem na naší vlastní zahradě,“ upřesnila Špručková.

Psi mají k dispozici i různé hračky či přetahovadla. „Přes léto jim napouštíme i bazének, aby se mohli zchladit,“ dodala Navrátilová.

Cena za ubytování se v kraji liší. Například v Přerově zaplatí majitelé v případě malého plemene do 10 kilogramů 160 korun za noc, za velké plemeno nad 25 kilogramů 200 korun.

Psí hotel Týna v Dětřichově u Uničova si podle svých webových stránek účtuje 360 korun za psa na den, včetně noci. Při ubytování dvou psů od jednoho majitele je cena výhodnější.

Ve všech případech se jedná o cenu bez stravy. „Majitelé si pro své pejsky většinou nosí vlastní jídlo, na které je zvíře zvyklé. Spousta pejsků má například i diety, takže dodržujeme i jejich krmnou dávku. Někteří majitelé si přivezou i vlastní odměrku nebo jídlo už připravené v sáčcích,“ řekla Špručková.

Pokud si však majitelé přejí pro své psy pobyt i s krmivem, nikoliv však vlastním, připlatí si obvykle v řádu desetikorun denně v závislosti na velikosti a apetitu zvířete.

Kontakt se psem si majitel udržuje i na sítích

I když je páníček od svého čtyřnohého mazlíčka odloučený, kontakt neztrácí. „Každý den posíláme fotky nebo krátká videa, jak se pejsek má,“ sdělila Špručková.

I klienti přerovského psího hotelu mohou své chlupáče sledovat pomocí sociálních sítí. Psí hotely jsou rok od roku vyhledávanější. Ten přerovský ubytoval v roce 2021 kolem padesáti pejsků, loni už necelou stovku. Na nárůstu se projevuje opětovná možnost cestovat.

„Psí hotel jsme otevřeli v době covidu, takže lidé neměli možnost tolik cestovat jako teď,“ uzavřela Navrátilová.