Ústí je pro olympiádu, Praha spíš ne

olympijské hry, graf | foto: MF DNES

5 2007
Praha - Je to zajímavý paradox. Olympijské hry v Česku nejvíce chtějí obyvatelé Ústeckého kraje. Zato Pražané patří k těm, kteří se nejvíce stavějí proti. Podle průzkumu společnosti Mori ČR je pro uspořádání olympijských her 65 procent obyvatel Ústeckého kraje. V Praze, která by měla být hlavním městem her, je pro jen 32 procent lidí.

V celé republice už je jen jeden kraj, kde olympiádu odmítají více než v Praze. Tím je Karlovarsko, kde hry podporuje jen čtvrtina obyvatel.

"Pro Ústecký kraj by olympiáda znamenala přínos – zviditelnila by ho a nastartovala rozvoj," řekla autorka výzkumu Tatiana Wartuschová.

Pražané si většinou myslí, že by jim hry nepřinesly téměř nic. "Mají pocit, že další turisté už by je spíš obtěžovali," říká Wartuschová.

V průzkumu odpovídalo 500 lidí. Téměř polovina s olympiádou souhlasí.

Podle Tatiany Wartuschové z agentury Mori ČR z Čechů při této odpovědi pravděpodobně promluvil mírný patriotismus. "Je to takové to typické – my jsme Češi, my přece zvládneme všechno," hledá vysvětlení Wartuschová.

Většina lidí dokonce věří v to, že se na olympiádě "nepřiživí" a nezbohatnou různí funkcionáři a politikové. Přesně jich je 58 procent. Jenže tím důvěra v české schopnosti končí. Víc než dvě třetiny dotázaných se totiž bojí, že hry zbytečně zatíží rozpočet hlavního města, ale i celé země.

"Vnímají to zřejmě jako úspěch za příliš velkou cenu," myslí si Wartuschová, podle níž Češi nevěří ekonomickým argumentům, jimiž se ohání například pražský primátor Pavel Bém, jeden z největších propagátorů olympijských her v Praze.

Maskot? Lidé chtějí lva

Ostatně Češi příliš neschvalují ani Bémův nápad vybrat sysla jako olympijský symbol. S chráněným hlodavcem, jehož kolonie žije na místě, kde by mohl stát hlavní stadion her, souhlasila necelá dvě procenta dotázaných.

Naopak více než polovina z nich by chtěla za maskota nějakou variantu lva nebo českého lvíčka. "Sysel je pro ně jen symbolem Letňan, maximálně Prahy, zato lva vnímají jako ‚značku‘ celé České republiky," dodává socioložka.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz