Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Nominováno: 85 olympioniků pro Pchjongčchang. Na pět jmen se čeká

  19:04aktualizováno  19:04
Slavnostní akt v Míčovně Pražského hradu posvětil nominaci české olympijské výpravy na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Plénum Českého olympijského výboru schválilo návrhy nominace předložené jednotlivými sportovními svazy a do Koreje tak vyšle 85 olympioniků.

Čeští sportovći při slavnostním zahájení olympijských her v Soči v roce 2014 - ilustrační foto. | foto: ČTK

Jedná se o třetí nejpočetnější výpravu Česka či Československa na zimní hry. Ta dosud největší odletěla do Vancouveru 2010, kam se kvalifikovalo 92 sportovců. Na minulých hrách v Soči reprezentovalo 88 olympioniků.

Nominace na olympijské hry do Pchjongčchangu

BIATLON (8 nominovaných/11 účastnických míst): 
Ženy:
 Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.
O dvě místa usilují Lucie Charvátová, Veronika Zvařičová a Lea Johanidesová.
Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík.
O jedno místo usilují Lukáš Kristejn, Ondřej Hošek, Tomáš Krupčík a Jaroslav Soukup.

BOBY (8/8 + cestující náhradník): 
Jan Vrba, Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Dominik Suchý, Jan Šindelář a cestující náhradník Jan Stokláska.

HOKEJ (25/25): 
Brankáři:
 Patrik Bartošák (Vítkovice), Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch (Omsk/KHL).
Obránci: Michal Jordán, Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL), Ondřej Němec (Kometa Brno), Tomáš Kundrátek (Nižnij Novgorod/KHL), Vojtěch Mozík (Podolsk/KHL), Jakub Nakládal (Jaroslavl/KHL), Adam Polášek (Soči/KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk/KHL). 
Útočníci: Milan Gulaš, Tomáš Mertl (oba Plzeň), Michal Birner, Roman Červenka (oba Fribourg-Gottéron/Švýc.), Martin Erat (Kometa Brno), Petr Koukal (Hradec Králové), Michal Vondrka (Chomutov), Roman Horák (Podolsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Michal Řepík (Slovan Bratislava/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL).

KRASOBRUSLENÍ (5/5): 
Muži: Michal Březina.
Taneční páry: Cortney Mansourová, Michal Češka.
Sportovní dvojice: Anna Dušková, Martin Bidař.

RYCHLOBRUSLENÍ (3/3):  
Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Nikola Zdráhalová.

RYCHLOBRUSLENÍ NA KRÁTKÉ DRÁZE (1/1): 
Michaela Sejpalová.

SANĚ (6/6): 
Muži: Ondřej Hyman.
Ženy: Tereza Nosková.
Dvojice: Antonín Brož, Lukáš Brož a Matěj Kvíčala, Jaromír Kudera.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ (3/4):
Ženy:
 Martina Dubovská, Ester Ledecká.
O třetí se rozhodne mezi Kateřinou Pauláthovou a Gabrielou Capovou.
Muži: Kryštof Krýzl.

BĚH NA LYŽÍCH (5/6): 
Ženy:
 Petra Nováková, Kateřina Beroušková.
Muži: Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák.
O čtvrtém se rozhodne mezi Adamem Fellnerem, Alešem Razýmem a Miroslavem Ryplem.

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ (1/1): 
Nikol Kučerová

SEVERSKÁ KOMBINACE (4/4): 
Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk.

SKOKY NA LYŽÍCH (5/5): 
Roman Koudelka, Vojtěch Štursa, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Lukáš Hlava.

SNOWBOARDING (7/7): 
Ženy: Ester Ledecká (paralelní disciplíny), Vendula Hopjáková, Eva Samková (obě snowboardcross), Šárka Pančochová, Kateřina Vojáčková (obě slopestyle, big air).
Muži: Jan Kubičík (snowboardcross), Petr Horák (slopestyle, big air).

V nominaci však ještě zůstává pět políček, čekajících na konkrétní jméno.
Biatlonisté, kteří disponují pěti místy pro muže a šesti pro ženy, v pondělí nominovali pouze 3 + 3 olympioniky (Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr - Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová).

Před nominačním plénem pak biatlonisté přidali jména čtvrtého muže a čtvrté ženy, budou jimi Adam Václavík a Markéta Davidová.

O zbývající dvě ženská místa usiluje trio Veronika Zvařičová, Lucie Charvátová a Lea Johanidesová, o poslední mužské místo pak Ondřej Hošek, Jaroslav Soukup, Tomáš Krupčík a Lukáš Kristejn. Trenéři rozhodnou až koncem týdne po Světovém poháru v Anterselvě.

Poslední místo musí zaplnit také alpští lyžaři, kteří se rozhodují mezi Kateřinou Pauláthovou a Gabrielou Capovou. Běžci naopak doplní čtvrtého muže do štafety, kandidáty jsou Adam Fellner, Aleš Razým a Miroslav Rypl.

Ve výpravě figuruje 62 mužů a 23 žen. Před čtyřmi lety v Soči reprezentovalo 63 mužů a 25 žen.

Běžci zároveň věří, že by jim ještě mezinárodní federace FIS mohla 25. ledna navýšit kvótu o dvě místa, aby mohli složit také štafetu žen. V tom případě by se patrně dostalo i na čerstvou mistryni republiky Barboru Havlíčkovou, o kterou pečuje i legendární kouč Stanislav Frühauf.

Sedmnáctiletá Havlíčková by se tak mohla stát benjamínkem výpravy. Zatím tento primát drží 18letá krasobruslařka Anna Dušková, nejstarším olympionikem je naopak téměř devětatřicetiletý bobista Jakub Havlín.

Osmdesát pět sportovců doprovodí 104 členů doprovodu. Je mezi ním například i Zuzana Ledecká, matka kandidátky olympijského zlata, která je vedena jako trenérka u alpského lyžování.

Bobisté si kromě osmi členů posádek s sebou povezou i náhradníka Jana Stoklásku.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková je zatím kvalifikována i nahlášena na tratě 3 000 a 5 000 metrů, ale i na 1 500 metrů, přestože trenér Petr Novák označil její start na této trati za nepříliš pravděpodobný.

NA DRÁZE. Martina Sáblíková na tříkilometrové trati v Heerenveenu
Ester Ledecká v  závodě v  Cortině d´Ampezzo..

Velké české medailové naděje: Martina Sáblíková a Ester Ledecká.

Ester Ledecká by se měla představit v obřím slalomu snowboardistek a zároveň v alpském lyžování v super-G a obřím slalomu, přestože je zatím nahlášena i do dalších alpských disciplin, kdyby povětrnostní podmínky změnily program her.

Do největšího počtu disciplin by měli zasáhnout biatlonisté, běžci na lyžích, sjezdař Kryštof Krýzl a rychlobruslařka Nikola Zdráhalová, která se kvalifikovala na 1 000 m, 1 500 m, 3 000 m i do závodu s hromadným startem.

České medaile

Počet medailí českého týmu na posledních čtyřech zimních hrách neustále stoupal: od tří v Salt Lake City 2002 přes čtyři v Turíně 2006, šest ve Vancouveru 2010 až k devíti v Soči 2014. Udržet tuto tendenci v Pchjongčchangu se momentálně jeví jako takřka nesplnitelný úkol.

Dosud nejvíce medailí v historii České republiky získali ze zimních odvětví běžci na lyžích, celkem devět (1 - 5 - 3). Následuje biatlon se šesti medailemi, všemi z her v Soči (0 - 3 - 3) a rychlobruslení s pěti medailemi (3 - 1 - 1).

V porovnání s minulými hrami v Soči zaznamenali největší propad v počtu kvalifikovaných sportovců akrobatičtí lyžaři. Před čtyřmi lety jich bylo šest, tentokrát zůstala jen akrobatická lyžařka Nikol Kučerová. Místo na hrách vybojovala ještě Andrea Zemanová, ale ta se jej kvůli zranění musela vzdát.

Oproti Soči si výrazněji pohoršili i běžci na lyžích z 10 na 6 sportovců a alpští lyžaři z 8 na 4.

Naopak vzestup zaznamenaly sporty z ledového tobogánu: bobisté ze 4 na 8 účastníků a sáňkaři ze 4 na 6. Polepšili si i snowboardisté, minule jich jelo pět, nyní mají sedm míst. Poprvé budou startovat i tři rychlobruslaři (nebo spíše rychlobruslařky) na dlouhé dráze, dosavadním historickým maximem byli dva rychlobruslaři.

Jako hosté ČOV budou na hrách v takzvaném „expertním týmu“ také bývalí medailisté ze zimních i letních her Pavel Benc, Olga Křížová, Jiří Magál, Pavel Ploc, David Svoboda a Oldřich Svojanovský.

Otázkou zůstává, kdo ponese 9. února při slavnostním zahájení her v Pchjongčchangu českou vlajku. Na předchozích čtyřech zimních hrách připadla tato pocta opravdovým českým sportovním osobnostem: Aleši Valentovi, Martině Sáblíkové, Jaromíru Jágrovi a Šárce Strachové.

Právě Strachovou si minule za vlajkonoše zvolili sami sportovci, tehdy již před odletem z Česka. Tentokrát by jej měli vybrat opět, ale jeho jméno bude oznámeno až v Pchjongčchangu.

Autor:
  • Nejčtenější

Prskavec si jako první český slalomář zajistil účast na olympiádě v Tokiu

Kajakář Jiří Prskavec si jako první český vodní slalomář zajistil účast na olympijských hrách v Tokiu. V Praze-Troji...

Symbol je pryč, v Tokiu sundali obří olympijské kruhy

V Tokiu by právě vrcholil čtrnáctý olympijský den, místo toho se v japonské metropoli bourají symboly. Z tamního...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro MF DNES vyprávěla,...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem. Brankářka Florence...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76 milionů korun pro Český...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si návštěvníci zobrazili téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...