Judista Ježek shazuje v Pekingu osm kilo, prý bez problémů

JAROMÍR JEŽEK. Judista původem z Hradce Králové. Na letošním mistrovství Evropy skončil pátý, kromě toho vyhrál dvě akce Světového poháru. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

8 2008
Leckterý člověk bojující s nadváhou by mu mohl závidět. Sedm kilo dolů za pět dní? Žádný problém. "Už jsem zvládl i deset," tvrdí judista Jaromír Ježek. V pondělí ho čeká v Pekingu olympijský turnaj, v němž bude platit za černého koně. Vždyť letos vyhrál už dva Světové poháry.

Aby se dostal na svou soutěžní váhu do 73 kg, musí si odtrhovat jídlo od pusy, trénovat a běhat. Žádné zázračné přípravky na hubnutí. "Tady to jde snadno," řekl s pohledem upřeným z okna, za kterým se "vařil" vzduch o teplotě hodně přes 30 stupňů Celsia a o vlhkosti takřka sto procent.

"Sauna také pomáhá," připomněl se smíchem pekingské počasí. "Ale tady je to spíš pára," upřesnil. "Stačí se projít venku a je hned pár kil dole. Když je zima, tak to jde o dost hůř," konstatoval.

Jako by z něj vytekla všechna voda. Mohli by mu říkat čaroděj Mrakomor z pohádky Princ a Večernice, kterého v závěrečné scéně princ Velen v podání slovenského herce Juraje Ďurdiaka propíchne mečem osvíceným paprskem Slunečníka.

Začal ve středu, do pondělí mu zbývá ještě pět kilo dolů. Prý to nebude vůbec žádná potíž. "Měl jsem tady nejvíc 81 kilo, ale poctivě vyjedených. Já se totiž dost rád najím," prohlásil s potutelným úsměvem.

V Pekingu ho motivace donutí na sobě pracovat. Doma to je ale horší. "Když nemusím shazovat, tak v ledničce nic není, když musím, je tam toho dost," vykládal. Jednou měl dokonce 84 kilogramů. "Ale to nebyly zrovna na obzoru žádné závody," upozornil.

V Pekingu si dá k snídani müsli s mlékem a hořký čaj, po dopoledním tréninku k obědu většinou malou porci kuřecího masa s rýží a odpoledne ho čeká opět shazování. "Ale je třeba pít, tak litr a půl čisté vody. Občas si dopřeji i hlt koly," prozradil, že také někdy zhřeší. K večeři si dává opět pouze rýži a maso. "A do toho se musí hodně běhat," pravil.

Je jasné, že po takové drastické pětidenní dietě může trochu ztratit sílu. Jenže od vážení v sedm hodin ráno do začátku turnaje ho v Pekingu čeká ještě pět hodin. "Takže zvážit a šup na steak?" zněla otázka novinářů. "A také pivo a párek," přisadil si z legrace Ježek. "Ne, ne, kdepak, to by asi trochu tělo vypovědělo službu," dodal už zase vážně.

Výjimečně se stává, že judisté svou váhu nesníží dostatečně a pak jsou ze soutěže vyloučeni. "V Praze na svěťáku neprošel jeden Maďar v šedesátce," vzpomínal jeho kouč Lacina. Komu by v Pekingu Ježek přál, aby nestihl zhubnout? "Všem, je to tady nabité. Ale to si asi nikdo nedovolí," poznamenal.

Ježka někteří pasují do role tajného adepta na medaili. Sám judista to popírá, ale rád by se pral v Pekingu ještě i večer. Finálový blok totiž začíná v šest odpoledne. "Rád bych šel o medaili, byl tam co nejdéle. Ale pozor, je to největší turnaj, co se obsazení týče," prohlásil.

Bude záležet i na losu. Ten mu pro první kolo přidělil Uzbeka Šakira Muminova, ale v druhém kole by mohl narazit na loňského mistra Korejce Kichuna Wanga. "To má dost blbý," naznačil Ježek se smíchem, že chce vyřadit každého soupeře. "Ale je tam dalších dvacet lidí, co to můžou vyhrát," upozornil. On je v té dvacítce ale hodně vysoko.

V souboj Evropy a zbytku světa v čele se skvělými Asijci se mění každá velká judistická akce a turnaj v Pekingu nebude výjimkou. Na olympijském tatami se naopak čekají ještě ostřejší souboje, ke kterým upře větší pozornost než jindy i česká judistická obec. Ve hře totiž budou i Pavel Petřikov s Jaromírem Ježkem, kteří ukončili osmileté čekání na účast českého reprezentanta v mužské soutěži.

Petřikov vstoupí do bojů v kategorii do 60 kg už v sobotu, třetí muž světového žebříčku Ježek o dva dny později ve váze do 73 kg. Ježek je považován za jednu z českých medailových nadějí, sám se však do role spolufavorita nepasuje, přestože v letošní sezoně zazářil dvěma vítězstvími na Světových pohárech, jedním třetím místem a pátou pozicí na mistrovství Evropy v Lisabonu. Od devátého místa Petra Jákla v Sydney se žádný Čech na hry nedostal, čekání až letos utnuli nadějní Petřikov s Ježkem.

Hlavně do Ježka se vkládají velké naděje. "Někdo si přečetl výsledky v novinách a hned je ze mě možný medailista. Ale tady to bude nesmírně těžké, jsou tady nejlepší z nejlepších, bude to nejtěžší turnaj, co se obsazení týče," řekl Ježek. "Bude záležet na tom, jak mi to sedne, jak se vyspím, jestli bude svítit sluníčko. Ale je jasné, že o medaili bych se pral rád. Bude to složité, každá chybička se tady totiž bude tvrdě trestat," uvedl závodník Sokola Vršovice, který v prvním kole soutěže vyzve Uzbeka Šakira Muminova.

Druhý z českých talentů Petřikov si odbude svoji velkou olympijskou premiéru už v sobotu, představí se jako jeden z prvních českých sportovců v Pekingu. Také Petřikov má za sebou dobrou sezonu, druhé místo na SP v Tbilisi jej katapultovalo do špičky a závodník PSK Hradec Králové okupuje 11. místo světového pořadí.

"Cítím se docela dobře, ale jakmile jsem se dozvěděl los, tak to napětí na mě už trochu padlo," popisoval v rozhovoru s ČTK Petřikov, jenž čeká na vítěze souboje Brazilce Lourenca a Ukrajince Korotuna. "S oběma jsem šel jednou a s oběma prohrál, takže je to všechno otevřené. Ale rád bych jim to vrátil a na olympiádě pro to bude ta nejlepší příležitost. Moc bych si přál být do sedmého místa," líčil Petřikov.

Společně s Ježkem prošli těžkou přípravou a teď by měsíce plné dřiny měli oba korunovat. "Je fakt, že to prožívám i za ně. Až je uvidím na tatami, tak mě polije studený pot. A kdyby byli do osmého místa, bylo by to vynikající. Peking by mohl být pro české judo takovým milníkem, a kdyby se podařilo udělat dobrý výsledek, byla by to pro všechny obrovská vzpruha," řekl svazový šéftrenér Michal Vachun.

Judistické soutěže i letos nepochybně nabídnou báječné zápasy a poutavé příběhy, které se zapíšou do historie. Drobounká Japonka Rjoko Taniová zkusí získat své třetí olympijské zlato v nejlehčí váze do 48 kg. Tím by vyrovnala výsledek legendárního Tadehira Nomury, žádný jiný judista jinak olympiádu třikrát nevyhrál.

Ve váze do 63 kilogramů se hned v prvním kole utkají dvě velké favoritky Lucie Decosseová z Francie a Slovinka Urska Zolnirová, což bude další z velkých taháků. Evropanky se jinak budou snažit prolomit hegemonii skvělých závodnic z Japonska, Severní Koreje, Číny a Kuby.

V mužských kláních se rozdíly mezi evropskou školou a zbytkem světa mažou. Velkým tahákem by se mohl stát symbolický souboj kontinentů v královské váze nad 100 kilogramů. Čest Evropy v ní budou hájit francouzský mistr světa Teddy Rinner s novým evropským šampionem a zkušeným matadorem Tamerlanem Tmenovem. Proti nim se postaví japonská hvězda Satoši Iši.

V devadesátce bude ozdobou her i souboj Nizozemce Marka Huizingy, v jehož sbírce je olympijské zlato a dva bronzy, s olympijským vítězem z Atén Iliasem Iliadisem, který minule startoval ještě v nižší váze do 81 kg.

Judo láká na souboj Evropy s Asií, ve hře jsou i české naděje

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz