Doporučujeme

Ke zlaté medaili ze závodu 5 000 metrů přidal Nils van der Poel stejný úspěch i...

Ke zlaté medaili ze závodu 5 000 metrů přidal Nils van der Poel stejný úspěch i na dvojnásobné trati. Za ním zůstali na medailových příčkách Nizozemec Roest a Ital Ghiotto. (11. února 2022) | foto: AP

Rychlobruslařům vládne Švéd s nizozemským jménem. Trénuje ho biatlonista

• 4
Nosí nizozemské jméno a v tamním národním sportu už vybojoval v Pekingu dvě zlaté medaile. Rychlobruslař Nils van der Poel však bojuje za Švédsko a s Nizozemci vede spory. Hrdina letošních olympijských her před čtyřmi roky ukončil kariéru, ale po dvouleté přestávce se vrátil. Na vítěznou cestu jej navedl Wolfgang Pichler, slavný biatlonový trenér.

Závod na pět kilometrů vyhrál Nils van der Poel v olympijském rekordu, cestou ke zlatu z dvojnásobné trati vytvořil dokonce nový světový rekord. Z loňského roku je navíc v obou disciplínách mistrem světa.

A přitom po hrách v Pchjongčchangu, kde byl až čtrnáctý na pětce, ukončil kariéru, narukoval na vojnu a věnoval se extrémním sportům. Zkoušel ultramarotonské běhy, jezdil tisíce kilometrů na kole, skákal s padákem a k rychlobruslení se nemínil vrátit.

Přesvědčil ho až muž, který je ve sportovním světě pojmem, jenže nikoliv v rychlobruslení, ale v biatlonu.

Němec Wolfgang Pichler stál v minulosti v různých trenérských funkcích u zisku třinácti německých a ruských medailí z olympijských her. Jeho nejslavnější svěřenkyní byla Magdalena Forsbergová, osminásobná vítězka Světového poháru, ale nastartoval například i dnešní švédskou hvězdu Hannu Öbergovou.

U ruské reprezentace byl v době, kterou obestírá stín dopingového skandálu. Před čtyřmi roky kvůli tomu ani nemohl na olympiádu do Pchjongčchangu, ale nakonec byl očištěn.

A nastoupil na novou misi: Švédský olympijský výbor mu svěřil rozvoj talentů ve sportech, jimiž tato země dosud nevynikala.

Na hrách v Miláně a Cortině v roce 2026 německý expert slibuje úspěchy bobistů, skeletonistů či skokanek na lyžích. A Van der Poel uspěl dokonce už v Pekingu, kde se stal prvním švédským olympijským vítězem v rychlobruslení po 34 letech.

Švédský rychlobruslař Nils van der Poel s plaketou, která připomíná, že závod na 10 000 metrů vyhrál v novém světovém rekordu.

„Nils trénuje víc než kterýkoli jiný sportovec, jakého jsem kdy potkal,“ tvrdí Pichler o houževnatém rychlobruslaři. „Je jako Björn Borg, Peter Forsberg a Ingemar Stenmark. Švédsko má spoustu výjimečných sportovců a Nils je jedním z nich,“ zmínil kouč hvězdného tenistu, hokejistu a lyžaře.

Van der Poel pro změnu chválí svého mentora. „Na mém úspěchu má opravdu velký podíl.“

Tohle je korupce, řekl o chování Nizozemců

Podobná idyla rozhodně nepanuje mezi van der Poelem a nizozemskými bruslařskými funkcionáři. Švéd označil pokus ovlivnit přípravu ledu na míru jejich reprezentantům za korupci. „Je to snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků,“ uvedl.

Nizozemci tvrdí, že takové konzultace nejsou nic neobvyklého. A v některých tamních médiích se pro změnu obratem objevila připomínka Pichlerova někdejšího angažmá u dopujících ruských biatlonistek.

Nils van der Poel of Sweden se zlatou medailí z pětikilometrové trati. (7....

„Mluvil jsem s ním hodiny, než jsme začali spolupracovat. Vysvětlil mi, jak pracoval v minulosti, jaké podmínky nastavil svým sportovcům. To mě utvrdilo v přesvědčení, že neudělal nic špatného,“ řekl van der Poel.

Švédský komentátor Siavoush Fallahi z Eurosportu porovnává tréninkové podmínky v obou zemích. „Nils van der Poel trénuje sám na kole, proti nizozemským profesionálům s dvaceti trenéry, kteří se jim starají i o nehty na nohou. Moderní David poráží Goliáše v jejich národním sportu.“

Na rivalitě je pikantní fakt, že švédský rychlobruslař nosí nizozemské příjmení. Zdědil ho po dědečkovi, ale sám nizozemsky neumí a nakonec ani k rychlobruslení ho nedovedly rodinné kořeny, nýbrž nápad přibrat si k hokeji ještě další sport, který by mu pomohl zlepšit pohyb na ledě.

Cíl byl dosažen. Kniha se uzavírá

Měsíc po mistrovství světa 2021, kde získal dvě zlaté medaile, potkala van der Poela rodinná tragédie. Rakovina mu vzala maminku.

Při triumfech v Pekingu na ni myslel, přál si ji mít při sobě.

Dokázal však už prožívat i radost z úspěchu. Dokonce si při oslavách na ledě půjčil od reportérů fotoaparát a sám vše kolem sebe začal zaznamenávat. „Vyfotil jsem od všeho trochu. A můžu vás ujistit, že to dopadlo strašně špatně,“ smál se.

Švédský rychlobruslař Nils Van der Poel získal v Peking zlato na 5000 metrů v...

Je otázkou, nakolik mluvil vážně, když pak sliboval další ukončení kariéry. „Cíl byl dosažen. Sen je splněn. Kniha se uzavírá,“ prohlásil.

„Nemá proč pokračovat. Co dalšího by měl dokazovat? Vyhrál obě zlaté na mistrovství světa i na olympiádě, překonal oba světové rekordy. Nic víc nemůže dosáhnout. A aby někdo trénoval tak jako on, musí mít cíl,“ přitakává i trenér Pichler. „Ale kdo ví, třeba se za dva roky zase vrátí.“

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.