Hrdinu ze Sappora a idol žen zabil virus HIV

Zlatá z olympiády, tři zlaté a dvě stříbrné z mistrovstvích světa a pět vítězství a tři třetí místa z evropských šampionátů, tak zní bilance Ondřeje Nepely. | foto: commons.wikimedia.orgProfimedia.cz

7 2014
Víc dříč, než kouzelník. Ale borec, který se rval, co to šlo. Tak vzpomíná na krasobruslaře Ondreje Nepelu, olympijského vítěze ze Sappora 1972, který nečekaně zemřel 2. února 1989, jeho trenérka Hilda Múdra. Osmaosmdesátiletá dáma, která do poslední chvíle netušila, že jejího svěřence skolil virus HIV.

Idol československých žen, to byl Ondrej Nepela, slavný krasobruslař drobné postavy, který brázdil světové ledové plochy v šedesátých a sedmdesátých letech. A svou cestu lemoval medailemi.

Vítězové her

Příběhy šampionů

V průběhu her v Soči zde nadejte příběhy českých či československých vítězů zimní olympiády.

Dnes představujeme Ondreje Nepelu, šampiona v krasobruslení ze Sappora v roce 1972

"Neoplýval talentem, ale tam, kam se dostal, jej přivedla ohromná píle, cílevědomost a disciplína," říká trenérka Hilda Múdra, kterou mnozí považovali za druhou Nepelovu matku. "Je pravda, že u mě začal bruslit a u mě taky v roce 1973 skončil. Ale říkal mi teto."

Narodil se 22. ledna roku 1951 v Bratislavě, do tajů krasobruslení začal nahlížet v sedmi letech v tamním Slovanu a už ve třinácti debutoval na olympijských hrách 1964 v Innsbrucku.

O čtyři roky později v Grenoblu obsadil osmé místo, ale pozdější výsledky z něj učinily nejúspěšnějšího československého krasobruslaře. Kromě olympijského triumfu ze Sappora v roce 1972 získal tři tituly mistra světa, pět zlatých medailí z mistrovství Evropy a devět titulů mistra Československa.

Nepela mluví o zlaté medaili z her 1972

Jeho vzorem byl Karol Divín, dvojnásobný mistr Evropy a majitel stříbrné medaile z olympijských her ve Squaw Valley v roce 1960.

"Ondra byl skromný a charakterní kluk, který často jen postával v koutku. Za největší štěstí považoval, když na něj Karol Divín promluvil. To mu stačilo," vzpomíná další slavná trenérka, devětaosmdesátiletá Míla Nováková, která ve stejné době sklízela úspěchy s Nepelovou kamarádkou Hanou Maškovou.

Soudruzi byli proti

Od poloviny 60. let už byl Nepela Divínovým důstojným nástupcem. V roce 1966 získal evropský bronz a úspěšná šňůra se začala odvíjet. Po vítězství v Sapporu chtěl začít vydělávat v americké lední revui Holiday on Ice. Jako každý úspěšný krasobruslař, ale stranické špičky v čele s Gustávem Husákem a slovenským premiérem Colotkou mu to ještě nedovolily.

"V roce 1973 totiž bylo mistrovství světa v Bratislavě. Tam to měl strašně těžké, protože byla nová pravidla. Omezili povinné cviky, v nichž byl Ondrej silný, a to byl pro něho velký hendikep. Ale vyhrál a dveře na Západ se otevřely," vysvětluje Múdra.

Následující tři roky jezdil Nepela ve zmíněné lední revue a od roku 1976 působil jako trenér v německém Mannheimu. Třináct let trvalo toto angažmá, vychoval mimo jiné mistryni Evropy z roku 1989 Claudii Leistnerovou.

Poslední cesta do Mannheimu

Už během jeho kariéry mnozí poznali, že je homosexuál. Stejně jako John Curry (zemřel na AIDS v roce 1994) a Toller Cranston.

"Na mistrovství světa vždycky sedávali spolu," vzpomněla trenérka Nováková. Tatínek Ondreje Nepely pracoval jako řidič nákladního auta. Maminka, vyučená krejčová, byla v domácnosti. Těžko však říct, co bylo příčinou, že si slavný sportovec téměř denně telefonoval se svou někdejší trenérkou. "Taky jsme se radili o jeho trenérské práci, dost na mě dal," líčí Múdra. "Až mi jednou řekl, že mu není dobře."

Trenérka přijela do Mannheimu za svým svěřencem v neděli. "Ještě ve středu jsme za ním s jeho maminkou byly a povídali jsme si, ale ve čtvrtek zemřel. Urnu s popelem jsme převezly do Bratislavy, kde měl důstojný pohřeb. Ale hlavně - já ještě dlouho netušila, co bylo příčinou smrti. Na německém parte stálo, že jde o rakovinu lymfatických uzlin," říká Múdra.

Ondrej Nepela starší se o příčině smrti svého syna nedozvěděl, zemřel o šest týdnů dřív. Maminka Nepelová, Anna, přežila slavného krasobruslaře o dva roky.

Nejčtenější

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Bylo to trápení, v postoji jsem hrozně ztrácel, posteskl si Krpálek

Lukáš Krpálek prohrál v Minsku souboj o bronz z Evropských her.

Lukáš Krpálek prohrál na Evropských hrách v Minsku zápas o bronz a ještě několik minut po zápase...

Kostelecký vystřílel první zlato z Evropských her, atleti mají dvě stříbra

Střelec David Kostelecký (uprostřed) vybojoval zlatou medaili v trapu. Vlevo je...

Čeští sportovci získali na Evropských hrách poprvé zlatou medaili. V Minsku se o ní postaral...

Kostelecký vynadal od plic rozhodčímu a pak vystřílel zlato

David Kostelecký se dohaduje s rozhodčím kvůli spornému okamžiku při nahazování...

Sportovní střelec David Kostelecký necestoval na Evropské hry do Minsku s medailovými ambicemi,...

Breakdance? Sem s ním! Jeho olympijská premiéra se blíží

Breakdanceová vložka

Mezinárodní olympijský výbor podpořil přijetí breakdance do programu olympijských her v Paříži v...

Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz