Čím výš, tím lépe. Biatlonisté budou formu na Soči ladit ve výšce

Reprezentační trenér biatlonistů Ondřej Rybář | foto: Petr Lemberk, MAFRA

20 2014
Anterselva (Od naší zpravodajky) - Nebyl to excelentní víkend jako v Ruhpoldingu. Biatlonisty srážela v Anterselvě smůla - Gabriela Soukalová rozbila zbraň, Ondřeje Moravce pád ze sprintu nepustil výš než na 13. místo ve stíhačce. Poslední předolympijský test je však už minulostí. Začíná ladění na Soči. Po mediální smršti, zejména kolem Gabriely Soukalové, zůstávají biatlonisté daleko od domova.

Finální příprava si žádá klid od tlaku. Mediálního nevyjímaje. Proto se reprezentace uchýlí do azylu - izolaci poskytnou běžcům s malorážkami na zádech Anterselva a Pokljuka. 

"Nevybrali jsme to místo jako izolační, ale jako oblíbené. Jezdíme tam na soustředění, berou nás tam jako domácí a máme přečteno, jak tam sportovci reagují na zátěž," říká reprezentační trenér Ondřej Rybář o soustředění ve Slovinsku, kam se reprezentanti přesunuli už v neděli večer.

Ženský kolektiv zůstal v Anterselvě, jen ho čeká přesun o několik výškových metrů nahoru, do penzionu kousek od Antholzského jezera. "Loni jsme byli v Ridnaun, ale už jsem nechtěl cestovat," vysvětlil kouč ženského týmu Jindřich Šikola. 

Jindřich Šikola, reprezentační trenér českých biatlonistek

Jindřich Šikola, trenér českých biatlonistek

V Anterselvě se o víkendu dívky s malorážkami na vysoce položených tratích trápily. "Připadala jsem si jako kuřák," netajila Jitka Landová. "Ve výšce mám vždycky problém," bědovala Veronika Vítková.

"Kromě Gábiny mají s výškou problém všechny, v závodech to bylo patrné. Největší problém s tím má Verča Vítková, kdy je nakonec ještě spokojená, protože běžecky ty výsledky nebyly optimální, ale za poslední léta určitě nejlepší," řekl Šikola.

I proto "táhne" biatlonistky co nejvýš. Ve výšce 1 642 metrů nad mořem se budou sžívat s řídkým vzduchem, který je čeká také u olympijských tratí. "Je to ještě výš než v Soči, proto zůstáváme, abychom co nejlépe dokázali zadaptovat. Trénink bude zaměřený na vytrvalost a hlavně na střelbu.“ 

Na tréninku budou mít Češky exkluzivní společnost, tyrolské prostředí zvolil za místo finální přípravy třeba i fenomenální Nor Ole Einar Björndalen.

Nejdřív však Češky dostanou tři dny volna, vždyť v zápřahu jsou nepřetržitě od Nového roku. "Dovolil jsem jim, aby si za nimi dojeli partneři. Pak už totiž na domácí pohodu čas nebude," říká Šikola.

Mužům zpříjemnili víkend rodinní příslušníci už v průběhu závodů Světového poháru. Za Ondřejem Moravcem dorazila manželka Veronika, Michala Šlesingra podpořila i roční dcera Viktorie. V Pokljuce si také ještě pár dnů užijí svých nejbližších. "Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi," smála se Gabriela Soukalová, za kterou přijede přítel Mirek.

V pondělí si skupina ve Slovinsku dopřeje volnější režim, od úterý začíná poslední ladění. "Závěrečné soustředění je vždycky tvrdé a tvrdé bude," netají Rybář. Každému je bude nadělovat jinak. "Michal Šlesingr se po nemoci potřebuje rozhýbat. U Ondry Moravce je potřeba doladit, Gábina na tom taky není špatně. Jsou to drobné úpravy."

Hlídat se bude zejména zdraví, v ženském týmu se na chvíli dostane do izolace Eva Puskarčíková, kterou o víkendu trápily bolesti v krku. Muži zahánějí jen lehké rýmy. "Vědu bych z toho ale nedělal," říká Rybář. Žádná přísná opatření do týmu nezavádí. "U imunity hraje roli i psychika. Pokud jsou v kondici, jsou odolnější i vůči virózám. Největší obranou je být na to připravený."

K dobru mají biatlonisté posledních osmnáct dnů...

Nejčtenější

Zrádné bakterie i riziko úžehu. Jak Tokio chystá hry a co ho trápí

ZKOUŠKA TOKIA. Závody dálkových plavců naznačily, že přes den se v japonské...

Zákeřné bakterie ve vodě určené pro olympijské soutěže. A zničující vedra ohrožující zdraví...

Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Najdete na iDNES.cz