Doporučujeme

Světové hry handicapované mládeže 20156 se na přelomu června a července...

Světové hry handicapované mládeže 20156 se na přelomu června a července uskuteční v Praze. | foto: IWAS 23

Praha hostí handicapované sportovce. Ovládnou i Staroměstské náměstí

  • 0
Českou metropoli v závěru tohoto týdne ovládnou handicapovaní sportovci - v Praze se totiž koná další významná mezinárodní sportovní akce: Světové hry tělesně handicapované mládeže, tedy sportovců ve věku od 14 do 23 let. Slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 29. června odpoledne na Staroměstském náměstí.

Chcete si vyzkoušet basketbal nebo stolní tenis na vozíčku? Pak zamiřte na do centra Prahy. Ve středu od 13.00 hod bude připravena prezentace sportovních klubů handicapovaných a organizací zabývajících se jejich podporou.

„Zástupci klubů budou předvádět ukázky jednotlivých sportů, které si bude moct vyzkoušet také veřejnost. Připraveny budou stanoviště pro handbike trenažéry, basketbal na vozíku, stolní tenis, paragolf, florbal, ragby. Světové hry tělesně handicapované mládeže bychom rádi využili ke zviditelnění sportu handicapovaných jako takového a více ho přiblížili široké veřejnosti s cílem odbourávat předsudky a bariéry,“ řekl Pavel Zbožínek, předseda organizačního výboru her.

Slavnostní zahájení včetně průvodu jednotlivých účastnických zemí se uskuteční od 16.00 hod, jeho moderátorem bude Libor Bouček. Závěr ceremoniálu bude patřit koncertu The Tap Tap, známé kapely studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu.

Program

Středa 29. červen: zahajovací ceremoniál
Pátek 1. červenec: soutěžní den
Sobota 2. červenec: soutěžní den, závěrečný ceremonial

Detailní časový program: www.prague2016.com

V Praze se v závěru týdne představí sportovci ze 30 zemí světa v pěti sportovních odvětvích - atletice, plavání, tenise, stolním tenise a šermu. Všechny disciplíny jsou pořádány dle platných paralympijských pravidel a Světové hry v Praze jsou pro zúčastněné sportovce jednou z posledních akcí, na níž můžou splnit limity pro start na paralympijských hrách v Riu de Janeiro v září 2016.

“Jsem velmi rád, že se dvanáctý ročník těchto her uskuteční v České republice a právě v Praze. Jelikož je letošní rok paralympijský, chceme využít těchto událostí k propagaci sportu handicapovaných jako takového a Praha je pro to ideální. Veškeré přípravy už jsou v podstatě ukončeny - momentálně se nacházíme ve stádiu přechodu z teoretických plánů do praxe. Sportoviště jsou připravena, zázemí také a všichni už vyhlížíme výkony mladých sportovců,“ řekl Zbožínek.

Soutěže v rámci Světových her tělesně handicapované mládeže se uskuteční na Stadionu mládeže DDM v Praze, sportovním centru Kotlářka a v plaveckém bazénu Šutka. První souboje o cenné kovy jsou naplánovány na pátek 1. července.

Pro českou metropoli jsou Světové hry tělesně handicapované mládeže příležitostí prezentovat se jako město vstřícné směrem k tělesně handicapovaným spoluobčanům i turistům. „Podporu sportu a zejména u mladých lidí vnímám jako nesmírně důležitou. Mnohdy je totiž těžké odtrhnout žáky od elektroniky a přivést je ke sportu. O to větší úctu u mě mají handicapovaní sportovci, kteří musí překonávat mnohdy velké překážky. Světové hry tělesně handicapované mládeže považuji za nedílnou součást dění v naší metropoli. O to více, že je letos Praha Evropským hlavním městem sportu,“ řekla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Praha.

Hlavním cílem her je nabídnout mladým handicapovaným sportovcům možnost porovnat si síly v různých paralympijských disciplínách, v případě mnohých zúčastněných se bude jednat o první kontakt se sportovci z jiných zemí a se soutěžením na mezinárodní úrovni.

Organizaci Světových her tělesně handicapované mládeže zajišťuje Nadační fond Emil, nezisková organizace pomáhající sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem do 30 let.

Česká reprezentace

Atletika - muži: Matěj Berdis, Michal Vimer, Karolína Tichá, Martin Adamčík, Lukáš Štěpjak, Martin Císař, Martin Dvořák, ženy: Adéla Sekyrová, Tereza Jakschová, Anna Muziková, Kateřina Nováková, Eliška Novotná, Anna Marcaníková, Anna Luxová, Kateřina Komárková, Rozálie Mošovská

Plavání - muži: Martin Císař, Ivan Nestaval, Adam Simonek, ženy: Kateřina Komárková

„Nadační fond Emil je nezisková organizace podporující handicapované děti a mladé lidi ve sportovních aktivitách, a to především formou přímé finanční pomoci. Emil do dnešního dne podpořil přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé republiky prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, poznávat nové přátele a nacházet svůj smysl života. Nedílnou součástí našich aktivit je také komunikace sportovních možností handicapovaných směrem k veřejnosti. Například prostřednictvím teambuildingů, které nabízíme komerčním subjektům. Pořádání Světových her je skvělou příležitostí, jak aktivně propojit handicapované sportovce s širokou veřejností,“ řekla Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil.

Nadační fond Emil v minulých letech úspěšně pořádal pět ročníků Evropských her handicapované mládeže, kterých se od roku 2009 zúčastnilo přes 2400 účastníků ze 14 států Evropy.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.