Tahák: kdo získá sprinterský trůn?

Tyson Gay - Tyson Gay poté,co překonal americký rekord v běhu na sto metrů. | foto: Reuters

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Připravte se na sprinterskou bitvu desetiletí. Na zážitek, jaký dosud olympijská historie nenabídla. Tři osobnosti, které už zaběhly stovku pod 9,80, stojí na startu. Bolt kontra Powell kontra Gay.

Dva Jamajčané, jeden Američan.

Dnes začínají atletické soutěže her a s nimi i hit olympiády: dvoudenní klání v běhu na 100 metrů. Čtyři kola čekají sprintery, než poznají nového vládce.

Předpovídat vítěze je ošidné, jasný favorit neexistuje. Posledním mistrem světa je Gay, světový rekord drží časem 9,72 Bolt. Jenže toho na předolympijském mítinku ve Stockholmu porazil Powell.

Tyson Gay volí před závodem velká slova: "Abych získal zlato, pravděpodobně potřebuji běžet za 9,6. Na ten čas trénuji svoji mysl. Přesvědčuji se: Poběžíš 9,6."

Usain Bolt naopak vystavuje na odiv své nově nabyté bohatství: zlatý pečetní prsten na pravém malíčku, stříbrný prsten na levém prostředníku a zlaté hodinky, které vypadají jako sbírka z pevnosti Fort Knox, na zápěstí.

Powell na sebe z trojice es upozorňuje nejméně, nicméně naznačuje: "Závěrečná příprava se povedla. Letos poprvé jsem viděl svého kouče opravdu nadšeného."

Předtím jej trápilo zranění, dvakrát ho vyhnalo z dráhy. Výpadek měl i Gay, nezávodil od chvíle, co si při červnové americké kvalifikaci způsobil zranění stehna. "To mě vyděsilo. Stejná věc se mi přihodila před minulou olympiádou. Ale už jsem v pořádku," tvrdí.

. Atletika 100 m mužů


finále sobota 16:30

Pouze Bolt zůstal celou sezonu zdravý. Dlouhán z Jamajky potřebuje na stovku jen 41 kroků, soupeři o čtyři více. Naopak při startu obtížně zvedá z bloků své tělo. "Jakmile se mu ale povede jen trochu dobrý start, ostatní mohou na zlato zapomenout," tvrdí Ato Boldon, bronzový z Atlanty 1996 a nyní expert NBC.

Milovník večírků, hudby a tance si zatím užívá atmosféry olympijské vesnice a nepřipouští si jakýkoliv tlak. "Peking je pro mě jen prvním krokem," říká Bolt. "Na vrcholu budu v Londýně 2012. Ale proč bych nemohl vyhrát už tady?"

Právě psychika možná vzhledem k vyrovnanosti celého tria sehraje klíčovou roli.

Změnil se už Powell, jenž platil za nervově labilního sprintera při velkých akcích? Při aténských hrách skončil pátý, loni na mistrovství světa třetí. "Tehdy jsem nebyl uvolněný. Tím, že mi Usain vzal světový rekord, však sňal z mých ramen velké závaží," ujišťuje. Víc se kupodivu obává o svoji fyzickou sílu. "Testovali mě teď na doping čtyřikrát po sobě. Vzali mi spoustu krve, i když jsem jim říkal, že pak budu příliš slabý na finále."

Tři z posledních pěti olympijských vítězů stovky však byli usvědčeni z dopingu. Také proto ten lov. "Nový olympijský šampion musí být čistý a musí být schopný to dokázat," vyhlásil Gay.

Američtí muži vyhráli olympijskou stovku šestnáctkrát, jamajští reprezentanti nikdy, přestože dva na Jamajce narození sprinteři (Christie a Bailey) získali zlato pro jiné země. "Letos jsou lidé na Jamajce nároční," říká Powell. "Čekají, že obsadíme první dvě místa a navrch překonáme světový rekord." Vnoci na dnešek bitva nejrychlejších mužů planety začala úvodními rozběhy a s magickou silou k sobě přitahovala pozornost.


"Potkal jsem ve vesnici Kobeho Bryanta," vyprávěl Gay. "A dokonce i on se mě ptal, jak je na tom moje noha. No není to bláznivé?"

. Běh na 100 metrů


Olympijští vítězové (za posledních 10 her) Mexico City 1968 Jim Hines (USA) Mnichov 1972 Valerij Borzov (SSSR) Montreal 1976 Hasely Crawford (Trinidad) Moskva 1980 Allan Wells (Brit.) Los Angeles 1984 Carl Lewis (USA) Soul 1988 Carl Lewis (USA) Barcelona 1992 Linford Christie (Brit.) Atlanta 1996 Donovan Bailey (Kan.) Sydney 2000 Maurice Greene (USA) Atény 2004 Justin Gatlin (USA)


Nejrychlejší časy v roce 2008
9,72 Usain Bolt (Jam.), 31. 5. 9,76 Usain Bolt (Jam.), 3. 5. 9,77 Tyson Gay (USA), 28. 6. 9,82 Asafa Powell (Jam.), 29. 7. 9,85 Usain Bolt (Jam.), 28. 6. 9,85 Tyson Gay (USA), 31. 5. 9,87 Asafa Powell (Jam.), 22. 7. 9,89 Darvis Patton (USA), 28. 6. 9,89 Travis Padgett (USA), 28. 6. 9,89 Usain Bolt (Jam.), 22. 7.


Další sprinteři:
9,93 Richard Thompson (Trin.), 18. 5.

Poznámka:
Gay zaběhl na americké kvalifikaci v Eugene čas 9,68, ale s nedovolenou podporou větru.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz