Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

DÍKY ZA PODPORU. Fotbalistky z Vysočiny se zdraví s fanoušky po vítězství v dramatickém zápase o třetí místo. Během něj se mohly spolehnout na hlasitou podporu, dorazili rodiče, kamarádi i další členové olympijské výpravy. | foto: Český olympijský výbor/Jiří Vokřál

28 2019
Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči, kamarády i s dalšími členy výpravy si nadšeně plácaly do dlaní, jejich radost nebrala konce. Fotbalistky Vysočiny získaly na Olympiádě dětí a mládeže bronz po infarktovém závěru. Během čtyř minut dorovnaly proti Moravskoslezskému kraji dvougólovou ztrátu a následně ovládly penaltový rozstřel, i když i v něm dotahovaly.

„Je to fantazie,“ radovala se obránkyně Lucie Bendová.

„Pořád nemůžu uvěřit, že se tohle stalo,“ přidala se brankářka Martina Mandelíková.

První jmenovaná už dnes patří do kádru reprezentace do 15 let, jako velkou naději si ji před časem vyhlédla pražská Slavia. Druhá, na klubové úrovni brankářka Pardubic, zase vzhlíží ke slávistické a reprezentační jedničce Barboře Votíkové. A obě se na úžasném finiši výrazně podílely.

Bendová, jež se v průběhu zápasu posunula z obrany do zálohy, zavelela k obratu pět minut před koncem. Když nevyšly kolmé přihrávky za obranu, po nichž zklamaně rozhodila rukama, vyměnila si míč se spoluhráčkami a z hranice pokutového území vypálila tvrdě pod břevno. Zápas, který by leckdo považoval za rozhodnutý, získal nový náboj. A minutu a půl před koncem se zamotal ještě víc: Vysočina srovnala na 2:2 a šlo se na penalty.

V nich se zase blýskla Mandelíková. Inkasovala jen v první sérii, když nedosáhla na utaženou střelu po levé ruce. Dál už byla stoprocentní. Přízemní i polovysoké střely ale kryla skvěle, pokus moravskoslezské brankářky, která kopala v páté sérii, zase branku minul. „Ale nebylo jednoduché se stoprocentně koncentrovat, zvlášť po tak hektickém konci zápasu,“ líčila. „A ty penalty byly dlouhé.“

Rozstřel se protáhl do šesté série. V ní se zase Mandelíková pohotově vrhla po pravé ruce a její spoluhráčka pak proměněnou penaltou rozhodla.

„I když to bylo pět minut před koncem 0:2, nepřestávali jsme věřit. Věděli jsme, že dokud rozhodčí neodpíská konec, hraje se dál,“ říkal trenér Martin Macháček. „Za bronzovou medaili jsem moc rád, protože holky celý turnaj podávaly perfektní bojovný týmový výkon. Jsem rád, že to vyšlo aspoň na ty penalty.“

Jeho svěřenkyně se totiž dostaly do problémů už v prvním poločase, kdy dvakrát inkasovaly. Samy si vypracovaly několik slibných možností, gól ale ne a ne přijít. A tak přišly změny. „Řekli jsme si, že máme 25 minut na to, abychom s tím něco udělali a holky to podle mě do posledního detailu splnily,“ dodal kouč, který jiné posunul právě Bendovou z obrany do středu pole. Sama uznala: „Hrálo se mi tam určitě líp, myslím, že jsem na tom postu pomohla víc.“

Když bylo po zápase, se spoluhráčkami obešly poražené soupeřky, objaly je, poplácaly. Dobře věděly: nebýt závěrečného finiše, měly v očích slzy samy.

Autor:

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

MOV vybere hostitele ZOH 2026 a otevře sídlo za tři miliardy

Nová budova mezinárodního olympijského výboru v  Lausanne.

Mezinárodní olympijský výbor v pondělí rozhodne, kdo bude hostitelem zimních her v roce 2026. Jeho...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz