Hadamczika hájí šéf svazu: Trenér zápas neprohrál. Ale může se změnit

TRÁPENÍ. Český hokejový trenér Alois Hadamczik při utkání se Švýcarskem. (15. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2014
V Česku už zase hlasitě rezonuje úderné heslo: "Hadamczik ven!" Na trenéra reprezentace se po dalším propadáku na velkém turnaji snáší zloba hokejových fanoušků. Přečká Alois Hadamczik ten silný tlak znovu? Odstoupí? Nebo s ním ukončí spolupráci svaz sám? A kdo místo něj?

Těch otázek je po čtvrtfinálové porážce od USA 2:5 hodně, pár hodin po zápase je prostor na rychlá a jednoduchá řešení. Jenže mohou být unáhlená. Také proto šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král se ve středu večer odmítl připojit k většinovému názoru veřejnosti.

"Já osobně určitě teď hodinu po zápase neřeknu, že trenér končí. A sám to řešit určitě ani nemohu, ale olympiádou se budeme samozřejmě zpětně zaobírat a turnaj se bude hodnotit," řekl Král agentuře ČTK. "Vždy, když se nedosáhne na nějaký cíl, tak se mluví i o otázce trenérů. Ale trenér ten čtvrtfinálový zápas určitě neprohrál."

V podstatě to připomíná situaci z května loňského roku, kdy po 7. místě českého týmu na mistrovství světa rovněž fanoušci chtěli Hadamczikovo odvolání a Král řekl, že k tomu nevidí důvod.

Hokejisté mlčky zmizeli ze Soči

Ráno nasedli v olympijské vesnici do autobusu a společně s dalšími hráči, proto které turnaj skončil, odletěli čeští hokejisté do Severní Ameriky.

Nikdo z reprezentantů s novináři nemluvil, nevyjádřil se ani 42letý útočník Jaromír Jágr. Ten přitom plánoval, že zůstane v Soči do konce turnaje a do New Yorku se vrátí se zastávkou v Praze. Ale po čtvrtfinálovém zklamání si to rozmyslel.

Dá se předpokládat, že "evropská" část týmu rovněž odletí z olympijských her dřív, i když měli s ostatními sportovci cestovat domů speciálem až v pondělí.

Vedení svazu si opět nechá vypracovat analýzu od realizačního týmu, počká si na názor samotného kouče. A pak? "Ta pozice trenéra národního týmu je určitě obtížná, ale všeobecně řečeno - nikde není psáno, že by se trenér kdykoliv změnit nemohl."

Aby Hadamczik u reprezentace skončil ještě před šampionátem v Minsku, musel by se tím zabývat výkonný výbor svazu, který má včetně Krále 11 členů. Podle zákulisních informací se skutečně výměna trenéra chystá, leccos napovídá i to, že svazový šéf vůbec nebyl v Soči a prý už v Česku hledá nového kouče.

Král na druhou stranu Hadamczika oficiálně hájí. "Situace okolo hlavního trenéra byla vyhrocená už před olympiádou. Z mého pohledu to bylo dost hrubé," podotkl v narážce na spory kolem olympijské nominace. "Vždy mohou být názory na to či ono jméno v nominaci," pokračoval Král. "Nepovedlo se, co jsme si všichni přáli, ale ten výkon byl proti USA důstojný a kluci odvedli maximum."

Král upozornil, že Američané patří k favoritům na zlato a nestal se "žádný hokejový zázrak". Jenže pokud jde o zázraky - český tým v Soči ničím neoslnil, porazil pouze Lotyšsko a Slovensko. Na silnější celky Hadamczikův výběr nestačil.

"Taková je realita. Třeba u Švýcarů jsem si myslel, že je porazíme, nicméně ty týmy jsou silné a hrají výborný hokej. Je to turnaj a záleží na momentální formě, skutečnost je však taková, že outsideři už tam žádní nejsou," řekl Král.

"Zlatá" generace je na ústupu, Jágr a spol. sami mnoho nedokážou. To uznal i šéf českého hokeje, ale podle něj není situace zase tak kritická.

Fotogalerie

Svaz se snaží dlouhodobě pracovat na výchově nových talentů, proto Král tvrdí: "Kdo sleduje výsledky mládeže, tak ví, že ty pokroky jsou už vidět. Musí to ale vycházet od základu především z klubů."

To teď nechme stranou. Je fakt, že nejviditelnější jsou výkony a výsledky seniorské reprezentace.

 A ty z poslední doby by někteří raději ani neviděli.

Mnozí věří, že by národnímu týmu pomohla výměna trenéra. Vrátí se úspěšný kouč Vladimír Růžička? Dostane příležitost sparťanský vůdce Josef Jandač? Přetáhnou Češi slovenské reprezentaci Vladimíra Vůjtka? Přijde respektovaný Miloš Říha? Někdo jiný? Nebo snad svaz riskne experiment se zahraničním koučem?

Zase je tady mnoho dotazů, zatím však bez odpovědi. Počkejme si.

Měl by kouč Alois Hadamczik po neúspěchu v Soči pokračovat u reprezentace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2014. Anketa je uzavřena.

Ne 24917
Ano 3314
Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Advantage Consulting, s.r.o.
APPLICATION SUPPORT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz