Čeští paralympici mají další dvě zlaté medaile

23 2000
S y d n e y - Česká paralympijská výprava se dnes dočkala v Sydney dalších dvou zlatých medailí. O první se postaral nejstarší člen výpravy, již čtyřiapadesátiletý spastik Milan Kubala, který vyhrál soutěž diskařů kategorie F36. Výkonem 32,97 m porazil o 42 centimetrů Nizozemce Willema Noorduina. Podruhé se hrála na velodromu v Sydney česká hymna na počest cyklisty Jiřího Ježka. Jezdec s podkolenní amputací dokázal čtyři dny po vítězství v závodě na kilometr s pevným startem vyhrát také stíhačku na 4000 metrů.


Svůj triumf v kategorii LC2 navíc korunoval světovým rekordem 4:58,525 minuty. Ve vynikající jízdě, která zvedla diváky ze sedadel, Ježek porazil dosavadního světového rekordmana Australana Paula Lakea o pouhých 24 tisícin sekundy. Bronzovou medaili vybojoval Američan Dory Selinger. Když byl Ježek za nadšených oficiálně potvrzen světovým rekordmanem, neubránil se slzám.

Medaili ve stíhačce dnes získal také Michal Stark (nadkolenní amputace), který skončil třetí v kategorii LC3. Zlato získal Švýcar Beat Schwarzenbach, který v neděli vytvořil světový a paralympijský rekord časem 5:16,433. "Nastydl jsem od klimatizace a bál jsem se, že nebudu moci dýchat, ale naštěstí ještě nějaký sklípek v plicích zbyl," řekl spokojený Stark.

"Novozélanďan, s kterým jsem soupeřil o bronz, je těžký soupeř, úřadující mistr světa. Má rychlý start, proto jsem musel jet od začátku naplno. Jel jsem ale v pohodě, protože tady panuje skvělá atmosféra. Něco podobného jsem nezažil, a to jsem už na čtvrté paralympiádě," dodal poté, co se konečně dočkal první medaile.

Nevidomý atlet Petr Novák získal stříbrnou medaili v běhu na 100 metrů v kategorii T1 časem 11,71 vteřiny a se ztrátou dvou setin na vítězného Itala Lorenza Ricciho. Třetí skončil Ukrajinec Oleksandr Ivanjuchin.

Pavel Šibrava, kvadruplegik startující v kategorii F52, vybojoval v diskařském sektoru výkonem 13,60 metru bronz. Přehodili jej pouze Argentinec Horacio Tomas Bascioni (15,22) a vítězný Íránec Ghader Modaber Raz, který vytvořil nový světový
rekord 17,79 metru.

Spastiku Michalu Dufkovi stačil výkon 32,75 metru v hodu oštěpem v kategorii F35 pouze na čtvrtou pozici, kde skončila rovněž spastička Vladimíra Bujárková ve vrhu koulí. Běžkyně Radka Lindauerová skončila v běhu na 400 metrů v kategorii T38 časem 1:10,39 pátá.

Nový paralympijský rekord na dvanáct šípů vytvořil ve čtvrtfinále lukostřelec Zdeněk Šebek, kvadruplegik na vozíku v kategorii W1. Šestkrát zasáhl desítku a dosáhl celkového součtu 109 bodů.

V celkovém hodnocení je Česká republika s patnácti medailemi (5 zlatých, 6 stříbrných, 4 bronzové) na jedenáctém místě pořadí národů. 

Výsledky - stíhací závod na 4000 m: LC1:
1. Vignati (It.), 2. Eibeck (Rak.) dostižen, 3. O'Neill (Austr.) 4:57,962, ...7. Kalousek (ČR) LC2: 1. Ježek (ČR) 4:58,525, 2. Lake (Austr.) 4:58,549, 3. Selinger (USA) 5:06,687 LC3: 1. Schwarzenbach (Švýc.), 2. Blanco (Šp.) dostižen, 3. Stark (ČR) 5:24,564

 

Český cyklista Jiří Ježek vybojoval na paralympijských hrách v Sydney zlatou medaili.

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Najdete na iDNES.cz