Čínská média vyhrocují souboj s Američany

Policie vyšetřuje útok, při kterém na věži Ku-lou zemřel Američan | foto: ČTK/APČTK

11 2008
V čínských médiích chyběly o víkendu nejdůležitější zprávy o nepokojích v provincii Sinťiangu, protibetských protestních snahách v Hongkongu či o hlavní události – vraždě amerického turisty v Pekingu. Titulní stránky a první šoty všech čínských médií jsou věnovány jen oslavným ódám a pochvalám.

O sobotním ubodání amerického turisty na vyhlídkové Bubnové věži v centru Pekingu a kritickém stavu dvou žen se do včerejších odpoledních hodin v čínských médiích vůbec nepsalo.

První informace o incidentu přinesl až privátní čínský blog chinavalue.net, který stejně jako pozdější diskuse na internetu dává napadení do spojitosti s nedávnými projevy prezidenta Bushe.

Američané se obávají dalších projevů nenávisti a poukazují na čínský nacionalismus, který v těchto emočně napjatých dnech vře pod smogovou pokličkou města.

Na čínských internetových stránkách se lze dočíst, že největší konkurencí pro čínské sportovce jsou právě USA a boj o medaile s nimi je nevyhnutelný. Je tedy pochopitelné, že pravděpodobně labilní a psychicky narušený člověk měl tendence "zachraňovat svou zemi".

Proti světové velmoci reagují i někteří čínští návštěvníci blogů na webu. Například Jim D. po útoku na Američany napsal v diskusi na stránkách novin China Daily: "Toto se může stát, když se bezohledný národ vměšuje do domácí problematiky jiného národa."

Věřme, že nenastane podobná situace jako v květnu, kdy po útocích na olympijskou pochodeň v Paříži byla nenávist vůči cizincům v Pekingu hmatatelná a extrémní nacionalismus ovládl mysl mnoha Číňanů, především díky jednostranným zprávám v médiích.

Omezenou svobodu tisku zmínil v projevu pro britský deník Guardian architekt stadionu Ptačí hnízdo Ali Wej Wej: "Zhruba šedesát let po vzniku Čínské lidové republiky žijeme pod autokratickou vládou bez všeobecného volebního práva. Nemáme žádná otevřená, demokratická média."

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz