Češi zabrali v Olympijské vesnici věžák, a ještě jim nestačil

Budova českého týmu v olympijské vesnici - Budova ve které sídlí česká výprava v Pekingu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - U vchodu Olympijské vesnice v Pekingu se střídají hostesky, vartují tu 24 hodin denně. Sportovcům otevírají dveře, aby se neunavovali. Uvnitř domu jsou bezpečnostní kamery nainstalované dokonce i ve výtahu. Zamykat pokoje? Zbytečná práce. Sem nikdo nepovolaný nepronikne.

Pod okny se plahočí zahradník. Z trávy vytrhává plevel, aby byla dokonalá. Opodál je na každém sloupku u chodníku vytesané logo jedné z 29 olympiád. Tady bydlí Češi.

V Olympijské vesnici obsadili celý devítipatrový věžák, a ještě přebývali. "V jednu chvíli nám scházelo osm postelí," říká šéf mise František Dvořák. Expandovali na dvě patra do vedlejšího domu, kde sídlí katarská výprava.

Postelí však nakonec sehnali tolik, že i Kateřina Emmons si mohla nastěhovat amerického manžela. Střelecký pár bude přece jen bydlet společně.

Dokonce i Pavel Kolář dostane poprvé na hrách vlastní království: speciální místnost jen pro fyzioterapeuta výpravy.

Televize ze supermarketu

Po olympiádě se vesnice promění v žádané třípokojové byty. Nahlédněme. Plovoucí podlaha, lednice, vydlaždičkovaná koupelna. Pravda, se špatným sklonem, takže po sprchování bývá na podlaze moře.

"A bezdrátový internet nám nešel. Ale natáhli sem kabel," říká judista Pavel Petřikov, jenž společně s kolegou Ježkem a trenérem Lacinou obývá jediný třílůžkový pokoj. Ostatní jsou po dvou, případně Špotáková, Knapková a Šebrle sami.

"Teď ještě zařizujeme, aby měli v jednotlivých bytech víc televizí," líčí Dvořák. "V místním supermarketu stojí v přepočtu jen 1 800 korun. A kvalitní. Po hrách je necháme jako dárek našim čínským asistentům."

Pětatřicet českých sportovců, kteří už do Pekingu dorazili, si ubytovací pořádek upravilo po svém. Štěpánce Hilgertové se nezamlouvala okna hned naproti hlučné mezinárodní zóně, v rytmu diskotéky nemohla usnout. Stěhovala se tedy na opačnou stranu. "A veslaři provedli po příletu dokonalou akci kulový blesk," vykládá Dvořák.

Jakoukoli změnu v obsazení pokojů musí hned hlásit dopingovým komisařům. Ti si včera už v 7:15 odvedli na namátkovou kontrolu Mirku Knapkovou. Do jedenácti proto zůstala bez snídaně, prosebně se dožadovala: "Může mi trenér aspoň přinést jídlo?"

Ekonom výpravy Jiří Kynos to nelibě nesl. "Tihle dopingoví upíři nic nectí, jsou naprosto necitliví k tomu, že den předtím Mirka přiletěla a má vlastně ještě noc," rozčiloval se.

V jiných problémech, které řešila v Hongkongu odloučená jezdecká ekipa, byl sám namočen. "Nedal jsi koni nažrat. Volali z Hongkongu, že jsme Karle nezaplatili krmení," dobíral si ho Dvořák. Jenže Kynos zůstal klidný. "Ale jo, dali jí na sekeru. Šlo o nějaký šum s fakturou."

Za vlajku Tibetu je i vězení

Další trable? Zatím už jen případ krysa. Šéflékař Jaroslav Větvička ji objevil mrtvou při kontrole vzduchotechniky v domě. "Okamžitě naklusalo komando s dezinfekčním roztokem a všechno vystříkali."

Závažněji vyhlíží nóta od čínského velvyslanectví, vyvěšená v přízemí na nástěnce. Čechům totiž sděluje: "Vlajka Tibetu je symbol separatismu a je státní vlajkou exilové vlády Tibetu v čele s dalajlamou. Čínští představitelé nošení vlajky chápou jako útok na svrchovanost Číny. Jakákoli propagace separatistické činnosti je v Číně podle paragrafu 103 článku 2 trestná."
Podněcovatelům nepokojů včetně cizinců údajně hrozí až 5 let vězení. "Ale mimo sportoviště záleží vše, co děláte, jen na vaší svobodné vůli," sdělil Dvořák olympionikům.

Nebude dneska chlastačka?

Než aby řešili politiku, sportovci raději vyrážejí do zábavní zóny vesnice. "Nejvíc jsme v herně. Na počítači jsem tam zachraňoval i amerického prezidenta," říká judista Petřikov.

Dráhoví cyklisté si pochvalují stolní fotbal a hokej. Kdo zatouží po literatuře, může navštívit Oficiální knihovnu. Pravda, najde tady básně Mao Ce-tunga nebo životopis objevitele hybridní rýže, ale i detektivky Agathy Christie nebo erotickou Knihu o nahotě.

A za rohem je jazyková škola, kde vás na požádání naučí základy čínštiny. Čínští asistenti, které organizátoři výpravě přidělili, naopak na pekingské univerzitě studují češtinu.

Všichni si dali evropská jména. Maggie, která strávila delší čas v Praze, doslova ohromuje znalostmi českých sprostonárodních výrazů.

"Nebude dneska chlastačka?" pronese jadrně. Dvořák jen vyvalí oči: "Co to povídáš?" Pravdou je, že v bedně z Prahy právě dorazila i zásoba plechovek plzeňského piva.

"A české pivo, to je nejlepší na světě," říká René alias Tao Run, další z asistentů. Možná by ho potěšila tekutá odměna za to, jak na přání doktora Větvičky usilovně montoval protismogové filtry do zdejší klimatizace.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz