Doporučujeme

Nemáme plán B. Paříž dokončuje podzemní nádrž, která má zachránit olympiádu

  • 10
Je to krásná představa. Kde jinde uspořádat během pařížské olympiády plavecké disciplíny než právě na Seině? Idylický obrázek triatlonistů a maratonských plavců v centru francouzské metropole ale organizátorům kazí zákaz plavání, který v řece platí už sto let. Hlavním ze série opatření pro zlepšení kvality vody má být obří retenční nádrž, která se usilovně dokončuje.

Srpnové testovací závody triatlonistů na Seině měly ukázat, že řeka je pro plavecké disciplíny zcela bezpečná.

Jenže neukázaly.

Dva závody proběhly v pořádku, pak se ale hladina znečištění zvedla a další dvě klání se kvůli tomu úplně zrušila. Pro pořadatele to bylo o to nepříjemnější, protože po Světovém poháru v dálkovém plavání to byla už druhá akce během čtrnácti dnů, kterou vysoké hodnoty znečištění zmařily.

Co kdyby k něčemu takovému došlo při olympiádě?

„Pokusili bychom se termín závodu o jeden nebo dva dny posunout, než se kvalita vody zlepší,“ ujišťoval v srpnu zástupce pařížské starostky Pierre Rabadan, který má olympijské a paralympijské hry na starost.

Plavci a triatlonisté se v Seině často potýkají se špinavou vodou.

Paříž trápí především zastaralý systém kanalizace z 19. století, která mísí odpadní vodu s dešťovou. Zhruba desetkrát za rok se pak stane, že se kanalizace kvůli srážkám přetíží a aby se odpadní voda nevylila do ulic, vypustí se do Seiny.

Což se s plaveckými závody v řece pochopitelně vylučuje.

Černému scénáři má předejít podzemní nádrž, kterou město momentálně dokončuje u Slavkovského nádraží. Betonová stavba hluboká 30 metrů pojme až 46 tisíc kubických metrů vody z městské kanalizace, a měla by tak Seinu ochránit před přívalem dešťovky a splašků.

„Stavba nádrže je takový maraton. Nejprve to byla výzva, teď už se ale blížíme do cíle, a z výzvy je závazek mít všechny plánované disciplíny na Seině,“ vyjádřil se ředitel pařížského vodního hospodářství Benjamin Raigneau pro Reuters.

S budováním nádrže začalo město před čtyřmi lety a hotovo by mělo být na jaře. Zadržená voda pak poputuje do čističek a až z nich do řeky. K dodržení zdravotních standardů v Seině mají přispět také zpřísněné procedury v čističkách.

Plavci a triatlonisté se v Seině často potýkají se špinavou vodou.

Umístění olympijských a paralympijských disciplín na Seinu je prvním krokem k návratu plavců do centra města, což by mělo být podle pařížské starostky Anne Hidalgové možné pro veřejnost od roku 2025.

Sto let špíny skončilo. V Seině se bude zase plavat, vodu vyzkouší olympionici

Ještě do olympiády ale chce město zajistit, aby všechny lodě na řece odváděly odpad do kanalizace, a připojit asi dvacet tisíc domácností v Paříži a okolí na odpadní systém.

I kdyby se vše podařilo včas, stále hrozí, že kvalita vody v Seině olympijské závody nedovolí. Jak se totiž ukázalo po srpnovém fiasku, nadlimitní hodnoty znečištění způsobil otevřený vadný ventil, na který automatický monitorovací systém nedokázal upozornit.

A pro takový případ organizátoři s žádnou zálohou nepočítají.

„Nemáme plán B, vzhledem k tomu, že plán A je náročný až dost,“ přiznal Rabadan.

Snad po dokončení megalomanské nádrže nezapomenou dělníci zavřít potřebné ventily.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.