Výškaře Janků podezíral málokdo

21 2000
P r a h a - Výškař Tomáš Janků touží po cestě na olympijské hry v Sydney, kam se kvalifikoval na mítinku v Bílině, kde 27. července skočil 230 cm, čímž splnil limit. Regulérnost tohoto výkonu však byla následně zpochybněna a atlet pražské Dukly v nominaci, zatím, nefiguruje. Čtenářům iDNES odpovídal v on-line rozhovoru. Poměrně přívětivý tón otázek, v nichž jej málokdo podezíral z podvodu, jej nepřekvapil. Odpovědi najdete ZDE.

"Mezi lidmi, mezi nimiž se pohybuji, se setkávám většinou s podobnými reakcemi. Jsem rád, že to platilo i tady," svěřil se vysoký muž, který si s internetem "tyká" a odpovědi psal sám. "Bavilo mě to. Když jsem se zapojil do chatu na iDNES bylo to horší," vzpomínal na kalibr otázek, s nimiž se setkal před několika dny, ale rozhodně před nimi neuhýbal.

"Byl jsem už na olympiádě v Atlantě a vím jak skvělá je tam atmosféra," vzpomíná výškař s osobním rekordem 232 cm a přiznává, že by ji rád zažil znovu. "Zítra jede do Bíliny disciplinární komise svazu," dodává s tím, že netuší, co tam nyní mohou zjistit a jaký verdikt nakonec přijmou. "Když do Sydney nepojedu, patrně podniknu další kroky," naznačuje, že nerad zvolí právní cestu.

"Cítím se poškozen, líto mi je však především toho, že jsem ztratil důveru mnoha lidí. Po bílinských událostech se okruh mých kamarádů a známých rozdělil na dva tábory. Ti první věří v to, že nešlo o podvod a já jim za to děkuji. Ti druzí jsou přesvědčeni, že šlo o podvod a já je respektuji. Za svým bílinským výkonem si ale neochvějně stojím," tvrdí atlet pražské Dukly, jenž se v minulém týdnu aktivně aktivně zapojil do chatové diskuze čtenářů iDNES na téma "Tomáš Janků".

O tom, že na bílinském mítinku překonal skutečně laťku ve výšce 230 cm nepochybuje ani ředitel inkriminovaného závodu Marcel Babilonský, výsledkový protokol podepsal i vrchní rozhodčí disciplíny. S podezřením, že závěr soutěže výškařů nebyl v pořádku a že Tomáš Janků ve skutečnosti skočil přibližně o 7-11 cm méně, přišel trenér Ctibor Nezdařil. Na základě jeho oficiální stížnosti adresované Českému atletickému svazu provedla kontrolní měření v bílinském sektoru firma CASRI, výsledky přitom daly za pravdu trenéru Nezdařilovi.

Podle Marcela Babilonského však došlo před měřeními k zásadní manipulaci se stojany ve výškařském sektoru. Oproti závodu na nich chyběl přibližně pěticentimetrový gumový nástavec a navíc byla použita laťka výrazně odlišného typu. Nyní se případem zabývá disciplinární komise atletického svazu, která provádí nový nezávislý rozbor.

Před dvěma lety byl Tomáš Janků obviněn z požívání nedovolených prostředků (efedrin) a i když se nakonec tato záležitost vysvětlila, považuje tehdejší podmíněný trest dodnes za nespravedlivý. "Tehdy řada lidí měla okamžitě jasno a označila mě za špinavce." Smůlu měl i v loňském roce, kdy si při mistrovství republiky vytvořil osobní rekord 232 cm a právem vzhlížel s nadějemi k MS v Seville. Čtyři dny před odjezdem na šampionát do Španělska se však kvůli zranění účasti vzdal. "Dobře jsem věděl, že v takovém stavu tam nemám co pohledávat," říká Tomáš Janků.

Tomáš Janků
narozen:
27. 12. 1974
trenér: Jan Janků (otec)
osobní rekord: 232 cm (1999)
největší úspěchy: - bronz z halového ME 1998
                  - bronz z juniorského ME 1993
                  - 6. místo na halovém MS 1999
                  - 12. místo na ME 1998
                  - 14. místo na OH v Atlantě

Tomáš Janků sleduje monitor během on-line rozhovoru v iDNES

Tomáš Janků při on-line rozhovoru čte z monitoru otázky čtenářů

Výškař Tomáš Janků píše odpověď během on-line rozhovoru

V Redakci iDNES si čte Tomáš Janků otázky při on-line rozhovoru

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Najdete na iDNES.cz