Konec táboření nadivoko. Na Moravě budou vodácké kempy

  8:00aktualizováno  8:00
Síť vybavených kempů a tábořišť chce na řece Moravě postavit sdružení Krásná Morava. První z nich budou mít vodáci k dispozici už příští rok v Nových Mlýnech, Litovli, Hynkově a v Olomouci. Správci chráněné oblasti Litovelské Pomoraví neprotestují. Naopak doufají, že solidní zázemí vodáky usměrní.
Podobná tábořiště by mohla vodáky přivítat na Moravě už příští sezónu.

Podobná tábořiště by mohla vodáky přivítat na Moravě už příští sezónu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Je to krásná klikatá řeka, s mnoha překážkami. Nádherná příroda, dokonce můžete spatřit na vlastní oči bobra. Kde se vám to ve volné přírodě podaří?" Takový vzkaz nadšeného vodáka Martina lze najít v diskusi na internetu. Nebyl nikde za hranicemi, nebyl ani na Sázavě nebo na Vltavě.

Na speciální webové stránky jej "připíchl" poté, co s přítelkyní splavil řeku Moravu. Moc se jim na ni nechtělo, ale hodně je překvapila.

Lidí, jako tito anonymní pisatelé, rok od roku přibývá a Morava se i díky internetu stává známým pojmem.

Místo tisícovky vodáků možná brzy desetitisíce

Zatím jsou tu počty vodních turistů jen zlomkem návštěvnosti známých českých řek, to by se však brzy mělo změnit. Místo dnešní zhruba tisícovky dobrodruhů ročně, ji možná budou splavovat desetitisíce.

Už od příští sezóny je budou totiž na řeku lákat nová tábořiště či kempy, a také půjčovny lodí, bruslí nebo kol.

To vše slibuje postupně vybudovat občanské sdružení Krásná Morava. V úseku od Postřelmova do Olomouce si vodáci budou moct dopřát pohodlí nejméně na čtyřech místech. A to v Nových Mlýnech, Litovli, Hynkově a Olomouci.

"Chceme na Moravě vytvořit takové zázemí, jaké mají vodáci třeba na Vltavě. Nebudeme ale nijak čistit břehy. Morava zůstane přírodní, a tudíž obtížnější. V tom je pro vodáky totiž atraktivní," říká předseda občanského sdružení Krásná Morava Jaromír Zavřel.

"Divoká" Morava láká, zázemí spíš odpuzuje

Morava je u vodáků oblíbená pro svou "divokost" hlavně při průjezdu Litovelským Pomoravím, kde řeka ještě přirozeně meandruje a protéká lužními lesy. Na co si ale stěžují, je nekvalitní zázemí na březích. V nynějších tábořištích většinou není víc než ohniště.

"S jídlem - spíš s pitnou vodou - i tábořením je to složitější. Kempů pomálu, vlastně jenom jeden, a tak jsme přespali ve stanech všechny tři noci nadivoko," přiznal na internetu například vodák, který si dal přezdívku BiGi.

I kvůli problémům s kempováním "nadivoko" vítají plány sdružení Krásná Morava správci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. "Projekt je příležitostí, jak vodáctví v Pomoraví usměrnit, aby nepoškozovalo zdejší jedinečnou přírodu," tvrdí Olga Žerníčková ze Správy CHKO.

Ochranáři už vybírají vhodná místa pro tábořiště

Správci lužních lesů pomáhají olomouckému sdružení hledat rozumná místa jak pro tábořiště, tak pro nástupy a výstupy z lodí či odpočinek vodáků. Například tábořiště by měla být jen poblíž vesnic na trase.

"Pokud budou poskytovat potřebné zázemí jako sociální zařízení, občerstvení a přenocování, zabrání nežádoucímu táboření například u jezu Hynkov nebo v Řimicích, které je často spojené s nepovolenými vjezdy a znečištěním přírody odpadky," vysvětlila Žerníčková.

Vodáci na Vltavě

Na řece Vltavě mají vodáci podobných míst ke kempování dostatek. Na Moravě jsou zatím tábořiště problém a sdružení Krásná Morava to chce změnit.

Například v Litovli občanské sdružení pomůže pozvednout úroveň stávajícího tábořiště místního sportovního vodáckého klubu. Nová vzniknou u Nových Mlýnů nebo v Hynkově.

"Nebudou to jen louky, kam si postavíte stan. Chceme, aby tam lidi měli aspoň minimální zázemí. To znamená WC, pitnou vodu a stánek s občerstvením. Nebo aspoň možnost ohřát někde vodu," popsal Jaromír Zavřel.

Plány se líbí i obcím, zbaví se "černých" tábořišť

Obce s kempy většinou souhlasí. "Tady proti tomu nikdo nic nemá. Už teď vodáci načerno táboří u jezu, kde dělají nepořádek. Takhle to bude příjemnější pro všechny," myslí si Jan Vlk, starosta obce Příkazy na Olomoucku, která chce občanskému sdružení pronajmout pozemky na tábořiště v Hynkově.

Hlavní základnu budou mít vodáci v Olomouci - Řepčíně, kde si sdružení pronajalo areál bývalé vojenské čističky a sousední pozemky. Hned u Mlýnského potoka, jednoho z ramen řeky Moravy, a naproti známé hospodě U Travise bude kemp až pro stovky lidí.

Vodáci tu budou moct nejen stanovat, ale také si dát sprchu, něco k jídlu a jejich děti si budou užívat v herním koutku. Kdokoliv si tady bude moct taky půjčit loď, kolo nebo in-line brusle.

"Tento kemp nebude stoprocentně závislý jen na vodácích. Chceme tam mít také zázemí pro sportovní akce a kulturní festivaly," upozornil Zavřel. Kemp by měl sloužit i Olomoučanům, kteří budou chtít strávit na řece jen příjemné odpoledne. "Půjčí si loďku, vyjedou na krátký výlet historickým centrem Olomouce a vystoupí až za budovou Sokola na třídě 17. listopadu," doplnil Zavřel.

Nové kempy se možná otevřou už příští sezónu

Sdružení Krásná Morava odhaduje všechny investice na 30 až 40 milionů korun, počítá přitom s pomocí evropských dotací. Pozvat do tábořišť vodáky chce už příští rok.

"Projektanti a architekti nyní pracují na stavebních povoleních. Realizace je na dosah, i když nepředstírám, že se nepotýkáme s celou řadou administrativních problémů. Věřím však, že v květnu budeme moct projekt slavnostně představit veřejnosti," řekl Jaromír Zavřel.

Olomoucká radnice sdružení podporuje. Mimo jiné proto, že ve městě konečně bude kemp, který tu obyvatelům i turistům chybí. Město samotné jej budovat ani provozovat nechce.

"Tak jako nestavíme a neprovozujeme restaurace a hotely, nechceme to dělat ani u kempu. Vytvořili jsme ale podmínky pro to, aby tu kemp mohl vzniknout. Sdružení Krásná Morava je zatím jediný zájemce," prohlásil náměstek primátora Jan Holpuch.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Obyvatelé Města Libavá odkupují po letech domy, pořídí je do půl milionu

Jeden z domů, které Město Libavá převzalo od armády po vyjmutí obce ze...

Ještě před čtyřmi lety bylo soukromé vlastnictví nemovitostí pro obyvatele Města Libavá zapovězené. Všechny domy i byty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz