Červená z nosu, stříbrná na krku

1 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES - Stříbrnou olympijskou medaili si nakonec ze Sydney odveze český boxer Rudolf Kraj. Ve své váze do 81 kg našel poprvé přemožitele až v dnešním finále, zkušený Rus Lebzjak byl od prvního úderu nad jeho síly a mělnický hrdina byl nakonec rád, že neprohrál ještě před časovým limitem. Zasloužené stříbrné oslavy teď vypuknou oholením trenéra Svatopluka Žáčka. "Vrhnu se na to, hned jak se vrátíme do olympijské vesnice. Holil bych se, i kdyby Ruda vyhrál, za jeho úspěchem totiž určitě nestojí moje strniště, ale jeho skvělé výkony." pochválil svého v Sydney úspěšnějšího svěřence Žáček.

 "Ale dneska prohrál s lepším soupeřem. Ne nadarmo jsem už před olympiádou Lebzjaka označoval za největšího favorita Rudovy kategorie. Je to moc zkušený boxer, jemuž z velkých medailí chyběla snad právě jen ta olympijská zlatá." dodal trenér stříbrného českého medailisty.

Už samotný začátek finálového souboje výrazně naznačil konečný výsledek. Statný a sebevědomý Rus systematicky útočil, během 25 vteřin získal tříbodový náskok, který pak už neustále jen zvyšoval.

"Nervózní jsem dneska nebyl, ale bohužel ani řádně nažhavený. Přece jen jsem cítil únavu z předchozích zápasů a nemělo to tu správnou jiskru." přiznal Rudolf Kraj.

Tomu určitě citelně chyběla slíbená podpora atletů, kteří měli do hlediště dorazit ihned ze svého rybářského výletu pod vlajkou oštěpaře Železného.

Větrné počasí, které mimo jiné přesunulo i vodácké soutěže o celých šest hodin, si tak možná vydatně pohrálo i s českou lodí...

Navíc nechybělo mnoho, aby zápas skončil již v úvodní dvouminutovce.
Lebzjak, který na cestě do finále tři ze čtyř soupeřů vyřídil R.S.C., trefil Kraje do obličje tak tvrdě, že český borec začal vydatně krvácet z nosu a byl dokonce odpočítáván až do osmi!

"Tak strašná rána to nebyla, jen mám z předchozích soubojů už nos trochu nakřáplý a tak se hned spustila krev. Nic vážného, byla klika, že jsem ten ostrý úder nechytil na bradu...." vysvětlil Kraj, který za hrozivě narůstajícího skóre chtěl v závěru alespoň dokončit zápas v limitu.

I přes výraznou prohu 6:20 se mu to nakonec povedlo a mohl se tak radovat alespoň ze stříbrné medaile.

"Teď mi to ještě příliš nedochází, zatím to stále beru jako běžný turnaj, ale ono se to po odpočinku určitě rozleží a ta radost ještě propukne.

Ve zlato jsem ke konci finále už moc nevěřil, jeden zázračný úder se sice povést mohl, ale Lebzjak je natolik zkušený boxer, že mi k tomu už příležitost nedal."

Přečtěte si, jak prožívali finále kamarádi Rudolfa Kraje v Mělníku

Český boxer Rudi Kraj se ve finále váhové kategorie do 81 kg statečně rval, ruský reprezentant byl ale nad jeho síly

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz