Potěšený laufař Novák o olympijské nominaci: Neupínal jsem se k ní

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

9 2014
Pátým mužem pro olympijské Soči vyhlásil čerstvě reprezentační kouč Miroslav Petrásek karlovarského laufaře Petra Nováka. Startovat bude určitě na padesátce, ve hře jsou další tratě.

Jizerská padesátka měla být pro Petra Nováka jedním z vrcholů sezony, nad jejím zrušením pro nedostatek sněhu však karlovarský laufař dlouho netruchlil. Narychlo se přesunul za jiným závodem - do Nového Města na Moravě. Víkendová patnáctka na Slavic Cupu sice nedosahovala úrovně blížících se sprintů Světového poháru, pro Nováka byla přesto důležitá.

Reprezentační kouč Miroslav Petrásek totiž Nováka po jeho přetahované s Petterem Northugem o vítězství na La Sgambedě vyzval: "Máš formu? Tak mi ji tady předveď!" Petr Novák ji předvedl. Vyhrál. Výsledek? Pojede na olympiádu do Soči.

"Petr předváděl v dosavadní sezoně velice dobré výkony. A v minulosti, kdy jsem ho povolal, tak v kontaktních závodech předvedl dobrý výkon. Pro mě je důležitý pátý do štafety a Petr je univerzál, může být kvalitní náhradou," vysvětluje Petrásek své rozhodnutí.

Povězte, čím je pro vás olympiáda?
Pro každého sportovce znamená nejvíc v jeho kariéře, nejsem výjimka. Já s tím navíc nepočítal, neupínal se k ní. Když to ale přišlo, jsem za to samozřejmě hrozně rád.

Kdy jste se dozvěděl, oč v Novém Městě pojedete?
Míra mi volal už cestou, že mu vycházím jako pátý člověk a byl by rád, kdybych mu to tady potvrdil. Pro mě to byl přesun z výšky a neplánovaný start, nemohl jsem se mu předvést na sto procent. On mě ale ujistil, že moje výsledky dlouhodobě sleduje.

Petr Novák

FIS Marathon Cup je sérií laufařských závodů volnou technikou a vy jste se teď měl vytáhnout na klasické patnáctce. Nevadilo to?
V Novém Městě to mám rád, jsou tady pěkné tratě. Podmínky jsou teď sice mizerné, ale pořadatelům se povedlo na tom dvouapůlkilometrovém okruhu udělat pěkný závod.

Aby nebyl pěkný, když jste vyhrál.
Vyhrál, ale natrápil se. Musím přiznat, že zatím na tu klasiku to není ono. Dřív jsem sice býval lepší klasik, ale teď je to zas obráceně. Doufám, že se to na klasiku teď ještě trochu zlepší a vyrovná se mi výkonnost se skejtem.

Připravoval jste se původně na Jizerskou padesátku a ta se jezdí taky klasikou.
Jezdí, to je ale úplně jiný závod. V Novém Městě jsem reagoval na to, že se Jizerka nepojede. Byl jsem v Obervellachu a připravoval se na ni, když se ale zrušila, byl bych dlouho bez závodů. Říkal jsem si, že do Nového Města bych se rád podíval. Věděl jsem, že tam budou už startovat všichni kluci, tak jsem změnil přípravu a odjel z Rakouska o něco dřív.

Jaký byl tak rychlý přesun?
Neplánoval jsem ho, takže dost hektický. Na Vysočinu jsem dorazil někdy v pátek v devět večer, přesun byl celkem vyčerpávající. V sobotu se ale stejně ani nedalo jít na trať, jelo se dohromady asi pět závodů, takže se lyžovalo od šesti hodin do sedmi do večera. Byl jsem se projet až za umělého osvětlení.

Co závod? DO cíle jste přijel se solidním náskokem před smečkou z liberecké Dukly.
Startovalo se hromadně, takže se ze začátku jelo pomalu. Na poslední dvě kola jsem to ale roztrhal...

...to šlo tak jednoduše?
To zrovna ne. Proti duklákům jsem měl výrazně pomalejší lyže. Nebylo to příjemné, na rovinách a ve sjezdech jsem hodně ztrácel, takže v kopci byl sice mezi námi rozdíl nějakých dvacet metrů, pod ním jsme ale zas jeli spolu, protože mě pokaždé znovu dojeli (usměje se). Byl to boj, na nejdelším kopci se mi ale podařilo nakonec je urvat a těch deset vteřin na druhého Horynu už udržet.

Petr Novák

V Novém Městě se jede teď o víkendu Světový pohár. Neláká vás to?
Ani ne, jsou to sprinty. Dvojicím na klasiku bych se sice nebránil, ale trať teď pro mě není moc vhodná. Potřebuju, aby byla těžká a teď se to může jet klidně i na hladkých lyžích. To mě v tuhle chvíli moc neláká.

Se sněhem to je teď u nás špatné všude, včetně Božího Daru, kde se připravujete.
Pár centimetrů napadlo, takže na krátké sklouznutí to je. Dvouapůlka na bruslení je tady docela dobrá, předtím to ale byla jedna ledovka. Teď se ale zrovna přesouvám do Ramsau, kde mě čekají o víkendu další závody. Tour de Ramsau je sice pro veřejnost, ale startují tam docela dobří borci. Odtud se v pondělí přesouvám do Obertillachu na Dolomiten Lauf. Pak už vše podřídím přípravě na olympiádu.

To znamená přesun za ostatními reprezentanty do Lavazé?
Mají tam být od čtvrtka, já se k nim připojím po Dolomiten Laufu v pondělí. Na ten se těším, je to krásný závod a bude hodně sněhu. Navíc je to zkrácené na čtyřicítku, takže to nebude žádný velký zásah, nemělo by mě to nějak extra zlomit.

Krásná je také Marcialonga a už po Dolomiten Laufu můžete navléknout červený dres pro vedoucího závodníka seriálu.
Marcialonga je ale nějakých šest dní před odletem (usměje se). Pokud by se mi povedl Dolomiten Lauf, uvažoval bych o tom. Chápu ale, že by se to trenérovi asi moc nelíbilo. Můžu to zatím nechat otevřené, ale zatím to spíš nevypadá, že bych Marcialongu jel.

Petr Novák

Tak už jsou tady první oběti.
Dva nebo tři závody po olympiádě ještě objedu... V Soči chci předvést svůj nejlepší výkon. Abych si mohl říct, že jsem pro olympiádu udělal všechno.

Jaké trati pro vás připadají v úvahu?
Na sto procent to je padesátka a dál se uvidí. Ve všech závodech je jedno volné místo, kromě sprintu dvojic. A normální sprint určitě nepojedu.

Lukáš Bauer se už domluvil s trenérem Petráskem, že vynechá úvodní duatlon. Co vy na to?
Duatlon nebo klasickou patnáctku bych chtěl určitě jet, u klasiky to ale pořád není ono, musím na tom teď zapracovat.

Podle všeho máte být také pojistkou pro štafetu.
Pokud mě Míra nominuje, budu jedině rád a nastoupím i tam.

Určitě se vám už sešla s gratulacemi i spousta doporučení.
Chodí mi toho dost, volají mi příbuzní... Je příjemné vědět, že v tom nejsem sám.

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Najdete na iDNES.cz