Doporučujeme

Momentka z olympijského závodu v třípolohové střelbě z malorážky. Vlevo norský...

Momentka z olympijského závodu v třípolohové střelbě z malorážky. Vlevo norský reprezentant Jon-Hermann Hegg. | foto: AP

Přívratský ani Nymburský se v třípolohové malorážce do finále neprostříleli

• 4
Měli finálové ambice, ale do boje o medaile se českým reprezentantům v olympijském závodě v třípolohové střelbě z malorážky proklouznout nepodařilo. V kvalifikaci obsadili puškaři Jiří Přívratský a Petr Nymburský 16. a 17. místo a jejich tokijská mise skončila. Ze zlaté medaile se radoval Číňan Čang Čchang-chung, finále v rychlopalné pistoli vyhrál francouzský střelec Jean Quiquampoix.

Oba dělilo s celkovým počtem 1169 bodů od postupující osmičky sedm bodů. Z prvního místa prošel do finále ruský obhájce stříbra Sergej Kamenskij (1183).

Čeští střelci neměli povedený začátek. Vkleče zaznamenal shodně 385 bodů ze 400 možných a ocitli se daleko za postupovými pozicemi.

Při střelbě vleže se ale výrazně zlepšili. Nymburský dokonce trefil 39 desítek ze 40 ran a posunul se na 17. místo. Určitou naději držel po prostřední části i jednadvacátý Přívratský.

Střelecké loučení. Nymburskému radil, jak bojovat se stresem, i Matt Emmons

Při nejnáročnější disciplíně vestoje nejprve Přívratský poskočil díky dvěma položkám po 98 bodech na 16. místo. Třetí sérii ale otevřel dvěma osmičkami a jeho teoretická šance na postup vzala definitivně za své. Soutěž zakončil položkou za 97 bodů, celkem se dostal na 388, Nymburský měl o tři body méně. Při celkově shodě obou Čechů rozhodl ve prospěch Přívratského větší počet desítek v soutěži (68:62).

Dvacetiletý Přívratský vedle 16. příčky skončil při své první olympijské účasti čtrnáctý ve vzduchové pušce. Pro Nymburského, jenž si vybojoval účast v Tokiu díky lepší formě na úkor Filipa Nepejchala, bylo 17. místo jediným jeho výsledkem na letošních hrách.

Quiquampoix má po stříbru zlatu

V bojích o medaile si nejlépe vedl Čang Čchang-chung, který porazil Rusa Sergeje Kamenského o 1,8 bodu.

Jednadvacetiletý rodák z Pekingu získal první zlato z velké soutěže v kariéře a s jeho triumfem se uzavřel program sportovní střelby v Tokiu. Kamenskij obhájil pět let staré stříbro, třetí skončil Srb Milenko Sebič.

Mezi pistoláři předtím potvrdil v rychlopalbě roli spolufavorita pětadvacetiletý mistr Evropy Quiquampoix. Stříbrný medailista z předchozích her v Riu ve finále vyrovnal ziskem 34 bodů olympijský rekord, který od prvenství v Londýně 2012 držel jeho finálový soupeř a nakonec druhý Kubánec Leuris Pupo.

Třetí byl Číňan Li Jüe-chung, obhájce prvenství Němec Christian Reitz skončil pátý.

Olympijské hry v Tokiu

Sportovní střelba

Muži
Rychlopalná pistole - kvalifikace: 1. Reitz (Něm.) 587.

Libovolná malorážka 3x40 muži - kvalifikace: 1. Kamenskij (Rus.) 1183, ...16. Přívratský, 17. Nymburský oba 1169 (oba ČR) - nepostoupili do finále.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.