ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: PČR

Velká rychlost a pády s drsnými následky. Lékaři nevidí elektrokoloběžky rádi

  • 18
Elektrické koloběžky zaplavují ulice měst Olomouckého kraje. S jejich počtem však roste i množství přestupků a úrazů, které jsou často i velmi vážné. Zejména jde o úrazy hlavy, mozku či devastující poranění zubů.

„Poranění po pádu z koloběžky nebo elektrokoloběžky opravdu přibylo. Nejde jen o koloběžky, ale i jiné samohyby s elektrickým pohonem. Jsou to méně stabilní vozítka než kola a mnohdy dosahují poměrně velkých rychlostí. Přesto na nich velká část jezdců nepoužívá přilby,“ shrnul zástupce primáře oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc Hynek Fiala.

Podle zdravotníků mladší jezdci nehody odnesou většinou jen odřeninami, podvrtnutým kotníkem či zlomeninami. Někdy jsou však následky pádu horší.

„Jedná se o banality, ale také o velmi závažné úrazy. Nejčastěji jde o děti a mladé lidi od deseti do pětatřiceti let,“ uvedl primář traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Radim Vinter.

U starších lidí bývají úrazy obvykle závažnější. „Například senioři si neuvědomují často své limity dané věkem, nadváhou a nízkou svalovou silou. Za nejnebezpečnější považuji sjezdové koloběžky, které dokážou vyvinout velkou rychlost a vysokou kinetickou energii,“ doplnil primář.

Pekelná kombinace

Podle lékařů tak roste i počet úrazů hlavy a mozku a sdružených poranění následkem střetu s motorovým vozidlem.

„Při nehodě lidé nestihnou pád ztlumit a dopadají na hlavu a přímo na obličej. A pak končí u nás, často se zlomeninami obličejových kostí, nebo devastujícím poraněním zubů. Nejsou výjimkou slečny, kterým musíme doslova sešít obličej,“ podotkl přednosta kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc Peter Tvrdý.

Koloběžky jsou podle něj extrémně citlivé na terénní nerovnosti. Riziko fatálních pádů v poměrně velké rychlosti je tak velmi vysoké.

„Z vlastní zkušenosti musím říct, že ovládaní elektrokoloběžky je specifické. Malá kolečka, kolmá řídítka umožňující snadnou manévrovatelnost, silné brzdy a rychlost do 25 kilometrů v hodině, to je prostě pekelná kombinace,“ upozornil Vinter.

Přibývá i lidí, kteří se po pádu z elektrokoloběžky zraní natolik, že musí na složitou operaci.

„Zdravotníci u nás léčili a operovali pacienty s poraněním krční páteře po pádu nebo mozku a obličejového skeletu,“ doplnil primář kliniky David Krahulík.

Odborníci upozorňují i na fakt, že na elektrokoloběžkách jezdí stále častěji děti, přilbu přitom nemají.

„Chtěl bych apelovat hlavně na rodiče, kteří dávají dětem kredit, aby si půjčily koloběžku. Dítě jede po chodníku rychlostí 25 kilometrů v hodině a nemá přilbu, což je velmi nebezpečné. Většinou elektrokoloběžku řídí malí jezdci, kteří ještě dokonale neznají pravidla silničního provozu, a převažuje pak riziko srážky s chodcem,“ varoval krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

Na jezdce na elektrokoloběžkách se pohlíží jako na cyklisty. Musejí tedy dodržovat stejná pravidla, jezdit po silnici nebo cyklostezkách. V případě porušení pravidel jim hrozí pokuty.

„Lidé ale jezdí i po chodnících a kde se dá. To je obrovská chyba. Policie je v tomhle benevolentní, že je neodchytává. Jezdci toho zneužívají na úkor chodců,“ upozornil Charouz.

Přestupků přibylo

Například Městská policie v Olomouci podle svého mluvčího Petra Čunderleho cílené dopravně bezpečnostní akce na elektrokoloběžkáře nepodniká.

„Strážníci se na tuto problematiku zaměřují standardně při běžném výkonu služby,“ konstatoval.

Jen letos už strážníci řešili v Olomouci přes 56 přestupků v souvislosti s elektrokoloběžkami, za celý loňský rok jich bylo 47. Nejčastěji se jednalo o jízdu na chodníku či mimo vyznačenou stezku.

Na dodržování předpisů při jízdě na koloběžkách a elektrokoloběžkách se zaměřují i policisté. Při poslední dopravně bezpečnostní akci odhalili v Olomouci přestupek takřka u každého pátého, celkem zastavili sedm desítek příznivců tohoto způsobu dopravy.