Je Kanada oprávněným vítězem?

26 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zlato za poslední zápas. Kanada se rozplývá v nadšení, oslavuje hokejovou vládu nad světem, nicméně její triumf na olympiádě neuchvátil. Působil upachtěně a pomohlo k němu štěstí. "Mario Lemieux byl fantastický!" opakovali kanadský manažer Wayne Gretzky i kouč Pat Quinn. Oceňovali kapitánovy výkony, zdůrazňovali jeho působení v kabině. "Společně se Sakikem a Yzermanem to po dvou třetinách se Švédskem nezabalili a dál od srdce bojovali," řekl Gretzky. Přitom tahle legenda opravdu bruslila jako starý traktor, jak trefně poznamenal švédský televizní komentátor.

Těžkopádný centr v Salt Lake City zdaleka nepotvrdil výsostný titul nejlepšího hráče planety. Ani se nepřiblížil neúnavným vůdcům Modanovi, Sundinovi nebo Jágrovi.

"Moc jsme mu nedovolili," prohlásil brankář Dominik Hašek po remíze ve skupině. Centr s číslem 66 dal dva góly, dvakrát využil svůj střelecký instinkt. Jenže nic jiného nepředvedl. Kličky ani přihrávky.

Dobrá, ve finálové bitvě se Spojenými státy elegantně pustil Prongerův pas na Kariyu, který vyrovnal na 1:1. Nicméně jinak na sebe upozornil jen v okamžiku, kdy z metru minul prázdnou branku. "Takovou šanci asi nikdy předtím nepromarnil," podotkl Gretzky.

Jeho legenda možná strhla kanadský tým, ale co se výkonu týče, Lemieux se na olympiádě ztratil v davu. Kanada od počátku prohlašovala, že na turnaji přijme jedině vítězství. "O to tvrději padne na zem," předvídal šéf české mise František Dvořák.

Mýlil se. Od ostudy v prvním zápase proti Švédsku se Kanada zlepšovala. Díky štěstí a náklonnosti systému olympijského turnaje skoro bez námahy proklouzla do finále, kde snadno porazila skomírající Spojené státy.

Opěvované hvězdy z NHL zklamaly. Obr Lindros se trapně potuloval po rozlehlém hřišti, obávaný bek Pronger úpěl po tvrdém ataku finského kanonýra Selänneho ve čtvrtfinále. Právě on měl podle předpovědí házet soupeře za hrazení. Jenže sám si počítal stehy na obličeji a nechal odborníky žasnout, jak mohl před dvěma lety získat Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části NHL.

"Jak je možné, že Kanada a Spojené státy na olympiádě tak jasně dominovaly?" tázali se novináři amerického kouče Herba Brookse. Moudrý muž zvedl obočí a odvětil: "Myslíte, že dominovaly? Nesouhlasím. To je váš názor!"

Domácí tým při ceremoniích slzel nad stříbrem, ale jinak si vítězství zasloužil víc než Kanada. Přizpůsobil se evropskému stylu, stačil Rusům v bruslení. Na pohled se vyrovnal kombinacím Švédska, Ruska a Česka. Ve finále podlehl spíš únavě než protivníkovi.

Vítězové na sebe nejvíc upozornili emotivním vystoupením manažera Gretzkého po utkání s Českem. "Gretzky je plačka," řekl agent Petr Svoboda. Kanada slavila, ale sotva může popřít, že jí olympijský triumf tak nějak spadl do náručí.
 

Autor:
  • Nejčtenější

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky

V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého zimního stadionu,...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos

Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží obhájit nevinu. Ruské...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu

Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala obětí komplotu...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma

Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí v Moskvě. V Rusku...

Najdete na iDNES.cz