USA v. Čína: souboj první, na gymnastickém kolbišti

Čínská gymnastka Jang I-lin - ŠESTNÁCT LET? O věku čínské gymnastky Jang I-lin se vedou spory. Oficiálně je narozena v roce 1992, a tak může startovat na olympiádě, Američané si však myslí, že je mladší. | foto: Profimedia.cz

6 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dveře do haly jsou zavřené. Trénink není pro veřejnost ani pro média otevřený. Napětí, které ho doprovází, je hustší než peřina pekingského smogu. Čína versus Spojené státy ve sportovní gymnastice žen. To není jen souboj velmocí. To je bitva dvou odlišných světů.

Gymnastický víceboj žen je ve Spojených státech zásluhou ženského publika pravidelně nejsledovanějším závodem olympiády.

V Číně se stal záležitostí národní cti. "Jsme pod obrovským tlakem. Občas mám pocit, že už nemohu ani dýchat, ani křičet," říká domácí dvacetiletá hvězda Čcheng Fei. Je nejstarší z týmu. Jediná, o jejímž věku nikdo nepochybuje.

Je jim jenom třináct? Válka o gymnastický trůn se totiž přenesla i do zákulisí. Deník New York Times má údajně důkazy, podle nichž jsou tři z pětice čínských reprezentantek ve skutečnosti mladší, než je nejnižší povolený věk – tedy 16 let v roce olympiády.

Tisk odkazuje na registrační list Jang I-lin, čínské kandidátky na zlato z víceboje a bradel, který byl v letech 2003–06 zveřejněn na internetových stránkách Čínského úřadu pro sport. Podle něj se narodila 26. srpna 1993. V průběhu her by jí tudíž bylo teprve patnáct.

Už loni se však na stránkách téhož úřadu zjevil nový údaj. A Jang I-lin se rázem narodila 26. srpna 1992. Splňovala by tedy kritéria.

Jiné, nepřímé důkazy New York Times navíc naznačují, že další členky týmu Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan jsou mladší než 14 let! Ne, není vůbec podstatné, že cvičící čínští diblíci váží jen okolo 33 kilogramů.

"Ale jsou opravdu mladší, to poznám. Stačí se na ně podívat. Chovají se jako děti. Obličeje mají jako děti," povídá česká reprezentantka Kristýna Pálešová, když vyjde zpoza zavřených dveří.

Rovněž její trenérka Kateřina Janečková přesvědčuje: "Troufám si tvrdit, že s výjimkou Čcheng Fei je věk Číňanek zfalšovaný. A to Ťiang Jü-jüan, které je údajně jen třináct, z nich ještě vypadá nejstarší."

O Číně je známo, že mladé gymnastky tu od čtyř let podstupují z pohledu západního světa nelidský dril. "Záběry, které jsem viděla na internetu, jsou brutální," říká i Janečková.

Hala je dávno vyprodaná. Mezinárodní gymnastická federace FIG také proto postupně zvedla minimální věk, od nějž smí dívky závodit na vrcholných akcích dospělých, na 16 let.

"Fyziologické výhody dětského organismu jsou totiž nesporné. Mladé Číňanky cvičí úžasně, ale připadá mi to příliš cirkusové," tvrdí Janečková.

Chybí jim ladnost. Chybí charizma. A chybí i jistota o jejich věku. Přestože FIG povolilo problematickému triu start na hrách.

Akce New York Times, vedená možná na podnět amerického týmu, způsobila, že šéfové týmů se v zákulisí stíhají nenávistnými pohledy.

Od neděle povedou coby generálové své výběry do drsného klání v dávno vyprodané hlučící aréně.
A vítězkami budou... "Pokud Číňanky zajedou vše, jak umí, vyhrají," soudí Pálešová. Janečková oponuje: "Já věřím Američankám."

Chcete slyšet paradox? V americkém rohu "ringu" povedou mistryni světa Johnsonovou i její osobní trenéři Liang Chow a Li-wen Čuang, rodáci z Pekingu. Loni si jejich jména vytetovala na ruku.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Najdete na iDNES.cz