Nečekaný úspěch: Sáblíková má senzační bronz ze své slabší tratě

22 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Trať, která měla být její doplňkovou, vynesla české rychlobruslařce Martině Sáblíkové druhou olympijskou medaili. V závodě na 1 500 metrů skončila třetí a bronz přidala ke zlatu na třech kilometrech. Její hlavní trať ve Vancouveru, pětka, přijde na řadu ve středu.

"Šla jsem do závodu s tím, že jsem chtěla být do patnáctého místa. Když se to povede, tak do desátého... A nakonec je z toho bronz," líčila Sáblíková.

Od zlatého triumfu uplynul přesně týden. "Jsem strašně šťastná," usmívala se dvaadvacetiletá rychlobruslařka. "Je to bratříček ke zlatu. I kdybych tady měla nechat závodní kombinézu, tak tohle beru s sebou domů."

Pro českou olympijskou výpravu už je to třetí medaile z Vancouveru. Bronz získal také běžec Lukáš Bauer na trati 15 kilometrů volnou technikou.

Trenér Novák (vpravo) a Martina Sáblíková oslavují zisk bronzové medaile.

Trenér Novák (vpravo) a Martina Sáblíková oslavují zisk bronzové medaile.

Sáblíková jela ve třetí rozjížďce od konce a soupeřkou jí byla domácí Brittany Schusslerová. Start měla pomalý, zato poslední kolo jela fantasticky. Když česká reprezentantka protnula pásku, svítil na ukazateli čas 1:57,96 a řadil ji na druhé místo za Ireen Wüstovou z Nizozemska. Ta se nakonec stala olympijskou vítězkou.

V tu chvíli to nikdo netušil, vždyť velké favoritky se teprve chystaly. V další jízdě se za bouřlivých ovací dostala před Sáblíkovou domácí Kristina Grovesová.

Medaile

pro český tým

zlato: Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, 15.2.2010.

bronz Lukáš Bauer
závod v běhu na lyžích na 15 kilometrů, 15.2.2010

bronz Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 1500 metrů, 22.2.2010

Kdo mohl ještě českou hvězdu sesadit z pódia, byla hlavně další Kanaďanka Christine Nesbittová a její soupeřka z poslední rozjížďky Američanka Jennifer Rodriguezová. Vždyť obě právě na patnáctistovce letos jezdily skvěle.

"Když jsem dojela a viděla, že jsem o vteřinu druhá, tak jsem si říkala, že půjdou přede mě," popisovala Sáblíková.

Vítězka vancouverské tisícovky Nesbittová skutečně hned od startu vedla a vypadalo to na dvojitý kanadský triumf.

Ale Nesbittová tíhu okamžiku neunesla a v posledním kole ji nohy tížily jako balvan. Nakonec dojela šestá.

Exploze radosti české ekipy mohla začít. Šťastný trenér Petr Novák nečekanou medailistku objal a chytil do náruče. Sáblíková pak vystartovala za českými fanoušky, zatímco její kouč křepčil s vlajkou.

"Jsem moc, opravdu hrozně překvapená. Vůbec jsem s touhle medailí nepočítala," řekla Sáblíková.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Držte palce Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům a fanděte společně. Fanoušci se scházejí na Facebooku.

Chyba naopak stála lepší umístění sedmnáctiletou Karolinu Erbanovou. Ta měla mít naopak naději na své nejlepší umístění, Novák jí prorokoval cestu do desítky. Erbanová nakonec obsadila 25. místo.

Na pomalém ledě v Richmondu začala Erbanová ve své jízdě mírně ztrácet na Anette Gerritsenovou z Nizozemska a ve snaze ji dostihnout škrobrtla ve druhém kole při výjezdu ze zatáčky v jednom z vnitřních oblouků. "Byla to trošku moje chyba. Určitě to nezapříčinilo tenhle čas," řekla v cíli novinářům (celý rozhovor čtěte zde).

Výsledný čas 2:02,01 ji zařadil na konečné pětadvacáté místo. "Tisícovka byla ještě dobrá, ale poslední kolo jsem už cítila, že to není ono," přiznala.

Nejlepším výsledkem z vancouverských her proto pro sedmnáctiletou Erbanovou zůstane dvanácté místo z kilometrové trati, na pětistovce skončila třiadvacátá.

Výsledek olympijského závodu

rychlobruslařek na 1 500 metrů

Pořadí: 1. Wüstová (Niz.) 1:56,89, 2. Grovesová (Kan.) 1:57,14, 3. Sáblíková (ČR) 1:57,96, 4. Boerová (Niz.) 1:58,10, 5. Kodiarová (Jap.) 1:58,20, 6. Nesbittová (Kan.) 1:58,33, 7. Gerritsenová (Niz.) 1:58,46, 8. Šichovová (Rus.) 1:58,54, 9. Friesingerová-Postmová 1:58,67, 10. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 1:58,85, ...25. Erbanová (ČR) 2:02,01.

Další z rubriky

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Najdete na iDNES.cz