Pro zlato ve skiatlonu si dospurtoval Cologna, Češi vidět nebyli

ZLATO. Vítěz závodu skiatlonistů na třicetikilometrové trati, Švýcar Dario Cologna, se raduje v cíli. (9. února 2014) | foto: AP

9 2014
Olympijským vítězem ve skiatlonu, tedy běhu na dvakrát patnáct kilometrů, se stal Dario Cologna ze Švýcarska. V závěrečném spurtu porazil Marcuse Hellnera ze Švédska a Martina Johnsruda Sundbyho z Norska. Čeští reprezentanti doběhli se značnou ztrátou.

Nejlepší z českých běžců Martin Jakš doběhl do cíle na 28. místě s víc než dvouapůlminutovou ztrátou. Petr Novák obsadil obsadil 36. příčku s víc než tříminutovou ztrátou a Jiří Magál byl 44. se ztrátou přes čtyři a půl minuty.

"Chtěl jsem být výš," mrzelo Jakše v cíli. "Vždycky jsem říkal, že takovým mým cílem je umístění do desítky, a to se dneska nepovedlo. Bylo to těžké, ale 28. místo úplně ideální není."

Fotogalerie

Skiatlon mužů

Už v průběhu klasické části se v čele začala tvořit zhruba dvacetičlenná skupinka, ve které nechyběli největší favorité.

V polovině třicetikilometrového závodu, když nejlepší přezouvali lyže, měli Češi už výraznou ztrátu.

A postupně odpadávali i závodníci z vedoucí skupinky. Závěrečný finiš o medaile se netýkal ani norského výborného spurtéra Northuga, ani domácí naděje Legkova, který zlomil hůlku.

Do cílové rovinky tak jako první přijelo kvarteto Cologna, Hellner, Sundby a Vylegžanin. Domácí fanoušci hnali dopředu posledně jmenovaného, který mohl zajistit Rusku vůbec první medaili na olympiádě.

Ale Vylegžanin nakonec obsadil až čtvrtou příčku. Pomyslnou pásku proťal jako první Cologna, jenž nastoupil zhruba dvě stovky metrů před cílem a vedení už nepustil.

Sedmadvacetiletý Švýcar získal druhou zlatou olympijskou medaili v životě. Před čtyřmi lety ve Vancouveru ovládl závod na 15 kilometrů klasicky.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz