Vodáci měli zítra odlétat, místo toho budou dál závodit

Štěpánka Hilgertová brala přeložení olympijského závodu kvůli bouřce s úsměvem | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pekingské pobočky leteckých společností dnes čeká nevídaný zájem o přebukování letenek. Vodní slalomáře místo cesty domů čeká bouřkou odložený závod. Výjimkou nejsou ani Češi. "Odlet se nedá stihnout," tvrdí Štěpánka Hilgertová. "Odletíme," plánují deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Silný déšť se na slalomářský areál snášel už od oběda, ale vodáci se podle svých zažitých stereotypů chystali na olympijský závod. Voda jim není na překážku, i když není jen pod lodí, ale padá i shůry.

Nepřáteli slalomářů jsou vítr a bouřka. V Pekingu bylo obojí. Vítr strašil před závody, pak ustal, ale v dáli se začalo blýskat.

"Myslel jsem, že se kvůli větru vůbec nezačne. Když jsme vystupovali z autobusu, tak to pořádně házelo s brankami na rozcvičovací dráze," poznamenal Ondřej Štěpánek. Z bouřky strach neměl. "Ten si nepřipouštím, horší je silný vítr a ostrý déšť," dodal.

. Stačil jeden hrom a bylo po závodě

Deblkanoisté začali semifinále podle plánu. První varovný hrom se zdáli ozval jízdě Rusů, ale pokračovalo se dál.

Volf se Štěpánkem si vyjeli slušné třetí místo a začali se chystat na finále. Podle plánu měli mít čas něco málo přes hodinu.

Pak ale udeřilo podruhé, teď už sakra blízko.

Diváci se po sobě rozpačitě dívali a dosud váhající jury rychle rozhodla: "Start kajakářek se odkládá o půl hodiny."

Česká medailová naděje Štěpánka Hilgertová už měla za sebou rozježdění, čekala v depu a pomalu se chystala do lodě. "Chtěla jsem nastoupit se startem nějaké páté šesté závodnice," popisovala dvojnásobná olympijská vítězka.

Pádlování v dešti však byla ušetřena. "Kdyby zůstalo u přerušení závodu jen na půlhodinu, tak by se skoro nic nedělo. Počítala jsem, že nastoupím o deset minut dřív, abych obnovila rozježdění," říká.

Jenže následovalo druhé odložení o třicet minut a pak definitivní verdikt: Pojede se až zítra.

"Odložení na půl hodiny jsem považovala za rozumné. Ten hrom byl opravdu silný, ale pak už se mohlo pokračovat," říkala Hilgertová.

Rozpačití byli i deblkanoisté. "Cestou na kanál jsem se radoval, že to je naposledy, a jede se domů. A teď tohle. Zítra znovu sem a musím se snažit ještě jednu jízdu."

"Zažili jsme už mnohem horší podmínky. Při mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši se blýskalo, a závod přesto pokračoval," divil se trenér Ondřej Mohout.

. kanoisté chtějí letět, Hilgertová počká

Vodáci rychle balili lodě a spěchali do olympijské vesnice. "Ale závodem se v žádném případě zabývat nebudu," tvrdila Hilgertová. "Patlat se pořád dokolečka v něčem, co měl člověk už rozmyšlené, je pěkná blbost."

"My se ještě večer asi na video koukneme," říká Štěpánek.

Kromě toho však bude i balit zavazadla. "Letíme domů, chceme to stihnout," říká zadák z úspěšné posádky s tím, že případnou medaili klidně oslaví až doma.

Hilgertová nevěří, že by se dalo zítra vše stihnout: "Vávra Hradílek byl po závodě do osmi hodin do večera na dopingové kontrole, to nemůžeme riskovat."

Slovenští slalomáři měli letět do vlasti dokonce už dnes, na palubu svého speciálu je zval prezident Gašparovič.

Zatímco vodáci řešili problémy s letenkami, představitelé Mezinárodní kanoistické federace hledali termín zítřejšího závodu. Než se shodli, že se pojede odpoledne od tří hodin (tedy od 9:00 SELČ), udělal se příjemný podvečer.

Neprší, bouřka o sobě od osudného hromu nedala vědět. "Je vidět, že ani v Číně neplatí heslo Poručíme větru, dešti!" žertuje trenér Mohout.

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Toyota na 2t LPG (02-8FGF20
Toyota na 2t LPG (02-8FGF20

r.v. 2008, naj. 6 300 km, neuvedeno
295 240 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz