Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dramatické finále parkuru družstev vyhráli na OH po 97 letech Švédové

  15:25
Dramatický finálový závod v parkuru družstev vyhráli jezdci Švédska, kteří v závěrečném rozeskakování porazili díky lepšímu času reprezentanty USA. Bronz berou zástupci Belgie. Úřadující šampioni z Francie přišli o obhajobu triumfu v závěrečné jízdě, kdy kůň Pénélope Leprevostové jménem Vancouver de Lanlore odmítl přeskočit jednu z překážek. Francouzi z průběžné první příčky spadly na konečnou osmou.

Švédští reprezentanti (zleva) Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson a Peder Fredricson slaví vítězství v jezdecké soutěži družstev. | foto: AP

Švédové Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson a Peder Fredricson prolomili 97 let dlouhé čekání na zlato z parkuru týmů. Naposledy jejich národní tým uspěl na olympiádě v Paříži v roce 1924.

„Je to splněný sen, asi jako pro každého sportovce. Na tyhle závody jsme byli opravdu dobře připravení a nic jsme nevynechali. Na téhle medaili ale má podíl celý tým, který za námi stojí a pomáhá nám,“ řekl Baryard-Johnsson.

V rozeskakování neudělali Seveřané stejně jako jejich soupeři z USA ani jednu chybu a měli o sekundu a tři desetiny rychlejší čas. Závěrečnou klíčovou jízdu zvládl Fredricson.

„Můj bože, ten tlak na nás byl velký. Ne, že bychom nebyli za stříbro rádi, ale v takovýchto situacích chcete už vždycky vyhrát. Musíte se na to připravit a nestačí vám se jen ukázat. Je to jako když běžíte maraton. I zde musíte trénovat běh, držet se zdravotně fit a vyrovnat se s tlakem. Je nutné se s tím naučit pracovat, a když se do takové situace dostanete, musíte ji zvládnout,“ uvedl Fredricson.

Výběr Spojených států amerických, v jehož barvách debutovala také dcera zpěváka Bruce Springsteena Jessica, obhájil stříbro z Ria de Janeiro. „Mluvila jsem s rodinou na chvíli přes aplikaci FaceTime. Všichni tam na druhé straně křičeli a myslím, že jsme nikdo z nás ničemu nerozuměli. Vím, že jsou ale nadšení,“ řekla Springsteenová. „Bylo to divoké finálové rozeskakování, ale bylo to super vzrušující. Můj kůň krásně skákal a dali jsme do toho úplně všechno,“ doplnila Springsteenová.

Třetí Belgičané se v týmovém parkuru dočkali první medaile od roku 1976.

Sportovní tragédii prožili úřadující šampioni z Francie, kteří vstupovali do závěrečné jízdy z první pozice a jen dvěma trestnými body. Místo druhého zlata za sebou ale doplatili na neposlušnost koně, který odmítl s jezdkyní Leprevostovou přeskočit dvanáctou překážku a jízdu nedokončil.

Na problémy s koněm doplatili také obhájci bronzu Němci, za něž jízdu nedokončil Daniel Deusser s klisnou Killer Queen. Němci skončili hned za Francií devátí.

Čeští reprezentanti Ondřej Zvára, Anna Kellnerová a Aleš Opatrný se do finále nekvalifikovali a skončili při svém olympijském návratu po 85 letech na 15. místě. Poprvé v historii ale český tým soutěž dokončil. V letech 1924, 1928 a 1936 nebyl klasifikován.

XXXII. letní olympijské hry

Jezdectví
Parkur družstva - finále:
1. Švédsko (jezdec Von Eckermann/kůň King Edward, Baryard-Johnsson/Indiana, Fredricson/All In) 8 tr. bodů/v rozskakování 0 (čas 122,90), 2. USA 8/0 (čas 124,20), 3. Belgie 12, 4. Nizozemsko 17, 5. Švýcarsko 28, 6. Brazílie 29, 7. Argentina 49, 8. Francie 2 + 1 nedokončená jízda, ...v kvalifikaci 15. ČR (Zvára/Cento Lano, Kellnerová/Catch Me If You Can, Opatrný/Forewer) - nepostoupili do finále.

Autoři: ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvojskif Lukšová, Šantrůčková postoupil na OH v Paříži, kvalifikaci vyhrál

21. května 2024  12:39

Dvojskif Lenka Lukšová, Anna Šantrůčková postoupil na olympijské hry v Paříži. Dodatečnou...

Ve 44 letech míří na šestou olympiádu. Řecký zubař baví, titul získal i v Česku

20. května 2024  14:29

Krátce po zápase se zabalil do řecké vlajky, kterou jeho trenér pohotově vytáhl. Stolní tenista...

Paříž visela vysoko. Češek se olympiáda netýká, zastavila je urostlá Maďarka

19. května 2024  17:21,  aktualizováno  22:52

České basketbalistky ve hře 3x3 v olympijské kvalifikaci neuspěly. Anna Rylichová, Kateřina...

Ondra má Paříž na dosah. Po úvodním kvalifikačním závodu je třetí

19. května 2024  9:30,  aktualizováno  10:07

Lezec Adam Ondra obsadil v Šanghaji v úvodní ze dvou kvalifikačních soutěží o olympijské hry třetí...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...