Tomáš Janků trvá na nevině

15 2000
P r a h a - Výškař pražské Dukly Tomáš Janků je skálopevně přesvědčen o tom, že 27. července na mítinku v Bílině opravdu překonal laťku ve výšce 230 cm a že si tudíž právem zaslouží nominaci na olympijské hry v Sydney. Ta mu však byla, zatím, upřena na základě kontrolního měření pracovníků firmy CASRI, kteří po porovnání se záběry České televize dospěli k názoru, že laťka byla ve skutečnosti na výšce 219 - 223 cm.
V článku najdete prohlášení Tomáše Janků

"Přes všechny údajné, právně nepodložené důkazy vím, že na stojanech bylo 230 cm. Dnes, kdy si každý může beztrestně osočovat koho chce, je mi líto pouze jedné věci a to, že jsem díky tomuto případu ztratil důvěru mnoha lidí," uvádí Tomáš Janků v oficiálním prohlášení, které rozdával v úvodu tiskové konference. Na ní si vedle svého trenéra a otce v jedné osobě Jana Janků pozval i právního zástupce Jana Riedla a ředitele bílinského mítinku Marcela Babilonského.
 
"Závody proběhly podle pravidel atletiky, soutěž výškařů se měřila cejchovaným měřidlem. Inkriminovaných 230 cm jsem nastavil na stojany osobně, navíc to ověřil vrchní rozhodčí disciplíny. Jsem přesvědčen, že tam těch 230 skutečně bylo," nechal se slyšet Marcel Babilonský podle něhož došlo před kontrolním měřením k manipulaci se stojany. "Při závodě 27. července byl na stojanech zhruba pěticentimetrový nástavec, při měření pana Nezdařila i firmy CASRI tam však již, a já nevím proč, nebyl! Navíc v závodě byla použita maďarská laťka, která leží na stojanech vodorovně, zatímco kontrolní měření probíhala s laťkou prověšenou. Rozdíl může být značný,"dodal Babilonský.
 
Podle právního zástupce Jan Riedla navíc došlo k porušení řádů. "Pravidla atletiky jsou jednoznačná. Pokud má být použito video, musí se jednat o oficiální záběry pořadatelů, což v tomto případě nebylo naplněno. Došlo tak k mimoprávnímu zpochybnění nezpochybnitelného výkonu Tomáše Janků."
 
Otec Tomáše Janků je zklamán z cílenosti celé kampaně. "Pan Nezdařil nejprve zpochynil oficiálnost bílinského závodu, který nebyl v oficiálním kalenáři. To se mu nepovedlo. Pak se pozastavoval nad Tomášovým zdravotním stavem. Na třetí pokus tedy přijel do Bíliny a prováděl údajná kontrolní měření. Mrzí mě to. Kdyby jeho svěřenec Ton skočil 230 cm, byl bych první, kdo by mu blahopřál."
 
Podobně jako další čeští sportovci, má i Tomáš Janků podle rozhodnutí Českého olympijského výboru do 25. srpna šanci v případě mimořádného výkonu donominovat se do Sydney. "I kdyby se mi to podařilo, trval bych na tom, že musím být nominován na základě bílinského výkonu, za nímž si stojím. V pátek mě čekají buď závody Grand Prix v Monte Carlu nebo mítink ve Vídni, na příští týden mám pozvánku do Itálie a 25. srpna bych měl startovat na Golden League v Bruselu.

Přečtěte si starší články o případu (rubrika Téma) a napište nám svůj názor v chatu.

Prohlášení Tomáše Janků:

Přes všechny údajné, právně nepodložené důkazy vím, že na stojanech bylo 230 cm. Dnes, kdy si každý může beztrestně osočovat koho chce, je mi líto pouze jedné věci a to, že jsem díky tomuto případu ztratil důvěru mnoha lidí. Ten kdo mě zná ví, že atletika pro mne mnoho znamená, ale ne vše. Nikdy jsem nezávodil pro sebe. Samotné vítězství je pro mne velmi důležité, ale není to to, co mne žene vpřed. Člověk, kterému se cokoliv podaří, a tak to cítím alespoň já, má potřebu se o svou radost s někým podělit. Podělit se o to s lidmi, kteří se zrovna o tu Vaši záležitost zajímají. To je ten motor. Mám rád své kamarády a přátele se kterými se potom mohu radovat z úspěchů i proher. Poslední dny způsobily, že se tito lidé rozdělili na dva tábory. Ti první věří v to, že nešlo o podvod a já jim za to děkuji. Ti druzí věří, že šlo o podvod a já je respektuji. Respektuji je proto, že jediným zdrojem informací byla media, která pouze zprostředkovávají něčí názor a jsou velmi ovlivnitelná. Nezachycují již podstatné detaily, na nichž potom závisí osudy lidí. Tyto detaily jsou stěžejní a nedají se dost dobře doložit. Před dvěma lety jsem byl obviněn z používání nedovolených prostředků, v mém případě to byl efedrin. Většina lidí kolem mé osoby měla okamžitě jasno a dali mi cejch špinavce. Média mne označila za podvodníka, atletický svaz mi udělil trest. Byl to podmínečný trest, ale pro mne znamenal mnoho. Poté jsem dokázal, že to nebyla moje chyba, nikdo se mi neomluvil za osočování z podvodu a ta jizva mi zůstane navždy a věřtě, že velmi bolí. A tak se cítím i dnes. Nevím, jestli stojí za to ještě bojovat, ale je stále mnoho lidí, kteří mi tvrdí, že ano. A o tom to je. Ne o tom jestli děláte atletiku nebo kopete uhlí a kolik za to máte peněz, ale o přátelích a důvěře mezi nimi. V to věřím já a nikdy bych neměl radost z něčeho, co jsem nedokázal.

Díky za upřímnost
Ing. Tomáš Janků

Text uveřejňujeme v plném znění bez úprav

Tomáš Janků rozdal novinářům prohlášení, podle kterého trvá na tom, že v Bílině opravdu skočil 230 cm

Výškař Tomáš Janků sleduje při tiskové konferenci, kterou svolal poté, co jej výkonný výbor atletického svazu vyřadil z nominace na OH, Marcela Babilonského, ředitele mítinku v Bílině, kde měl splnit olmypijský limit - 230 cm

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz