Češi na hrách v Pchjongčchangu: mnoho otazníků. Nejen nominačních

Zleva olympionici Matěj Kvíčala, Tereza Nosková, Ondřej Hyman, Nikol Kučerová, Lukáš Brož a Martina Dubovská na nominačním plénu Českého olympijského výboru (ČOV) k zimním hrám v Pchjongčchangu, | foto: ČTK

19 2018
Číslo bylo ve čtvrtek posvěceno: 85 českých olympioniků vyrazí do Pchjongčchangu. Ale seznam jmen ještě definitivní není. Otazníky zůstávají a nejen ty nominační.

Pět prázdných kolonek v dokumentu se složením výpravy na zimní hry 2018 čeká na doplnění jmen dvou biatlonistek, jednoho biatlonisty, běžce na lyžích a sjezdařky. Až o víkendu trenéři rozhodnou.

Otázky vyvolává i zdraví a výkonnost dvou žen, které se postaraly o dvě zlaté olympijské medaile v Soči 2014. Obě čeká v závěru týdne ostrý předolympijský test po dlouhé závodní absenci.

85 olympioniků pro Pchjongčchang. Na pět jmen se čeká

Zpravodajství

Snowboardkrosařka Eva Samková závodila naposledy 10. září v Argentině. V prosinci ji zranění ramene vyhnalo ze svahů. Nyní se vrací v tureckém Erzurumu a je to pořádně divoký návrat. Letiště totiž bylo kvůli sněhu uzavřené, muselo přistát jinde. „Autobusem jsme se přesouvali na hotel, dorazili jsme až nad ránem. Naše pokoje byly obsazené, trvalo několik hodin, než nás ubytovali.“

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se naposledy představila na závodním ledu 10. prosince v Salt Lake City, tehdy byla druhá na 3000 metrů. Pak dostala přednost léčba stále bolavých zad, kvůli nimž si ze zahraničí odskočila i na speciální procedury za profesorem Pavlem Kolářem do Prahy.
V neděli nastoupí při Světovém poháru v Erfurtu na trati 3000 metrů. Dalším jejím startem bude opět trojka, ale už ta olympijská 10. února. Až ta zodpoví, zda její léčba a příprava byly dostatečné.

Výprava sportovců České republiky přichází na slavnostní zahajovací ceremoniál

Výprava sportovců České republiky přichází na slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v Soči.

Ester Ledecká, dle aktuální výkonnosti jednička výpravy, naopak zdravá je a po náročných dvou měsících ve dvou sportech snad nebude ani přetížená či přemotivovaná. Aby měla na hrách veškerý komfort, na který je zvyklá, figuruje v doprovodu výpravy coby trenérka i její matka Zuzana.

Složení skupiny českých medailových kandidátů, kam můžeme zařadit i biatlonisty Vítkovou a Moravce nebo snowboardistku Pančochovou, je z velké části shodné s hrami v Soči 2014, pokud pomineme chybějící Gabrielu Koukalovou.

Jádro výpravy tudíž zůstalo stejné, jen o čtyři roky zestárlo. Z mladší generace patří v porovnání se Soči v individuálních kláních mezi aspiranty na stupně vítězů už jen rychlobruslařka Erbanová – a kdo ví, třeba i biatlonista Krčmář.

Šéf mise Martin Doktor nechce říkat prognózy počtu medailí. S velkou pravděpodobností jich nebude devět jako v Soči. Moudřejší budeme 25. února, kdy už poznáme i odpovědi na další otázky.

Potvrdí biatlonisté lednový vzestup formy a sedne jim aklimatizační soustředění v Kazachstánu?

Podaří se poskládat konkurenceschopný tým v nevyzpytatelném hokejovém turnaji, či budou fanoušci polemizovat, zda by byl kvalitnější s opomenutými hráči Nečasem či Martinem Růžičkou?

V pátek začnou olympionici fasovat výstroj na dalekou cestu. Historicky třetí nejpočetnější česká výprava na zimní hry však chce v Koreji zanechat i jinou stopu, než o jakou se vždy pokouší svou olympijskou kolekcí.

Autor:

Nejčtenější

MOV vybere hostitele ZOH 2026 a otevře sídlo za tři miliardy

Nová budova mezinárodního olympijského výboru v  Lausanne.

Mezinárodní olympijský výbor v pondělí rozhodne, kdo bude hostitelem zimních her v roce 2026. Jeho...

Další z rubriky

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz