ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Z bydlení ve vlastním se stává luxus, zájem o nájmy požene ceny vzhůru

  • 0
Vlastní dům nebo byt se kvůli extrémně rostoucím cenám pozemků, stavebních materiálů a řemeslných prací stává pro stále větší počet lidí v Olomouckém kraji nedostižným luxusem. Svědčí o tom i rostoucí poptávka po nájemním bydlení. Realitní makléři odhadují meziroční nárůst zájmu zhruba o desetinu.

„Poptávka je výrazně vyšší než nabídka. Zájem o nájemní bydlení roste také díky tomu, že stále více lidí při současném růstu cen nedosáhne na vlastní bydlení. Ti se pak zaměřují na shánění pronájmu,“ uvedla například makléřka šumperské realitní kanceláře Reality Motýl Vendula Haltofová.

Prodejní ceny bytů či domků se teď podle ní v oblasti Šumperska zvyšují o padesát až dvě stě tisíc korun měsíčně. „Otázka je, kdy se ten růst zastaví,“ poznamenala Haltofová.

„Dělám v realitách řadu let. Nepamatuji dobu, kdy by tak extrémně letěly ceny bydlení nahoru. I když je pořád enormní zájem o nákup nemovitostí, logicky roste počet těch, kteří už nemohou dosáhnout na hypotéku nebo si rozmyslí kupovat byt či dům,“ přidala majitelka jesenické realitní kanceláře Eleni Zrnečková Vaníčková.

Jeseník je nejmenší okresní město v Olomouckém kraji, přesto i tam ceny letí vzhůru.

„Byty tři plus jedna se ještě nedávno prodávaly za dva miliony, teď už je to dva a půl milionu,“ popsala makléřka.

V Olomouci zájem neopadá, Přerov je výjimkou

Výrazný přetlak poptávky po nájemním bydlení registrují také makléři v Olomouci, největším městě regionu.

„Olomouc je studentské město, takže zájem teď letí nahoru s tím, jak se vrací studenti do škol. A poptávku navyšuje také zájem lidí, kteří za současné situace nechtějí jít do vlastního bydlení,“ sdělil majitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Podle něj ale zájem o koupi nemovitostí neopadá. „Vlastnit nemovitost je v nejistém světě jistota a výhodná investice. Samozřejmě je to otázka možností. Lidí, kteří si mohou dovolit koupit dnes byt či domek, s nárůstem cen ubývá, ale pořád je jich tolik, že i poptávka po koupi je výrazně vyšší než nabídka,“ říká Korytar.

Makléři teď očekávají, že s větším počtem zájemců o nájemní bydlení porostou i ceny.

Specifická situace je v Přerově. Město je totiž dlouhodobě kvůli nedostatku pracovních příležitostí a nedořešenému dopravnímu napojení pro lidi málo zajímavou lokalitou. Zatímco jinde tak nájemní byty zmizí z nabídky prakticky hned, v Přerově to trvá delší dobu.

„Protože tady byly dlouho levné byty, vznikla situace, kdy si hodně lidí například z Ostravy koupilo byty jako investici, protože čekají, že po dořešení dopravních problémů zájem poroste. Teď chtějí byty rychle pronajímat, ale zájem tomu neodpovídá,“ říká majitel společnosti Beták Reality Alexandr Beták

„V současnosti je souběžně v nabídce čtyřicet i padesát nájemních bytů, dříve jich bylo maximálně deset. Trvá týdny, než se takový byt podaří obsadit,“ dodává s tím, že specifická situace ohledně nájemních bytů v Přerově ještě nějakou dobu potrvá.

Vývoj bude zřejmě v každém městě trochu jiný

Nájmy kvůli covidem delší dobu zmrazené poptávce stagnovaly už řadu měsíců. Teď se dají pořídit nejpoptávanější byty 2+1 v Olomouci za nájem v průměru kolem 12 až 13 tisíc měsíčně, v Přerově a Prostějově kolem 10 až 11 tisíc měsíčně.

V menším Jeseníku se kvůli nedostatku nájemních bytů pohybují nájmy okolo 9 až 10 tisíc měsíčně, podobné ceny jsou pak i ve dvojnásobně lidnatějším Šumperku.

Sociolog a ekonom Martin Lux považuje vlastnictví bytů a nájem za spojené nádoby.

„Ač je mezi oběma způsoby bydlení velmi těsná vazba, nemusí současný extrémní růst cen vlastního bydlení kopírovat růst nájemného. Očekávám, že nájmy budou v dalších měsících dál spíš stagnovat, ale to neznamená, že při vyšší poptávce a nedostatku nájemních bytů nemohou v některých městech jít nahoru, třeba o deset procent,“ sdělil.