Zrzavá legenda snowboardu touží po unikátu. A White začal skvěle

LEGENDA. Americký snowboardista Shaun White v cíli olympijské kvalifikace U-rampy. (13. února 2018) | foto: Reuters

13 2018
Legendární snowboardista Shaun White suverénně ovládl kvalifikaci v U-rampě. Za svou jízdu od šesti rozhodčích vyfasoval skvělých 98,5 bodu. Jedenatřicetiletý Američan ve středu zabojuje o třetí zlatou olympijskou medaili.

Obhájce zlata ze Soči chybí

Pád na prestižní akci extrémních sportů v coloradském středisku vyřadil z boje o olympijské medaile vítěze ze Soči Iouriho Podladtchikova. Švýcarský snowboardista si zlomil nos a později se navíc ukázalo, že měl krvácení do mozku. I když do Pchjongčchangu dorazil a trénoval, po dalším lékařském vyšetření účast vzdal.

Patří k ikonám svého sportu. Dlouhá zrzavá hříva čouhající z kapuce se stala jeho poznávacím znakem. Ač zástupce menšinové disciplíny, ve světě je Shaun White pojmem.

A pozor. Pouze on a 17letá krajanka Chloe Kimová dokázali v minulosti ve sněhovém korytu od rozhodčích předvést jízdu, za kterou dostali maximální počet 100 bodů - White dokonce dvakrát!

Ve 31 letech se americký snowboardista pomalu chystá do sportovního důchodu - v Pchjongčchangu startuje pod pěti kruhy s největší pravděpodobností naposledy.

Po zklamání před čtyřmi lety touží White po třetí olympijské medaili. V Soči závodil i ve slopestylu, kde si poranil zápěstí, přesto se do sněhového koryta vydal. Na více než čtvrté místo to však nestačilo.

Fotogalerie

„To, že se jsem se v Soči moc nepředvedl, mi dodalo novou chuť do závodění, novou motivaci. Přehodnotil jsem a změnil nějaké věci a cítím se zase fit,“ řekl ještě před startem kvalifikace U-rampy ve Phoenix Parku.

Američan před čtyřmi lety přišel o možnost zkompletovat zlatý hattrick. I proto se rozhodl vydat do Jižní Koreje.

A to ještě během nominačního období před olympiádou ošklivě upadl a tělo mu ozdobilo 62 stehů.

Přesto se v Pchjongčcahngu představil ve výtečné formě. Úterní kvalifikaci ovládl s výsledkem 98,50 bodů před australským mistrem světa Scottym Jamesem a Japoncem Ajumem Hiranou, který bude ve finále obhajovat stříbro ze Soči, kde zazářil v pouhých 15 letech.

Výsledky kvalifikace

White vsadil na klidnou přípravu v ústraní. Tak moc touží po vysněné třetím triumfu. Vždyť žádnému snowboardistovi se dosud takový kousek nepovedl.

Tím prvním může být už ve středu právě legendární Američan. 

Autor:

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz