V Pekingu byly zahájeny XXIX. olympijské hry

Slavnostní zahájení OH, olympijský oheň | foto: Reuters

8 2008
Hry XXIX. olympiády začaly. Nad Pekingem vzplál olympijský oheň a čínský prezident Chu Ťin-tchao prohlásil olympiádu za zahájenou. Vyprodaný stadion Ptačí hnízdo při slavnostním ceremoniálu sledoval velkolepou show, která představovala 5 000 let trvající čínskou historii, i nástup sportovců z 204 zúčastněných zemí.

. SLEDovali jsme on-line

Režisér Čang I-mou, který natočil například filmy Hrdina a Klan létajících dýk, strávil na přípravě ceremoniálu tři roky. Jeho dílo na ploše ztvárnilo 15 tisíc účinkujících. Součástí ceremoniálu byl i velkolepý ohňostroj, při kterém bylo vystřeleno celkem 29 tisíc rachejtlí, z toho 15 tisíc uvnitř Ptačího hnízda a zbytek v jeho okolí.

Při nástupu sportovců-vlajkonošů na plochu Ptačího hnízda se objevili jako první Řekové - zástupci země, odkud olympijské hry pocházejí. Velkých ovací se dočkala výprava Tchaj-wanu - tedy ostrova, kam po komunistickém převzetí moci v roce 1949 uprchli příznivci generála Čankajška. Tchaj-wan není uznán většinou zemí světa jako samostatný stát, používá název Čínská republika.

V 16:43 středoevropského letního času přivedla na stadion českou výpravu vlajkonoška Štěpánka Hilgertová. Češi nastoupili jako 162. země. Pořadí zemí bylo určeno podle počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Češi mají jedenáct čárek.

Jako poslední nastoupila domácí výprava, bouřlivě vítaná publikem a vedená basketbalistou Jao Mingem. Čína byla poslední z 204 účastnických zemí.

Před sportovce předstoupil starosta Pekingu. "Jménem organizačního výboru vítám všechny sportovce a diváky a děkuji Mezinárodnímu olympijskému výboru, který dal našemu městu důvěru k uspořádání XXIX. olympijských her. Dámy a pánové, vítejte v Pekingu," roztleskal zaplněné tribuny.

"Po dlouhou dobu Čína snila o pořádání olympijských her. Dnes se tento sen naplnil. Gratuluji, Pekingu," řekl pak ve svém projevu prezident MOV Jacques Rogge. "Ať vám tyto hry přinesou naději a hrdost," prohlásil a vyzval prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby zahájil olympiádu.

Po vztyčení olympijské vlajky a složení slibu sportovců v podání stolní tenistky Yining Zhang a gymnastického rozhodčího Liponga Huanga už následoval poslední akt ceremoniálu - zapálení olympijského ohně.

Jako poslední člen štafety s dalšími úspěšnými čínskými sportovci jej zavěšen ve výšce šedesáti metrů zapálil bývalý slavný gymnasta Li Ning, hrdina olympijských her 1984 v Los Angeles. "Největší starosti mi dělal vítr," uvedl čtyřiačtyřicetiletý Li Ning.

.slavnostní  Zahájení ke hrám patří

Více z rozhovoru zvláštního zpravodaje iDNES.cz s Lenkou Šmídovou najdete ZDE

Na zahájení olympijských her byli přítomni také význační světoví politici. Už slavnostního olympijského oběda se tak kromě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa zúčastnilo dalších 70 státníků a vladařů.

Největším problémem byl zasedací pořádek a výběr vhodného jídla pro hosta. Stolů bylo celkem devět, u hlavního seděl čínský prezident se svým americkým kolegou Georgem Bushem a jako čestný host prezident olympijského výboru Jacques Rogge. U prominentního stolu poobědval také Vladimir Putin, jeho japonský protějšek Jasuo Fakuda nebo Nicolas Sarkozy.

.zajímavosti ze slavnostního zahájení


- Na stadionu sledovalo zahájení 91 000 diváků, z nichž 60 207 si  zakoupilo vstupenku v přepočtu za 12 000 korun. 


- V televizi viděly začátek olympijských her čtyři miliardy diváků.


- Slavnostního zahájení se zúčastnilo přes 80 hlav států, předsedů vlád či dalších vysokých představitelů, což je rekordní počet v historii.


- Ceremoniál začal symbolicky 8. srpna 2008 v 8:08 večer místního času (14:08 SELČ), čínský prezident Chu Ťin-tchao hry oficiálně zahájil v 17:36. Do zapálení olympijského ohně trvalo zahájení tři hodiny a 56 minut.


- Na olympijském stadionu postupně defilovalo 204 delegací, mezi nimi i zhruba 70 českých sportovců, kteří přišli na řadu jako 162. v 16:43 SELČ. Pořadí zemí bylo určeno podle počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Jako první šli tradičně Řekové, poslední zástupci pořadatelské země.


- Na zahájení se představilo 14 000 účinkujících, mezi nimi 2 008 malých bubeníků. Na ploše stadionu se objevili v 15 153 různých  kostýmech.


- S organizací ceremoniálu pomáhalo 2 488 dobrovolníků, pro případ potřeby bylo v záloze připraveno 9 000 vojáků.


- Zaznělo 110 minut hudby, kterou pro  slavnostní zahájení her složilo 18 hudebních skladatelů. 


- Na stadionu bylo nataženo 10 kilometrů optických kabelů, jeho plochu osvětlilo na 44 000 žárovek.


- Při ohňostroji bylo odpáleno 20 000 raket.


- Slavnostní zahájení spolu s připravovaným slavnostním zakončením olympiády přijde podle odhadů médií na 100 milionů dolarů (1,5 miliardy korun), což je více než dvojnásobek nákladů na úvod a závěr olympijských
her v Aténách v roce 2004.

Autoři: ,

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz