Legenda zasněžených ramp sní o další olympiádě. Tentokrát na skateboardu

LEGENDA. Americký snowboardista Shaun White v olympijské kvalifikaci na U-rampě. (13. února 2018) | foto: Reuters

15 2018
Dokázal to. Jako první snowboardista v historii získal Shaun White třetí olympijskou zlatou medaili, pro Spojené státy to byl navíc jubilejní stý zlatý kov ze zimních her. K němu ho vyburcoval i neúspěch ze Soči. Nyní je na vrcholu a chce pokořovat dál - na skateboardu.

White už před startem her v Pchjongčchangu avizoval, že korejská olympiáda je jeho posledním vystoupením pod zasněženými pěti kruhy. 

To ještě nevěděl, že po triumfech na U-rampě v Turíně 2006 a Vancouveru 2010 přidá rekordní třetí snowboardové zlato a upevní tak svou pověst legendy tohoto extrémního sportu.

Fotogalerie

Jenže s tím odcházením to, zdá se, nebude tak žhavé. Ač se olympijských her už na sněhu s největší pravděpodobností nezúčastní, nastínil, že uvažuje o startu na těch letních. Za dva roky si chce v Tokiu stoupnout na skateboard.

„Soutěžit na skateboardu by pro mě bylo vším,“ citoval nadšení jedenatřicetiletého zrzka deník Washington Post. Nejde o jen tak ledajaký bláznivý nápad. White byl totiž prvním sportovcem, který opanoval zimní i letní X-Games, skateboarding tak má v krvi.

„Na druhou stranu to ale není jen tak. Být na snowboardovém vrcholu a pak najedou skočit na skateboard by bylo zásadním rozhodnutím,“ polemizoval White. Od roku 2011 se prknu s kolečky závodně nevěnuje, jenže další olympijský milník je tuze lákavý. „Znovu jsem objevil soutěžního ducha,“ dodává s nadšením.

Celkem 136 sportovců se zúčastnilo jak letních, tak zimních olympijských her, z nichž se jen pětici povedlo uzmout medaili na jednom z podniků. 

Unikátem je pak Američan Eddie Eagan, jenž v roce 1920 triumfoval na olympiádě v boxu, o dvanáct let později přidal zlato ze zimních her jako člen čtyřbobu. Dokáže White oprášit stopy svého krajana?

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz