Perušič byl den po příletu do Tokia prvním pozitivně testovaným českým sportovcem a s Davidem Schweinerem kvůli tomu přišli o první zápas ve skupině. Z té nakonec nepostoupili a odjeli z her zklamaní. K tehdejším událostem se Perušič vrátil s tříměsíčním odstupem.
„Nechtěl jsem si stěžovat a dělat kauzu během našeho pobytu v Japonsku, protože jsem věřil ve zpětnou vazbu. Nepřišla žádná. Nedívá se mi lehce na to, že se do příštích her vůbec nic nezmění,“ vysvětloval s ohledem na blížící se zimní olympiádu v Pekingu pro web Bez frází.
Lékařské zabezpečení české výpravy v Tokiu označil Perušič za nedostatečné: „Na olympiádě platila jasně daná pravidla a je jedno, co si o nich kdo myslí. Náš lékařský tým si z nich nic nedělal. Na roušky přes nos nevěřil a celý přístup k pandemii byl dost skeptický. Minimálně tak jeho vedení vystupovalo.“
Nelíbilo se mu chování šéflékaře Neumanna. „Hlavní lékař výpravy Jiří Neumann se vší vážností nabízel blízkým kontaktům nakažených, že jim vystříká čímsi nos, dá jakési kloktání a výsledek testu na covid následně vyjde falešně negativní,“ tvrdí Perušič. ČOV tuto informaci popřel. „Veškerá doporučení šéflékaře Českého olympijského týmu byla preventivního charakteru, tedy aby předcházela nákaze. Jakoukoliv manipulaci nebo nečestné jednání vylučujeme,“ uvedla pro ČTK ředitelka komunikace Barbora Žehanová.
„Chvíli se nepodloženě věřilo, že by mohl předcházet nákaze covidem-19 či zlepšovat imunitu u nemocných. Nikdy se to nepotvrdilo, a je to navíc lék s celou řadou vedlejších účinků. Neměl by se podávat bez předchozích konzultací. Žádné neproběhly,“ komentoval to český reprezentant.
Očkován. Testován. A přesto! Jak Perušič uvázl v covidové síti |
Koronavirovou situaci měl podle něj ČOV zohlednit při výběru členů výpravy. „Pokud je světová epidemie, bylo by fajn mít s sebou místo jednoho ortopeda třeba epidemiologa. Českou špičku v oboru, tak jako ji na hry posíláme ve všech soutěžních disciplínách.“
Uvolnění z izolace, aby se Schweinerem mohli hrát alespoň od druhého zápasu ve skupině, si prý vyjednal s japonským lékařem prakticky sám. A nelíbilo se mu, že tím byl pro české lékaře okamžitě zdravý.
„Nikdo mi nenatočil alespoň EKG, nikdo mě nechtěl alespoň základně prohlídnout. Nikdo nevyloučil, že nemoc nezanechala nebezpečné následky. Jsou to pro někoho možná drobnosti, ale pro mě tvoří obraz podcenění celé situace,“ popsal Perušič.
ČOV konstatoval, že lékaři neměli na starosti jen čtveřici sportovců, kteří byli postupně pozitivně testováni na koronavirus, ale všech více než sto českých olympioniků. „Celý lékařský tým dělal naprosté maximum, aby pro celou výpravu v dané situaci zajistil medicínský servis. Svou podporu, na úrovni lidské i profesionální, vyjádřila Jiřímu Neumannovi Lékařská komise ČOV vedená profesorem Pavlem Kolářem,“ uvedla Žehanová.
Nikdo další zodpovědnost nepřijal
Perušič přiznal, že během letu speciálem do Tokia, z něhož vyšlo včetně něj celkem šest pozitivních, si i on sundal na chvíli roušku.
„To když jsem se zastavil v zadní části letadla a zahrál si tam se skupinkou lidí země-město. Tohle jsem novinářům hned přiznal. Přišlo mi to správné. O to víc mě mrzely reakce ostatních. Nikdo další zodpovědnost za svoje chování nepřijal. Ani doktor Voráček, ani Český olympijský výbor.“
Rvali se, ale hry pro Perušiče a Schweinera končí. Pocity jsou negativní |
A právě způsob, jakým se lékař týmu Vlastimil Voráček a další aktéři ke kauze postavili, se Perušičovi nelíbí.
„Pan Voráček dokola bude opakovat, že není jisté, že on byl pacientem nula. V tom má pravdu. Jisté to není. Zároveň je ale také pravda, že měl nakažené příbuzné v Česku a hned po příletu do Tokia byl jediným pozitivním. To kvůli němu šla část výpravy do karantény rovnou. Neomluvil se ani za to. Myslel jsem si, že přiznám svou chybu a stejně k tomu přistoupí i ostatní. Lékaři, Český olympijský výbor. Pak bychom se z toho mohli poučit,“ uvažuje plážový volejbalista.
Agentura Sportfin, která elitní mužský beachvolejbalový pár zastupuje, po olympijských hrách uvedla, že bude žádat po ČOV odškodné. Kompenzaci hodlal požadovat také volejbalový svaz. „Se sportovci i jejich zástupci jsme v kontaktu, několikrát jsme s nimi jednali a reflektujeme jejich podněty a připomínky,“ uvedl ČOV. Beachvolejbalisté ani zástupci jejich agentury a svazu se minulý týden na tiskové konferenci nechtěli k této záležitosti vyjadřovat s vysvětlením, že není nic nového.
Covidová opatření ČOV pro únorové zimní olympijské hry v Pekingu koordinuje rada expertů, jejímiž členy jsou virologové, epidemiologové a hygienici včetně Romana Prymuly a Zdeňky Jágrové. „Hledáme všechny cesty, abychom rizika pro hry v Pekingu snížili na absolutní minimum. Přesto ale nemůžeme garantovat, že se i přese všechna opatření někdo nenakazí,“ dodala Žehanová.