Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Sport rovná se riziko. A stále větší a větší

  10:43
Praha - Olympijské hry ještě nezačaly a světové agentury už vydávaly fotografie, na kterých se český sáňkař Jakub Hyman v bolestech válí v ledovém korytu. Vyklopil se v kritické 18. zatáčce. Hymana museli odvézt do nemocnice, protože měl otřes mozku, ale do závodu nastoupil. "Ne, nejsem kaskadér," říkal. "Když neděláš blbosti, není to nebezpečný sport."

Kdeže! Saně jsou nebezpečný sport, zřejmě ten nejriskantnější na programu zimních her.

Sport je čím dál těžší. A bolí

Turínská olympiáda nebyla jen přehlídkou vítězů a slavných příběhů, zažila také krvavé srážky, pády, těžké úrazy.

Proč? Sport je čím dál těžší, a tím pádem nebezpečnější. Nové technologie a zledovatělé tratě zrychlily alpské lyžování, zranění v nevyzpytatelném toboganu hrozila sáňkařům a bobistům, biatlonisté a běžci na lyžích ve vysoké nadmořské výšce končívali závody na hranici kolapsu, krasobruslaři předváděli stále obtížnější skoky a kreace.

Jen ti nejlepší můžou myslet na sladké odměny, vítězové dostávají miliony. Ženou se vpřed, riskují a ničí sami sebe. Vrcholový sport je arénou pro gladiátory. A to pomíjíme doping, jehož účinky nejsou na tělech sportovců na první pohled vidět.

Kdy se sáňkaři zabijí?

Když český sáňkař Hyman před rokem vyletěl z ledového koryta v Oberhofu, málem ochrnul. Při operaci mu přeražené krční obratle spojila až titanová destička. A další karambol prožil v Cesaně.

Sáňkaři se totiž olympijským korytem řítili rychlostí až 130 kilometrů v hodině, nebyl prostor na jedinou chybičku. Ale chyb bylo mnoho. Po Američance Retrosiové zůstala na ledě krvavá stopa, protože si roztrhla tvář.

Nejnebezpečnější sporty

1. Saně. V zatáčkách je přetížení přetížení 3 G. Jako byste seděli ve startující raketě, jen stěží udržujete otevřená oční víčka. Trať v Cesaně byla plná nebezpečných pádů.

2. Skeleton. Stejné ledové koryto, jen se řítíte hlavou dopředu. Přesto není skeleton tak rizikový jako saně. Má totiž kulaté nože s drážkou, zatímco sáňkaři mají pod sebou ostří.

3. Sjezd. Díky novým technologiím se lyže zrychlují, tratě bývají plné nerovností, hrbů, dlouhých skoků a odkloněných zatáček. Na trati v Sestriere několikrát přistál vrtulník pro zraněné.

4. Hokej. I český útočný elegán Jaromír Jágr odnesl hokejovou brutalitu. Finský soupeř Ruutu ho narval na mantinel a roztrhl mu tvář. Nejrychlejší kolektivní sport bývá plný zranění.

5. Boby. Když se bob převrátí, je neovladatelný. Uvězní svalnatce pod sebou. Lidé jen trnou, jestli bobisté vylezou zdraví.

Nejhůř dopadla dvojice Ukrajinců, která vyletěla ze zatáčky a ve zběsilé rychlosti narazila do mantinelu na vrcholu dráhy. Pomlácení Jazvinskij se Žerebeckým museli na dva dny do nemocnice. Mohli být rádi, že přežili.

V Itálii šlo o zdraví i dalším. Spoustu pádů přinesly sjezdařské tratě, kolik lyžařů skončilo na rentgenových i CT vyšetřeních. Mohli jste mít ďábelskou formu, myšlenky na medaili, ale stačilo jedno škobrtnutí a všechno bylo pryč. I zdraví!

Lyžaři končili v kotrmelcích

Lyžaři končili v kotrmelcích nebo rovnou v ochranných sítích kolem trati. Čech Trejbal dokonce při příšerném pádu ztratil helmu.

"Pouštíme dvacetileté děti, aby si zpřetrhaly kolenní vazy," křičel legendární sjezdař Jean-Claude Killy, dnes místopředseda Mezinárodního olympijského výboru.

Kanaďanka Forsythová si při tréninku přetrhala vazy v kolenu, Francouzce Montilletové zůstala po tréninkové nehodě potlučená tvář, tělo plné modřin a komplex z rychlosti. V hlavním závodě skončila dvě vteřiny za vítězkou. A to je přece šampionka.

Vyhrát? Ne, hlavně přežít

Ještě loni si přitom lyžaři stěžovali, jak je trať lehká. Byla to oprávněná kritika, jenže stavitelé to pak se změnami přehnali. Přidali šikany, hrboly, ze skoků vyrobili tunely pro kamikaze. K tomu ji celou polili vodou, aby byla co nejledovatější. "Je to nemilosrdná trať," říkala pak Rakušanka Alexandra Meissnitzerová.

Skoro to byla trať sebevrahů. Kdo přecenil své síly, skončil zle. Zranění však přinášely i další závody. Pro nehybně ležící japonskou snowboardistku Imaiovou přiletěla helikoptéra, čínská krasobruslařka Tan Čang narazila po odhozeném skoku do mantinelu, akrobatičtí lyžaři po svých vrutech a saltech padají ze šestnáctimetrové výšky, rychlobruslařům na oválu několikrát vážně hrozilo, že si ostrými břity rozříznou tělo. Někdy šlo o milimetry.

Plno krve bylo také v hokejové aréně. Jen si vzpomeňte, jak Fin Ruutu zbaběle vrazil do Jaromíra Jágra. Bylo z toho devět stehů na hlavě. Čepel hokejky zkrvavila i finského elitního střelce Selläneho.

Heslem sportovců tak mohlo být: Není důležité vyhrát, ale přežít.

Sport je synonymem pro riziko. Úspěch od těžkého karambolu dělí milimetr nebo setina vteřiny.

Autoři:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla

Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním návratu do Stockholmu...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany

Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy korun, přesto diváky na...

Neumannová se už zase těší na závody

Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do plné přípravy vrací...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila antibiotika. V domku nedaleko...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...