Doporučujeme

Aamodt přidal další zlato

• 6
Salt Lake City - Sbírka Kjetila Andreho Aamodta zase o něco nabyla. Norský sjezdař si v olympijském Salt Lake City vybojoval už druhé zlato, když v superobřím slalomu odolal smečce Rakušanů a po kombinaci opět nenašel přemožitele. Až za famózním Norem dojeli Eberharter a Schifferer, kterým na čtvrtém místě sekundoval další rakouský reprezentant Strobl. Z českého tria projel obtížnou trať jenom Petr Záhrobský, což mu vyneslo 24. místo.

Aamodt získal na olympiádě už sedmou medaili, z toho tři mají zlatou hodnotu. V součtu s úspěchy z mistrovství světa nasbíral sedmnáct kovů; takovou sbírku žádný z lyžařů nemá. Před dnešním super-G a středeční kombinací vyhrál superobří slalom již v roce 1992 v Albertville. v sobotu odstartoval jako třetí a na rozdíl od favorizovaných Rakušanů proletěl náročnou tratí s kritickým místem v závěrečné pasáži bez jediné chyby.

Super-G se jel na sjezdovce Grizzly, stejně jako sjezd. Nejzrádnější úsek čekal lyžaře opět na místě zvaném Buffalo Jump při kombinaci levé a ostré pravé zatáčky na zlomu. Tam ztroskotala řada favoritů - nasadili pozdě oblouk a do další branky se nedokázali vejít. Takto skončili například Švýcar Didier Cuche, Nor Lasse Kjus či Patrik Nyberg ze Švédska.

Eberharter i Strobl si dali pozor, ale jeli na jistotu a pomalejší jízdou ztratili na Aamodtův čas.  Nestárnoucího rodáka z Osla už nikdo nepřekonal, přestože ve
čtyřech závodech letošního Světového poháru v super-G nebyl lepší než pátý.

Domácí favorit a úřadující mistr světa v této disciplíně Daron Rahlves obsadil osmé místo. Druhý Eberharter ztratil na Aamodta desetinu sekundy, Schifferer dalších patnáct setin. Fritz Strobl, oslabený horečkou, skončil bez medaile.

Z 56 přihlášených lyžařů olympijský závod devatenáct mužů nedokončilo včetně Borka Zakouřila, Ondřej Bank nestartoval. Z trojice českých reprezentantů tak projel cílem jen Petr Záhrobský na 24. místě.

Výsledky - muži, superobří slalom:
1. Aamodt (Nor.) 1:21,58 min., 2. Eberharter -0,10, 3. Schifferer -0,25, 4. F. Strobl (všichni Rak.) -0,34, 5. Solbakken (Nor.) -0,52, 6. Defago (Švýc.) -0,69, 7. Gruber (Rak.) -0,77, 8. Rahlves -0,90, 9. Vonn (oba USA) -1,64, 10. Accola (Švýc.) -1,75,
11. Järbyn (Švéd.) -1,82, 12. Grünenfelder (Švýc.) -1,85, 13. Sparovec (Slovin.) a Büchel (Licht.) oba -1,94, 15. Koblar (Slovin.) a Fournier (Fr.) oba -2,24, ...24. Záhrobský (ČR) - 4,09, 30. Heimschild (SR) -6,16, Zakouřil (ČR) nedokončil.

Kjetil Andre Aamodt vybojoval v Salt Lake City už druhé zlato, když nenašel přemožitele v supeobřím slalomu

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.