Výškař Janků: V zimě se chystám ukončit kariéru

27 2008
Zřejmě svou poslední závodní sezonu prožívá Tomáš Janků. Třiatřicetiletý výškař pražské Dukly tak v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz potvrdil, co už kdysi jednou prohlásil. Nic by na tom nezměnil ani případný úspěch na olympijských hrách v Pekingu. "Je to tak. Rád bych se nejspíš rozloučil v zimě 2009," řekl Janků.
Doporučujeme

"Jednou se končit musí. Rád bych šel dělat zase něco jiného," uvedl stříbrný výškař z evropského šampionátu v Göteborgu v roce 2006. "Pokud se rozhodnu skončit, řeknu konec a už se nikdy nevrátím," dodal.

Tomáš Janků pokračoval v sérii předolympijských rozhovorů se čtenáři iDNES.cz. A stejně jako jeho přítelkyně  tyčkařka Kateřina Baďurová si odpovědi psal sám. Na vlajce, na níž se všichni respondenti poté podepisují, si nejdříve našel tyčkařčin podpis a sám se zvěčnil vedle ní.

. tomáš janků odpovídal zde

"Jestli mě nějaká otázka překvapila? To ne, všechno bylo v normálu," usmíval se atlet po více než hodině strávené v redakci.

Janků je jedním z trojice nejlepších českých výškařů, do níž patří ještě Svatoslav Ton a Jaroslav Bába. Jenže pouze Bába zatím splnil olympijský limit 230 centimetrů.

Janků byl splnění olympijského limitu blízko minulý víkend. Na Poháru mistrů evropských zemí v Portugalsku svou soutěž s přehledem vyhrál, za limitem zaostal jen o čtyři centimetry. "Skákalo se mi super. Forma ještě asi naladěna úplně není, ale i tak to šlo moc dobře." Pokoušel se pochopitelně i o limit. "Chybělo málo," poznamenal.

Do uzavření nominace v polovině července bude mít ještě dostatek příležitostí. "Vidím to tak až na deset závodů," uvedl Janků. První z nich absolvuje tuto sobotu při extralize v Ostravě.

Tomáš Janků není jen výborným atletem. Stejně jako jeho výškařský kolega Svatoslav Ton (který rád maluje) má neobvyklý koníček. Je dobrovolným hasičem a vlastní sbírku zbraní. "Jsem dobrovolným hasičem u Sboru dobrovolných hasičů Kozinec na Praze Západ a také potápěčem IZS pro Liberecký kraj," přiznal se. "Zbraně patří k mému životu jednak pro obranu a jednak i proto, že jsem vojákem z povolání. Těch koníčků je mnoho, ale vzhledem k OH je trochu omezuji," doplnil.

Po třicítce chytil vynikající formu

Výškař, kterého trénuje otec Jan, chytil po třicítce vynikající formu. Na HME 2007 skončil čtvrtý, na loňském MS v Ósace pátý. Ve vyrovnaném výškařském poli jsou jeho vyrovnané výkony vysoce ceněny.

Patálie pro přítele tyčkařky Kateřiny Baďurové nastaly letos v zimě. Po zranění a výpadku v přípravě nesplnil limit pro účast na HMS ve Valencii. Neúčast jej mrzela možná o to více, že právě ve Valencii získal svoji první "dospěláckou" medaili - na HME 1998 vybojoval bronz. Před ME 2006 mu hrozil odchod z armády, vojenští nadřízení nebyli spokojeni s jeho výkony. Po medaili ze Švédska se vyhazov pochopitelně nekonal.

Do letošní letní sezony vstoupil Janků v dobré formě. Minulý týden v citelném chladu v Turnově skončil druhý za 215 cm, o a víkendu vyhrál v Portugalsku již zmiňovaný závod v rámci PMEZ.

. Předolympijské on-line rozhovory

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz