Oheň je v olympijském městě. Ale v jiném

27 2006
Cortina d’Ampezzo, Praha - Nepřálo mu slunce, zastavují ho demonstranti a brzy z něj možná zbude jen skomírající plamínek. Každým dnem se však olympijský oheň přibližuje k Turínu, do cíle své pouti. Už včera dospěl do olympijského města. Jiného, dávného. Přesně 50 let poté, co byly zahájeny zatím poslední zimní olympijské hry na italském území, vrátil se oheň do Cortiny d’Ampezzo.

Projel tu bobovým toboganem, letěl ze skokanského můstku, na bruslích se nesl po jezeře Misurina.

Toni Sailer, obtloustlý hrdina her v roce 1956, kdy získal všechny sjezdařské tituly, uchopil pochodeň.

A další sjezdař Kristian Ghedina, jenž se připravuje na pátou olympiádu, ji včera nesl jako poslední. Ještě v poledne ovládl trénink sjezdu v německém Ga-Pa, pak nasedl do vrtulníku a odletěl do Cortiny. Tady kdysi vyrůstal.

"Bobová dráha je kousek za naším barákem. A o zdejší olympiádě mi rodiče vyprávěli, už když jsem byl batole," tvrdil.

Protesty proti Coca-Cole

Byl to 48. den ohňové štafety na její pouti z antické Olympie do Turína. Odbočila do Slovinska a Rakouska, slavila Vánoce v Palermu, přivítala nový rok v Neapoli, plavila se na benátské gondole.

Ale už při ceremoniálu, kdy sluneční paprsky měly zažehnout oheň v Olympii, nebyli staří bohové štafetě nakloněni. Nebe zastřely mraky, důmyslný systém zrcadel selhal. Organizátoři si museli pomoci plamenem z předchozí generálky.

Na svaté vatikánské půdě požehnal ohni papež Benedikt XVI., přesto jeho pouť v následujících týdnech 32krát narušili demonstranti.

Aktivisté tak protestovali vůči porušování lidských práv v kolumbijské stáčírně Coca Coly. Důvod? Coca-Cola patří k hlavním sponzorům her.

"Oheň, symbol míru, by neměl být spojován s tak antidemokratickou firmou," vyhlásil Giuseppe Joannas, komunistický starosta města Bussoleno.

Další protesty na trase štafety nyní nahlásili bojovníci za samostatnost Tibetu. Čína se stane hostitelem další letní olympiády.

Hrozba dorazila též z Ruska. Snížené dodávky ruského plynu totiž způsobí úsporná opatření v italské energetické společnosti ENI. Jejich obětí může být i olympijský oheň v číši nad turínským stadionem.

Organizační výbor proto připravil krizový scénář, podle nějž oheň půl hodiny po zahájení her utlumí na skomírající plamínek. Ten bude hořet namísto čtyřmetrových plamenů, které by za 17 dnů spotřebovaly 2,8 milionu krychlových metrů plynu. A italské domácnosti by zatím mrzly.

Zbývají dva týdny

Na letních hrách v Montrealu 1976 dokonce oheň uhasl docela, tehdy vinou silné bouře. Jeden z dobrovolníků vyšplhal k číši, kde jej zapalovačem znovu zažehl! Kuriózní koncovka proslavila štafetu v Cortině 1956.

Její poslední běžec, rychlobruslař Guido Caroli, přehlédl rozhlasový kabel natažený přes dráhu, zakopl a s pochodní upadl.

Včera se v Cortině žádná podobná příhoda neudála.

A v zabláceném Turíně konečně začalo sněžit. Poprvé od Silvestra. Pod bílou pokrývkou mizel nepořádek, který stavaři nestíhají odklízet. Zbývají poslední dva týdny.

Pak poslední z 10 001 běžců štafety, snad Alberto Tomba, snad Stefanie Belmondová, přiloží pochodeň k obří číši. Začnou XX. zimní olympijské hry.

Legendární rakouský lyžař Toni Sailer doběhl coby člen štafety s olympijským ohněm do Cortiny d'Ampezzo, kde v roce 1956 získal tři zlaté medaile.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz