• Pondělí 22. dubna 2019 Velikonoční pondělí

Sáblíková mezi legendami. Máš na víc, vítají ji Zátopková s Čáslavskou

ZLATÁ. Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková zvítězila v olympijském závodu na 5000 metrů. (19. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2014
Cítím se pořád stejně. Otázka, jaké to je, ocitnout se mezi legendami českého sportu, Martinu Sáblíkovou nezaskočila. Jenže ona legendou opravdu je. Podle počtu a hodnoty medailí, jež během olympijských her ve Vancouveru a v Soči získala, se ocitla v urozené společnosti.

Posuďte sami:

1. Věra Čáslavská (gymnastika) 7 zlatých, 4 stříbrné,

2. Emil Zátopek (atletika) 4 zlaté, 1 stříbrná,

3. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 3 zlaté, 1 stříbrná, 1 bronzová.

Teprve za ní zůstal Jan Železný, slavný oštěpař, vítěz her v Barceloně 1992, Atlantě 1996, Sydney 2000 a stříbrný ze Soulu 1988. Šestadvacetiletá Sáblíková jej v historickém pořadí předstihla díky bronzu na 1500 metrů z Vancouveru. K medailím z Kanady nyní v Soči přibylo zlato na 5000 a stříbro na 3000 metrů.

Vítězové her

Příběhy šampionů

V průběhu her v Soči zde nadejte příběhy českých či československých vítězů zimní olympiády.

Dnes představujeme Martinu Sáblíkovou, dvojnásobnou šampionku a bronzovou medailistku z Vancouveru. V Soči navíc přidala další zlato a stříbro.

Pokročí jedna z nejúspěšnějších českých olympioniků historie ještě dál?

"Uvidíme. Ale déle než na čtyři roky dopředu neplánuju,víc by bylo moc," pravila česká královna zimních olympijských disciplín.

Naznačila tak, že její kariéru mohou v budoucnu ovlivňovat i mateřské povinnosti.

"Nemá cenu plánovat na víc než na čtyři roky dopředu," dodala s vyhlídkou na korejský Pchonjgčchang 2018.

Skutečnosti, že se zařadila mezi slavné sportovní legendy, však stále nemohla uvěřit. "Je neuvěřitelné ocitnout se mezi jmény, která znamenají tak hrozně moc. Být mezi nimi pro mě představuje obrovskou čest. Moc si to ale nepřipouštím, cítím se pořád stejně," vyprávěla.

Šlape jako švýcarské hodinky

Zato slavná gymnastka minulosti Věra Čáslavská, jednička českého historického pořadí a patronka rychlobruslařky, má jasno.

MEZI NIZOZEMKAMI. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou olympijskou...

MEZI NIZOZEMKAMI. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou olympijskou medailí za závod na 5 000 metrů, vlevo stříbrná Ireen Wüstová a vpravo bronzová Carien Kleibeukerová.. (20. února 2014)

"Martina mě uvádí v úžas a v obrovskou úctu. Tím, jak mají s trenérem Petrem Novákem všechno naplánované, jak si při závodech měří mezičasy, jak na ledové dráze šlape jako švýcarské hodinky. Hluboce se před ní skláním," přiznala gymnastiská legenda, která se na přelomu let 2009/2010 ujala role patronky Sáblíkové.

Tehdy po letech vystoupila z ústraní a před cestou do Vancouveru 2010 podpořila rychlobruslařku jediným slůvkem: Kuráž!

Není však sama, kdo je z výkonů Sáblíkové nadšený. "Na Martině mě fascinuje její zarputilost. V tom je stejná jako kdysi Emil," pokyvuje hlavou Dana Zátopková, někdejší oštěpařka a choť legendárního vytrvalce Emila Zátopka, majitelka zlata z OH v Helsinkách a stříbra z Říma 1960. "Nemyslím ale, že by v Soči řekla poslední slovo, v úspěšné kariéře může pokračovat," věří slavná atletka minulosti.

Podobně smýšlí i Čáslavská. "Přála bych si, aby mě Martina v počtu zlatých olympijských medailí překonala. Kdyby se jí povedlo přichystat se na cyklistické vystoupení na letních hrách v Riu 2016, nemuselo by to být nemožné," pokývala hlavou.

Zlaté příběhy Martiny Sáblíkové

Připomeňte si všechny její olympijské medaile

Vancouver 2010, 14. února - Olympijské zlato pro Sáblíkovou. Česká rychlobruslařka ovládla závod na 3 km
Po projetí cílem si Sáblíková plácla s trenérem Novákem a na tváři se jí objevily slzy štěstí. Svou jízdu před sebou mělo ještě šest soupeřek, ale oběma bylo jasné, že to vyšlo: Česko má olympijskou vítězku v rychlobruslení! - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Vancouver 2010, 21. února - Nečekaný úspěch: Sáblíková má senzační bronz ze své slabší tratě
Trať, která měla být její doplňkovou, vynesla české rychlobruslařce Martině Sáblíkové druhou olympijskou medaili. V závodě na 1 500 metrů skončila třetí a bronz přidala ke zlatu na třech kilometrech. - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Vancouver 2010, 24. února - Zlato pro Sáblíkovou! Je nejúspěšnější českou sportovkyní v historii ZOH
Český sport má nejúspěšnější sportovkyni od dob Věry Čáslavské! Martina Sáblíková ovládla olympijský závod rychlobruslařek na pět tisíc metrů a z Vancouveru si veze třetí medaili - dvě zlaté a jednu bronzovou. - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková v závodě na 3 000 metrů v Calgary.
BRONZOVÁ. Martin Sáblíková zdraví diváky na mistrovství Evropy ve víceboji v

Martina Sáblíková, pětinásobná olympijská medailistka

Soči 2014, 9. února - Stříbrná jízda Sáblíkové. Na 3 000 metrů byla lepší jen Wüstová
Martina Sáblíková získala pro Českou republiku na olympijských hrách v Soči druhou medaili. Má stříbrnou hodnotu, česká rychlobruslařka triumf z Vancouveru v závodě na 3 000 metrů neobhájila. Předčila ji nizozemská favoritka Ireen Wüstová, třetí skončila Ruska Olga Grafová. - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Soči 2014, 19. února - Zlatá olympijská obhajoba! Sáblíková ovládla pětikilometrovou trať
Martina Sáblíková pozlatila na olympijských hrách v Soči své úchvatné vystoupení na trati 5 000 metrů. Stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru ovládla česká rychlobruslařka vytrvalecký závod a vybojovala v Rusku pro českou výpravu druhou zlatou medaili. - ČTĚTE VÍCE ZDE.

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Najdete na iDNES.cz