Skok do Sydney nebyl uznán

11 2000
P r a h a - Případ, který v týdnu rozvířil výškařský trenér Ctirad Nezdařil, uzavřel verdikt výkonného výboru atletického svazu: Tomáš Janků je vyřazen z nominace pro olympijské hry v Sydney. Další osud této causy je nyní v rukou disciplinární komise atletického svazu. Ta okamžitě zahájí šetření jak to bylo se skokem, kterým měl Janků na mítinku v Bílině 27. července překonat olympijský limit - 230 centimetrů - ale podle expertů byla laťka podstatně níž.Na videozáznam kontroverzního skoku se podívejte ZDE.

"Nikdo vám neřekne úplně stoprocentně, že výška opravdu neodpovídala dvěma stům třiceti centimetrům, ale výkonný výbor je po rozboru všech dostupných materiálů přesvědčen, že šlo o výšku zhruba o devět centimetrů nižší" říká předseda atletického svaz František Fojt. "Sám jsem zklamán," přiznal. "Ještě když jsme dávali podklady expertům, kteří s námi spolupracují, dělají cílové kamery a podobně, jsem věřil, že se potvrdí regulérnost Tomášova skoku. Bohužel, se to nestalo."

Vinu atletický šéf v tuhle dobu nikomu nepodsouvá. "To zatím nemůže říct nikdo. S Tomášem jsem mluvil ráno - je přesvědčený, že limit skočil."

Výškař je zklamaný, po verdiktu výkonného výboru místo tréninku odpovídal na telefonáty novinářů a v jeho hlase nebyla cítit žádná stopa viny.

"Jsme přesvědčen o tom, že jsem skočil opravdu 230 centimetrů," tvrdil. "To se těžko poznává. Loni po zranění jsem na armádním mistrovství skočil dvě stě osmnáct a nadřel jsem se na to jako by to bylo daleko víc. Naopak tři dny před Bílinou jsem na Slavii měl formu, dal jsem dvě stě dvacet osm a připadalo mi to jako dvě stě dvacet," vysvětloval. Pak přiznal, že po tom všem je přece jen zviklán. "Dosud jem byl přesvědčen, že poznám ma laťce rozdíl dvou centimetrů, po tom všem teď nevím."

Janků nikoho nepodezřívá. "Výškaři jsou bezvadná parta, tam se podrazy nedělají."

Tomáš Janků z Dukly Praha na atletickém mistrovství České republiky v Plzni vyhrál soutěž ve skoku do výšky výkonem 224 centimetrů.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Najdete na iDNES.cz