Kanoista Ježek olympijskou medaili nevybojoval, ve slalomu skončil pátý

BEZ MEDAILE. Stanislav Ježek byl po semifinále druhý, umístění ale neudržel. | foto:  Dan Materna, MAFRA

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Český kanoista Stanislav Ježek skončil v olympijském vodním slalomu pátý. V Pekingu sice postoupil do finále z druhého místa, ale výbornou pozici v závěrečné jízdě neobhájil a ztratil tři příčky. Vyhrál Michal Martikán ze Slovenska. Kajakář Vavřinec Hradílek ve finále svého závodu chyběl.

. on-line

průběh soutěže jsme sledovali v podrobných reportážích

Už už se zdálo, že vodní slalomář obohatí českou medailovou sbírku. Pole soupeřů povážlivě řídlo, a úspěch tak byl na dosah ruky. Už v semifinále nečekaně vypadl dvojnásobný olympijský vítěz Estanguet z Francie, stejně jako druhý muž včerejší kvalifikace Němec Benzien. Ve finále navíc selhal do té doby třetí Polák Bieryt.

Čistá jízda by Stanislava Ježka jistě dovedla k úspěchu, jenže druhý nejlepší semifinalista zavadil hned o třetí z jednadvaceti branek. Na jedenáctce navíc chyboval podruhé, čímž definitivně klesl ze stupňů vítězů.

"Tušil jsem, že druhý šťouch byl rozhodující," přiznal Ježek s tím, že špatně odhadl pohyb lodi a branku trefil špičkou. "Jsou tu širší brány, než na jakých se jezdí u nás."

V cíli mohl jen pogratulovat slovenskému suverénovi Michalu Martikánovi, který má ve 29 letech dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Stříbro získal David Florence z Británie a bronz oslavil Robin Bell, který se stal vůbec prvním australským kanoistou s olympijskou medailí. Jeho krajané v minulosti bodovali jen na kajacích, a to jak na hladké, tak i divoké vodě.

. nadával jen na trati, pak byl samý vtip

Z vítězství v kajakářské soutěži se radoval Alexander Grimm z Německa, který byl po prvním kole čtvrtý. Ve finále předvedl výbornou jízdu, povedl se mu hlavně závěr. Stříbro bere Fabien Lefevre z Francie se ztrátou 1,60 vteřiny.

Grimm se vítězstvím postaral o první německé zlato na letošních hrách.

V semifinále šokoval Benjamin Boukpeti z Toga, který si připsal nejlepší čas. Ve finále pak klesl jen o dvě příčky a z radosti ze zisku bronzu v cíli zlomil pádlo. Vždyť právě pro Togo vybojoval první olympijskou medaili v historii.

Český kajakář Vavřinec Hradílek ztratil na Afričana 2,8 vteřiny a do finále neprošel. Od posledního postupového místa jej dělilo jen 12 setin vteřiny!

"Neberu to jako neštěstí, olympijský závod jsem si i tak užil," řekl 21letý kajakář. "To se prostě stává, v naší disciplíně se hraje o desetinky a soupeři se holt předklonili do cíle rychleji."

Hradílek si vyčítal pomalý závěr. "Rozjel jsem to výborně, ale pak mi začaly docházet síly a já jsem se s tím pral. Možná jsem se mohl v úvodu víc šetřit a jet s vodou," uvažuje.

. výsledky

Muži - C1: 1. Martikán (SR) 176,65 (4 tr. vteřiny), 2. Florence (Brit.) 178,61 (2), 3. Bell (Austr.) 180,59 (2), 4. Elosegui (Šp.) 182,12 (4), 5. Ježek (ČR) 182,29 (4), 6. Fraker (USA) 183,14 (0), 7. Tsakmakis (Řec.) 186,67 (6), 8. Bieryt (Pol.) 200,21 (2).

Muži - K1: 1. Grimm (Něm.) 171,70 (0 tr. vteřin), 2. Lefevre (Fr.) 173,30 (0), 3. Boukpeti (Togo) 173,45 (0), 4. Rheinisch (Ir.) 176,91 (0), 5. Draper (Austr.) 177,85 (0), 6. Ford (Kan.) 178,35 (2), 7. Oblinger (Rak.) 178,83 (2), 8. Popiela (Pol.) 179,68 (0), ...11. Hradílek (ČR) nepostoupil do finále.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz