Kauza pokračuje: podváděly čínské sportovní gymnastky?

Takhle se radovaly čínské gymnastky na olympijských hrách v Pekingu. Bylo vše poctivé? | foto: Reuters

22 2008
Další spekulace se rojí kolem data narození čínských sportovních gymnastek. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vyzval Světovou gymnastickou federaci FIG, aby znovu přezkoumala datum narození dvojnásobné olympijské vítězky Che Kche-sin z Číny. A americký počítačový expert, který si přezdívá Stryde.hax, na svých stránkách zveřejnil důkazy, že čínské sportovní hvězdičce je teprve čtrnáct let.

Gymnastická pravidla určují, že v soutěžích dospělých, tedy i na olympijských hrách, mohou startovat sportovci starší šestnácti let. Che Kche-sin, která byla členkou vítězného čínského družstva a triumfovala i v individuálním závodě na bradlech, se sice podle oficiálních materiálů narodila 1. ledna 1992, ale už před pekingskými hrami se o jejím věku nahlas spekulovalo. A stranou nezůstaly ani její reprezentační kolegyně, zejména Ťiang Jü-jüan.

"Objevily se nesrovnalosti, které musí být vysvětleny. Vyzvali jsme FIG, aby se případem začal zabývat," řekla mluvčí MOV Giselle Daviesová, podle níž byla oslovena v této věci i čínská federace. Nepotvrdila už, zda MOV zareagoval na zjištění agentury AP, která v průběhu olympiády přišla s tím, že má důkazy o manipulaci s věkem sportovkyň.

V listopadu loňského roku totiž agentura Nová Čína údajně vydala článek "10 největších nových hvězd", podle kterého je člence zlatého olympijského týmu Che Kche-sin třináct let. Podle AP byl tento článek později z archivu čínské agentury stažen, Američané však získali kopii.

Američanům, jejichž ženské družstvo skončilo v soutěži družstev druhé za Čínou, nedává kauza spát. Vždyť sportovní gymnastika tradičně patří ve Spojených státech k nejsledovanějším olympijským soutěžím. A cítí se podvedeni. Jedním z nich je bloger Stryde.hax, jenž zároveň pracuje pro americkou firmu zabývající se ochranou dat na internetu.

Ve svém blogu popsal způsob, jak se dostal na internetu k informacím o věku Che Kche-sin. Prý objevil dva materiály, které uvádějí jako datum narození čínské gymnastky 1. leden 1994. Tedy důkaz, že na olympijských hrách startovala neoprávněně.

Gymnastická federace se případem zabývala už v květnu, ale na žádné porušení pravidel nepřišla. Číňané na páteční tiskové konferenci zopakovali, že k podvodu nedošlo. "Všechny naše sportovní gymnastky na této olympiádě splňují požadavky pravidel o věku," opět upozornil trenér Chuang Jü-pin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz