Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Cizincům vstup zakázán. Na olympijské tratě ve Vancouveru smějí jen domácí

  14:25
Stometrový sprint se dá zaběhnout kdekoliv. I bez znalosti trati nebo tartanu. Ale co sjezd na lyžích, nebo boby? Navíc v boji o olympijský úspěch? Kanada sportoviště pro hry ve Vancouveru uzavřela pro všechny cizince. Chce si zachovat výhodu domácího prostředí.

CÍLEM JE MAXIMUM. Kanada plánuje na olympiádě vybojovat 35 medailí. | foto: AP

Americká rychlobruslařka Catherine Ranneyová víc než sedm let žila v Kanadě a připravovala se s národním týmem. Po olympiádě v Turíně jí ale řekli: Nechceme, aby zahraniční atleti před olympiádou trénovali s těmi našimi.

"Nehrají fér," posteskla si Ranneyová v deníku New York Times. "Nejednali správně a já bych jim to ráda dokázala v únoru na ledě."

Kanaďané trvají na tom, že dbají na pravidla o volném přístupu. Současně ale chtějí chránit svoje domácí prostředí. Javorový list už totiž vyhlásil útok na maximální počet medailí. Takový, který předčí všechny ostatní.

"Jsme jediná zem, která hostila hry a nikdy na nich nezískala zlatou medaili," odkazovala se Cathy Priestner Allingerová, viceprezidentka organizačního výboru, na letní olympiádu v Montrealu 1976 a zimní v Calgary 1988. "To není výkon, na který bychom byli hrdí."

Cílem Kanady je 35 medailí, o jedenáct víc než získali v Turíně.

Loni v zimě dostali rychlobruslaři zákaz vstupu na ovál v Richmondu, německý tým strávil dny čekáním na povolení.

Na sjezdovce ve Whistleru, pro většinu nejlepších závodníků světa neznámé, zase nechali několik medailových nadějí stát za plotem a koukat se, jak trénuje kanadská reprezentace.

"Každý se sem tlačil," přiznal Max Gartner, šéf kanadských sjezdařů. "Znalost prostředí je ale výhoda, které se nemůžeme vzdát."

Organizátoři se přesto brání, že všem atletům poskytli mnohem větší prostor než kterýkoliv hostitelský stát v minulosti. Hlavně proto, že jejich sportoviště byla postavena včas.

Kanadský program "vyjeď si stupně vítězů" pumpuje do přípravy reprezentantů na hry 110 milionů dolarů (asi 1,75 miliardy korun), Hlavně do těch, kteří mají šanci skončit mezi trojicí nejlepších. Detailní seznámení s tratěmi má zemi obří investici vrátit.

"Zvýšený pobyt na tratích dodá sportovcům důvěru potřebnou pro umístění na pódiu," hlásají propagační letáky pro bobisty. Rychlobruslaři mají zase "strategický plán, který má zvýšit jejich pohodu na stadionu". Dokonce biatlonisté dostali "extra příležitost trénovat na trati, aby poznali každý její centimetr".

"Já to na jednu stranu chápu," kýval Ron Rossi, předseda amerického svazu sáňkařů. "Na druhou stranu je to důkaz nedostatku sportovního ducha."

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Stačilo málo:...

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008 vypálila v Pekingu...

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve Vancouveru dopovala,...

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver 2010. Oficiální...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...