Filipínec nemá stadion, ale vybruslil finále. Trénoval v nákupním centru

PRVNÍ FILIPÍNEC. Jediným reprezentantem Filipín na olympijských hrách v Soči je krasobruslař Christian Martinez. | foto: AP

14 2014
Když trénoval skoky, které v posledních dnech předváděl na stadionu v Soči, snažil se nesrazit bruslící maminky s dětmi. I z veřejného kluziště ve filipínské Manile ovšem vede cesta na olympijské hry, a dokonce ještě výš. Christian Martinez si jako vůbec první reprezentant jihovýchodní Asie zabruslil ve velkém finále.

Věděl, že jestliže své jízdy nezvládne, bude muset s krasobruslením nejspíš skončit. Jeho rodiče, obchodníci se zeleninou, se totiž kvůli krasobruslení zadlužili a další peníze už nemají. Sedmnáctiletý syn na další závody potřebuje sponzora.

A toho mohl získat jedině díky dobrému výkonu v Soči. Nejlépe při postupu do finále. "Byl jsem hrozně nervózní," říkal Martinez po své krátké jízdě, jíž v hledišti sledovalo dvanáct tisíc lidí, kteří čekali na Pljuščenka. "Je to tak velká akce."

Do blyštivého černého kostýmu ho oblékl jeden newyorský návrhář, který si všiml výzvy na Facebooku. Za hrazením mu fandila najatá ruská trenérka a doma mačkali palce oba rodiče. "Další čtyři roky už bychom finančně neutáhli," věděli.

Fotogalerie

A syn, jenž kvůli tréninku poslední měsíce pendloval mezi Manilou a Los Angeles, je nezklamal. "Dostanu se do volných jízd. Jsem připravený," tvrdil černovlasý mladík den před závodem.

A jak řekl, zabruslil. Vystřihl krásného trojitého axela, povedly se mu piruety. Dva prvky sice pokazil, přesto si vyloužil bouřlivý aplaus.

Známka 64,81 bodu: životní výsledek a jasný postup mezi 24 nejlepších krasobruslařů.

"Jsem šťastný. Jeden skok se nepovedl, ale zbytek programu byl dobrý," radoval se Martinez, zatímco hrdě mával davu bundou s nápisem Filipíny.

V krátkém programu porazil krasobruslaře z Itálie, Kanady nebo Rakouska, kteří mají nesrovnatelně lepší podmínky k tréninku. Když chce bruslit doma, musí do nákupního centra, kde se mačká s amatéry. Kluziště nemá na Filipínách nikdy jenom pro sebe. I proto si v lednu zranil koleno, protože skákal na nerovném ledě.

Cesty do Spojených států, kam cestoval za tréninkem, jsou zase pro jeho rodinu finančně neúnosné. Přesto jediný filipínský olympionik vyřadil v Soči pět protivníků.

Když tak vyrazil do pátečního finále, v němž předstihl ještě dalších pět soupeřů, už měl v Soči splněno. Jako vůbec první krasobruslař z lidnaté jihovýchodní Asie předvedl na olympijských hrách volnou jízdu a přiznal: "Cítím se jako šampion."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz